Subota, 1 veljače, 2025
5.8 C
Zagreb
Pratite nas:
NOVA ZLATNA GROZNICA?

Forbes: Sedam razloga zašto bi 2025. mogla redefinirati kripto

Podijeli

Podijeli

Usprkos silnim pitanjima oko regulacije, tužbama i gomilama milijardu dolara vrijednih zombie blockchainova, bitcoin i kripto tržište općenito su 2024. godine ostvarili nevjerojatan povratak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kripto zima i službeno je završila. Raspadnuta carstva i sudske drame daleko su iza nas. Oni koji su preživjeli postali su snažniji, a u budućnosti vide pravu zlatnu groznicu, donosi Forbes Hrvatska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Trump imenovao savjetnika za umjetnu inteligenciju i kriptovalute

SAD ‘kripto prijestolnica svijeta’

Nakon godina sukoba s američkom Komisijom za vrijednosnice i burzu (SEC), bitcoin i druge kriptovalute napokon su stigle na velika vrata. Od sredine prosinca, američki bitcoin ETF-ovi imali su 126 milijardi dolara imovine, što je više od ETF-ova u zlatu (125 milijardi dolara), pokazuju podaci norveške tvrtke K33 Research.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postizborni koktel tržišne euforije i Trumpovih obećanja da će SAD učiniti “kripto prijestolnicom svijeta” i osnovati strateške rezerve bitcoina donio je uzlet vrijednosti te kriptovalute na preko 100.000 dolara.

I solana je u uzletu, i to na krilima popularnosti memecoinova i novih kategorija poput mreža koje iskorištavaju blockchain tehnologiju za decentraliziranje kontrole i vlasništva fizičke infrastrukture. Platforme poput Polymarketa, gdje su se korisnici kladili na ishod američkih predsjedničkih izbora, kao i igra Off The Grid, pronašli su uspjeh u mainstreamu.

Kripto je ušao u mainstream

“Ovo je godina u kojoj je kripto ušao u opću svijest na način koji nije zabilježen od 2021. godine, a sada je to dugoročna održiva imovina koja će nešto značiti”, kaže Rob Hadick, generalni partner u tvrtci za ulaganja u kripto, Dragonfly. “Ako gledate samo efekt koji je kripto imao na izbore – i iz perspektive donatora i iz perspektive zakona i obećanja predsjedničkih kandidata – to je nešto što se nikada prije nije dogodilo. Očito je to bio velik korak ka legitimizaciji”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Što je to digitalni novac i zašto EU i Hrvatska žure s njegovim uvođenjem?

Trump i njegov tim dužnosnika prijateljski nastrojenih prema kriptu spremaju se preuzeti vlast i sve je spremno za ono što insajderi već nazivaju “zlatnim dobom kripta”.

Novi rekordi i američke rezerve bitcoina

Umjetnost odvažnih prognoziranja cijena ponovno je u modi. Tvrtka za upravljanje kripto imovinom Bitwise predviđa da će, u slučaju da SAD kreira strateške rezerve poput onih za naftu i zlato, cijene bitcoina dosegnuti 200.000, a možda i 500.000 dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump je već predlagao da se 200.000 bitcoina zaplijenjenih kriminalcima (u vrijednosti 21 milijarde dolara) iskoristi za osnivanje rezervi. Ipak, pravni okvir je mutan – hoće li nešto takvo zahtijevati odobrenje Kongresa ili izvršna vlast može postupati samostalno? Skeptici tvrde kako bi nestabilnost kripta mogla potkopati financijsku stabilnost, a dodatni sloj misterije stvara i Trumpova šutnja po pitanju toga hoće li SAD kupovati bitcoin na otvorenom tržištu.

> Zelenski ponudio Trumpu kupnju američkog oružja zamrznutim ruskim sredstvima

Regulatorni reset

Nadolazeća američka administracija mogla bi biti dosad najpozitivnije raspoložena prema kriptovalutama. “Postoje stvarne prilike da se uvedu odlične politike za industriju”, kaže Kristin Smith, izvršna direktorica Blockchain Associationa koji predstavlja više od stotinu kripto kompanija. “Bijela kuća sugerirala je kako je to prioritet. Mislim da ćemo vidjeti kombinaciju koraka u čitavoj vladi i zakonodavni iskorak u smjeru tržišne strukture i stablecoinova. Mnogo inovacije vratit će se u SAD”, dodaje ona.

Novi izlasci na burzu i dostupni kapital

Raste broj inicijalnih javnih ponuda u kripto industriji. Bitwise imenuje pet kompanija koje će sljedeće godine vjerojatno izići na burzu:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Kripto
Foto: Snimka zaslona, Forbes Hrvatska

“Očekujem da će tržište ograničenih društava postati bolje – željet će uložiti više kapitala u kripto. Već sada to vidimo u određenim segmentima poput stablecoinova i isplata”, kaže Hadick iz Dragonflyja.

Ulasci na velike indekse

Dionice MicroStrategyja prošle su godine porasle više od 400 posto. Sada je tvrtka uvrštena u Nasdaq 100, a analitičari očekuju da slijedi uvrštavanje i u S&P 500, i to zahvaljujući novim pravilima koja omogućuju tvrtci da svoje bitcoin investicije u financijskim podnescima odražavaju po tržišnoj vrijednosti. Ta promjena mogla bi dovesti do uvrštavanja MicroStrategyja u fondove koji prate indekse, a samim time i portfelje ogromnog broja investitora u SAD-u. Analitičari kažu kako bi se indeksu S&P 500 uskoro mogao pridružiti i Coinbase, koji je prošle godine rastao 70 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Trump upozorio EU da će joj uvesti tarife ukoliko neće kupovati više američke nafte i plina

Rast stablecoina

Sektor stablecoina očekuje eksplozivan rast i potencijalno udvostručenje tržišne kapitalizacije na 400 milijardi dolara uslijed očekivanja uvođenja legislacije stablecoina u SAD-u. Prošle godine je obujam transakcija stablecoina dosegnuo 8,3 bilijuna dolara, gotovo dosegavši obujam isplata Vise od 9,9 bilijuna dolara, pokazuju podaci Bitwisea.

Tether i Circle još uvijek su najveći igrači. Ipak, ako nastave poslovati više kao upravitelji imovinom, a ne kompanije za plaćanja, njihov rast uskoro bi mogao stati, upozorava Hadick.

Stripova kupovina stablecoin platforme Bridge u listopadu, za 1,1 milijardu dolara, poslala je poruku: stablecoin bi mogao postati kamen temeljac fintecha. Stripe ga naziva “supervodičima za financijske usluge” i naglašava njihovu nevjerojatnu brzinu, niske troškove i globalni doseg. Robinhood ne zaostaje, a razmišlja o globalnoj mreži stablecoina.

Ubrzana tokenizacija

Izvršni direktor BlackRocka Larry Fink već godinama zagovara tokenizaciju. Od nekretnina do umjetnosti, sve bi uskoro moglo imati svoj token. Velike koristi su instantne nagodbe, niži troškovi u odnosu na tradicionalne, stalna likvidnost i transparentnost.

Prije tri godine, kripto sektor tokenizirao je samo 2 milijarde dolara imovine, uključujući privatne kredite, američki dug, robu i dionice. Danas je taj iznos bliži 14 milijardi dolara.

Nove aplikacije i bolja infrastruktura

Najpopularnija fraza u posljednje vrijeme sigurno je “AI agenti”. Treba biti spreman na spajanje umjetne inteligencije i kripta na način koji će podsjećati na znanstvenu fantastiku.

Prve naznake ovog trenda već polako postaju vidljive. TruthTerminal – AI agent koji je dobio 50.000 dolara od Marca Andreessena, a uz to i sam postao milijunaš iskorištavanjem društvene platforme X. Uspjeh TruthTerminala temelji se na promoviranju coina temeljenog na glupavom starom memeu.

Ipak, analitičari su oprezni. Praktični AI agenti – na primjer oni koji pokušavaju izvesti kompleksne transakcije u blockchainovima u ime korisnika – rijetki su i u ranoj fazi. “Agenti su uzbudljivi jer su novi,” kaže Ceteris, čelnik istraživanja u njujorškoj tvrtci za kripto analitiku Delphi Digital. “Ali oni će vjerojatno biti najveći balon ovog ciklusa, i u dobrom i u lošem smislu”.

I u tren, priča oko kripta napravila je zaokret od preživljavanja do euforije. To je samo početak onoga što bi 2025. godina mogla donijeti. Na svima je izbor: hoćemo li promatrati ili pokušati iskoristiti priliku. Oprez je najvažniji. Tržište će ići od uzleta u nebeske visine do padova u najmračnije ponore, a ovog puta se čini kako su ulozi veći no ikada.

> Konkurentnost EU gospodarstva na niskim granama, a čelnici i dalje agresivno guraju zelenu agendu

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr/Forbes Hrvatska

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci