Zabrana prodaje vatrometa u Njemačkoj na snazi je drugu godinu zaredom, a sve zbog epidemije koronavirusa. Naime, njemačke vlasti nastoje spriječiti velika okupljanja tijekom pandemije i smanjiti opterećenje na bolnice koje redovito moraju liječiti teške ozljede poput opeklina i razderotina uzrokovanih pirotehničkim sredstvima.
To je jedna u nizu postbožićnih mjera koje se uvode dok se Njemačka priprema za novi val koronavirusa uzrokovan varijantom omikron. U novogodišnjoj noći privatna okupljanja bit će ograničena na najviše 10 osoba koje su cijepljene ili preboljele covid, isključujući djecu do 14 godina. Klubovi i diskoteke ne smiju raditi, a restorani mogu raditi samo pod strogim uvjetima, piše Guardian.
U trgovini u sklopu tvornice priotehnike u Slubicama, na zapadu Poljske, blizu njemačke granice, Nijemci koji su doputovali iz svih dijelova Njemačke čekali su u redu i do tri sata kako bi napunili prtljažnike i kombije prije proslave Silvestrova.
Njemački proizvođači najavljuju zabranu
Dopušteno je ograničenje od 50 kg robe po vozilu, a u tom području policija je pojačala svoje snage kako bi mogli odraditi nasumične kontrole, javljaju mediji.
Većina Nijemaca podržava zabranu, prema nedavnoj anketi YouGova provedenoj za novinsku agenciju DPA. Istraživanje je pokazalo da je 66 posto bilo za tu odluku, dok je 27 posto reklo da je pogrešna.
Pirotehnička industrija najavila je da će poduzeti pravne korake, nazvavši nepravednim to što je kupcima dopušteno unositi vatromet iz inozemstva. Jednako tako, smatraju da su ozbiljne ozljede od priotehnike ‘praktički nemoguće’ ako se proizvodi koriste kako je navedeno u uputama.
Mnoge nesreće su uzrokovane time što ljudi rastavljaju rakete i grade veće od baruta.
Njemački proizvođači pirotehnike čak oko 95 posto svog godišnjeg prometa od oko 200 milijuna eura ostvaruju u tri dana prije Nove godine kada je obično dopuštena prodaja vatrometa. Neki proizvođači su rekli kako vjeruju da se pandemija koristi kao izgovor da se industrija dovede do bankrota.
U prošlosti su aktivisti za zaštitu okoliša, ljubitelji kućnih ljubimaca, liječnici, vatrogasci i policija vodili kampanju za potpunu zabranu. Pandemija je samo dodala pritisak.
Ingo Schubert, čelnik nacionalne udruge za pirotehniku, rekao je: ‘Još nam nedostaju uvjerljivi podaci da je značajna količina ozljeda tijekom Silvesterove noći uzrokovana dopuštenim vatrometom.’
Kazao je da se premalo pažnje posvećuje ulozi alkohola u nesrećama, što su potvrdili i liječnici koji liječe ozljede. Rekao je da zabrana samo simbolična, i to u trenutku kada su političari hitno morali osigurati da većina građana podupire njihove mjere za borbu protiv pandemije. ‘Ovo je crni dan za sve one za koje je vatromet vrlo omiljen silvesterski običaj’, rekao je.
Čestice koje škode
Novi ministar zdravstva, Karl Lauterbach u prošlosti je vodio kampanju za zabranu priotehnike tvrdeći da je ona posebno naškodila osobama s astmom i to zbog finih čestica koje se prilikom vatrometa ispuštaju u zrak. Rekao je da fine čestice također mogu uzrokovati upalu mozga i demenciju.
‘Unutar nekoliko sati ovih kaotičnih, DIY proslava Nove godine možete udahnuti istu količinu finih čestica kojima biste inače bili izloženi tijekom mjeseci’, rekao je za Guardian u intervjuu 2018. ‘Ne mogu uživati vani kad znam koliko je kontaminacija prevelika ove noći.’
Njegova je ovogodišnja poruka još jasnije usmjerena, ali se ovaj put odnosi isključivo na izvanredno stanje pandemije.
Unatoč pritisku s kojim se suočava, industrija u Njemačkoj se nada usponu sljedeće godine. U međuvremenu raste količina neprodane priotehnike – oko 30.000 tona eksploziva. Pohranjuju se na 30 visoko-sigurnosnih lokacija diljem zemlje.
Izvor: narod.hr