Netom prije isteka svog mandata, zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević ovog je tjedna na sjednicu Gradske Skupštine grada Zagreba pokušao ugurati glasanje o GUP-u, no u tome nije uspio. Donosimo vam pregled Tomaševićevih muka po, uz proračun, najvažnijem gradskom dokumentu.
U ožujku 2025. započinje nova faza političkih napetosti oko izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana (GUP-a) Grada Zagreba. Gradonačelnik Tomislav Tomašević pokušava ubrzanim putem progurati izmjene GUP-a, izazivajući brojne reakcije i protivljenja.
Sjednica Gradske skupštine na kojoj su trebale biti donesene izmjene GUP-a na koncu je otkazana, jer Ministarstvo prostornog uređenja nije izdalo potrebnu suglasnost. Tomašević je optužio Vladu i Ministarstvo za političko odugovlačenje, dok je Ministarstvo objasnilo da dokumentacija nije bila pravodobno dostavljena, kao i da prijedlog nije usklađen sa Zakonom o prostornom uređenju.
>Tomašević na silu pokušava progurati GUP; Goluža Vladi: Nemojte pristati na pritisak
Bačić: ”Neprihvatljivo je da se na taj način vrši pritisak i saziva sjednica Skupštine, a da nije ishođena naša suglasnost”
Nešto kasnije, u travnju, situacija se dodatno zaoštrava kada se u javnu raspravu uključuje i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić. Ministar odlučno odbacuje pokušaje političkog pritiska na Ministarstvo, naglašavajući da je neprihvatljivo da se od njih očekuje davanje suglasnosti na dokument koji nije usklađen sa zakonskim propisima.
Naglasio je da su analizirali dokumentaciju tek prije manje od dva tjedna, te da su utvrdili nepravilnosti u GUP-u koje će istražiti i konzultirati relevantne institucije. Bačić je odbacio tvrdnje o političkom motivu, ističući da će odluka o suglasnosti biti donesena nakon daljnjih razgovora.
Podsjetio je i kako se sjednica Gradske skupštine, na kojoj bi se GUP usvajao, ne smije ni sazivati dok Ministarstvo ne izda suglasnost. Time je dodatno naglasio pravni okvir unutar kojeg takav dokument mora biti pripreman i donesen.
>Lovrić: Pokušaj donošenja GUP-a na zadnjoj sjednici Gradske skupštine dokaz potpune neozbiljnosti
Sjednica Gradske skupštine otkazana; Tomašević optužuje Vladu
Napetosti kulminiraju 14. travnja, kada dolazi do iznenadnog otkazivanja sjednice Gradske skupštine.
Sjednica je bila zakazana upravo s ciljem donošenja izmjena i dopuna GUP-a. No Ministarstvo prostornog uređenja do tog trenutka nije izdalo potrebnu suglasnost. Time su stvoreni proceduralni preduvjeti za odgodu, a gradonačelnik Tomašević bio je prisiljen povući točku o GUP-u s dnevnog reda. Mediji prenose da je razlog povlačenja taj što Ministarstvo nije na vrijeme dalo zeleno svjetlo za dokument. To dodatno produbljuje nesuglasice između Grada i državne vlasti.
Nedugo nakon otkazivanja sjednice, Tomašević izlazi u javnost s optužbama na račun Ministarstva i Vlade. Tvrdi da Ministarstvo “traži dlaku u jajetu” i da je riječ o političkom manevru kojim se pokušava sabotirati razvoj Zagreba. Prema njegovim riječima, Ministarstvo je imalo dovoljno vremena za očitovanje. Međutim, odlučilo se za odugovlačenje s ciljem blokiranja projekata.
Ministarstvo: Prijedlog nije usklađen sa Zakonom o prostornom uređenju
Ministarstvo je pak poručilo da dokumentacija za izmjene GUP-a nije bila pravodobno dostavljena te da prijedlog nije usklađen sa Zakonom o prostornom uređenju. Time su odbacili optužbe gradske vlasti da iza svega stoji politička opstrukcija.
U međusobnim optužbama koje su uslijedile, Vlada i neki nezavisni akteri jasno su poručili da Grad Zagreb mora poštovati zakonitu proceduru. Također su naglasili važnost osiguravanja stručne, pravne i administrativne usklađenosti GUP-a prije njegova usvajanja. S druge strane, gradska vlast pokušava prikazati cijeli slučaj kao političku opstrukciju uoči izbora. Time dodatno polarizira javnost i unosi nesigurnost u već složeni proces urbanističkog planiranja.
U konačnici, pokušaj donošenja GUP-a ušao je u slijepu ulicu, a pitanje njegova donošenja ostaje otvoreno. Bez usklađivanja svih razina vlasti – lokalne, gradske i državne – daljnji pokušaji mogu naići na isti, ako ne i veći otpor.
Poštivanje zakonskih procedura ključno je za prevenciju tih problema u budućnosti. Osim pravne dimenzije, cijeli slučaj dodatno je otvorio i pitanje političke odgovornosti, transparentnosti procesa i načina na koji gradska vlast komunicira s građanima i državnim institucijama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.