Plavi grad: MUO i Čistoća su najbolji pokazatelji kako Možemo upravlja Zagrebom

plavi
Foto: Plavi grad

Stranka Plavi grad na konferenciji za medije govorila je o aktualnim problemima. Osvrnuli su se na dvije godine od uvođenja plavih vrećica ili tzv. Tomaševićevog novog modela zbrinjavanja otpada, koji nije uspio. Komentirali su i stanje u Muzeju za umjetnost i obrt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz stranke Plavi grad poručuju da je uvođenje novog modela plavih vrećica rezultiralo “građanskim neposluhom” jer građani ne kupuju vrećice u onoj količini kako je to planirano. To najbolje pokazuje financijsko stanje Čistoće koja je prošlu godinu završila s minusom od 18,2 milijuna eura. Tvrde da je gotovo cijeli taj minus prouzročen time što je prodano 16 milijuna eura manje plavih vrećica nego što je bilo planirano. Građani i dalje dio miješanog komunalnog otpada stavljaju u žute i u smeđe vrećice odnosno u biootpad i plastiku.

Fijasko Tomaševićevog modela

“Imamo već i službeno podatke Čistoće da je oko 30% plastike i 30% plastike kontaminirano miješanim komunalnim otpadom. Tvrtke koje to preuzimaju onda to vraćaju Gradu Zagrebu i to se zbrinjava na Jakuševcu. Drugi dio gdje građani odlažu miješani komunalni otpad su divlji deponiji.

Kada je Tomašević došao na vlast u Zagrebu je bilo nešto više od 2.000 divljih deponija a na jučerašnji dan, jer sam to sinoć provjeravao bilo ih je 8.223 i ti su podaci dostupni na stranicama Ministarstva gospodarstva i zaštite okoliša. Od tog jednog ‘genijalnog’ modela za koji smo od početka govorili da je van razuma i da je neprimjenjiv došli smo do toga da gradska Čistoća odnosno Zagrebački holding pa time i građani Zagreba trpe tešku financijsku štetu i da imamo jedan opći nered kad je u pitanju zbrinjavanje otpada jer je taj problem Tomašević pokušavao riješiti tako da je na Jakuševečko brdo odlagao i biootpad pa je to dovelo do odrona, a nakon toga i do eksplozije i do jednog općeg nereda i velike financijske štete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Tomašević predstavio model za otpad: Evo što očekuje Zagrepčane od 1. listopada

S druge strane zbog ovako velikog minusa, jer Čistoća u svojoj povijesti nikad nije imala ovako velik gubitak od 18,2 milijuna eura što je cca 150 milijuna kuna, dolazimo do toga da su radnici Čistoće neadekvatno plaćeni i da im se prekovremeni rad ne plaća dovoljno, da im se ne plaća rad vikendima, da im se ne kupuje zaštitna odjeća, da se ne održavaju kamioni, te da Čistoća već sad ima u zakupu nekoliko desetaka kamiona od privatnih tvrtki i de facto se radi o jednoj tihoj, puzajućoj privatizaciji zagrebačke Čistoće”, kazao je predsjednik strake Ivica Lovrić.

>Lovrić upozorio da je Zagreb zatrpan smećem; pogledajte prizore iz metropole

Direktor Čistoće, gospodin Vić, kažu iz Plavog grada, hvali se da je model uspio jer prosječno zagrebačko domaćinstvo tjedno kupi jednu plavu vrećicu. Time je, smatraju, potvrdio da je model doživio fijasko jer jedna vrećica tjedno znači 30% ukupne potrebe.

Pljačka u MUO

Iz stranke Plavi grda osvrnuli su se i na stanje u Muzeju za umjetnost i obrt (MUO). Kažu kako jedna zaposlenica pljačka muzej više od dvije godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Spomenuta zaposlenica svoj prvi radni dan započinje 10. kolovoza 2021. godine., dva mjeseca nakon dolaska Tomaševića na vlast. Ona uspijeva s računa muzeja otuđiti 1,4 milijuna eura odnosno oko 10 milijuna kuna. To se sve događa kada Upravno vijeće vode možemovci. Na čelu mu je Tihomir Milovac, istaknuti možemovac, član Gradske skupštine, gospođa Ivana Knez koja je također istaknuta članica i vijećnica Možemo i Nikola Radeljković, također možemovac.

>Još jedna afera povezana s Tomaševićem: Uhićena računovotkinja zaposlena u njegovom mandatu jer je iz muzeja otuđila preko 1.3 milijuna eura

Gospođa pljačka muzej gotovo dvije godine za vrijeme Gašparovića i 4 mjeseca u vrijeme novog ravnatelja Igora Mihelića koji dolazi kada Gašparović s velikim hvalospjevima od strane gradonačelnika Tomaševića odlazi u mirovinu. Sve to se događa tako da su joj ravnatelji dali ovlasti koje joj nisu smjeli dati”, kažu iz stranke.

Lovrić ističe kako da je bivša vlast 2019. uvela protokol o tome kako se točno plaćaju računi, komu novac ide u ruke, itd..

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Da su se ravnatelji pridržavali tog protokola ovo se nikad ne bi dogodilo. Još je apsurdnije to da Upravno vijeće u kojem većinu čine troje možemovaca na čelu s Tihomirom Milovcem nije, iako je to njihova zakonska obveza, ni u 2022. ni u 2023. nije prihvaćalo financijska izvješća niti je donosilo financijske planove”, kaže Lovrić.

>Pronevjera u Muzeju za umjetnost i obrt: Evo što su nam o tome rekli iz Grada Zagreba

Kao primjer navodi da je Upravno vijeće u 2023. održalo 12 sjednica, a ni na jednoj sjednici nije bilo financijsko izvješće za 2022. godinu.

“Da su ga razmatrali vidjeli bi da nedostaje novac. Pitanje koje se postavlja je jesu li su svojom šlampavošću, neznanjem i nesposobnošću možemovci doprinijeli ovoj pljački ili su svjesno u tomu sudjelovali? Od nadležnih institucija očekujemo da se preispita odgovornost i ravnatelja i članova Upravnog vijeća, a o njihovoj političkoj odgovornosti izlišno je i govoriti. Da ima imalo savjesti i odgovornosti kod gradonačelnika Tomaševića on bi ih davno razriješio. On ih je imenovao pa ih je trebao i razriješiti iako razmjeri ove pljačke koji iznose preko 10 milijuna kuna čistog novca premašuju i odgovornost gradonačelnika, koji da ima imalo etike više ne bi bio gradonačelnik Grada Zagreba”, kaže Lovrić.

Preseljenje muzejske građe

Iz stranke ističu se uz ovaj muzej veže još jedan nerazjašnjeni slučaj. Nakon potresa građa muzeja je, u organizaciji možemovaca i ravnatelja Gašparovića, preseljena u potpuno neadekvatan prostor na Zagrebačkom velesajmu gdje je u prošlogodišnjoj poplavi dobar dio građe muzeja i nastradao. Budući da je građa prevožena bez osiguranja i bez zaštite, te budući da je ravnatelj Gašparović u taj novi prostor, gdje je zbrinuta muzejska građa doveo čak i televizijske kamere, što je nezapamćeno u svjetskim razmjerima, postoje opravdane sumnje da je dio građe ukraden te postoji opravdana sumnja i da je i ta poplava pokriće za ono što se otuđilo, poručuju iz Plavog grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Lovrić: Grad Zagreb pušta da propadaju umjetnine neprocjenjive vrijednosti

Lovrić inzistira da se popiše muzejska građa, da se snimi stanje fundusa i da se usporedi s onim prije potresa, što gradonačelnik odbija.

“Dok su bili u oporbi možemovci su se predstavljali kao veliki pobornici i zaštitnici kulture. Međutim kad su došli na vlast vidimo da jednu od najvažnijih hrvatskih kulturnih institucija, a to je MUO, oni sustavno uništavaju, pljačkaju i kradu. A što oni financiraju u tzv. kulturi? Samo svoje udruge, samo svoje možemovce koji izvode takve programe koji s kulturom nemaju dodirnih točaka, a posebno nemaju dodirnih točaka s hrvatskom kulturnom tradicijom. Znači ono što su propagirali dok su bili u oporbi oni su to kao i u brojnim drugim područjima jednostavno zaboravili”, ističe Lovrić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.