Subota, 12 travnja, 2025
13.8 C
Zagreb
Pratite nas:
SAMOUNIŠTAVANJE EU

Konkurentnost EU gospodarstva na niskim granama, a čelnici i dalje agresivno guraju zelenu agendu

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pobjeda Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima izazvala je paniku u redovima tzv. zelenog biznisa, ne samo u SAD-u već i u Europskoj uniji. EU se snažno zalaže za potpuno izbacivanje fosilnih goriva te njihovu zamjenu čistom energijom. Zbog klimatskih promjena, tvrde, odnosno zagrijavanja planeta. No činjenica je da s druge strane raste biznis u sektoru čiste energije i da je važno osigurati stabilnost tržišta. Trump, naprotiv, ima vrlo kritičan stav prema klimatskim politikama. Nakon što preuzme dužnost jedan od njegovih prvih poteza bit će poništenje propisa emisija CO2 iz automobila koje je Bidenova administracija donijela ove godine.

Ovo je svakako, gledajući iz aspekta ekonomije, ali i socijalne politike, hvale vrijedan potez, koji ide na štetu samo onima koji ulažu u zeleni biznis.

S politikom Donalda Trumpa ne slažu se čelnici Europske unije čije je gospodartvo, među ostalim i zbog strogih klimatskih regulativa, sve manje konkurentno.

Trmpovu politiku prijetnjom smatraju Ursula von der Leyen i najviša europska dužnosnica za konkurenciju i klimu, iz redova španjolske ljevičarske vlade, Teresa Ribera. One tvrde da je čista ekonomija najbolja prilika Europe da izbjegne trajni industrijski pad.

No, ako se ova izjava gleda unutar cjelovite slike, ona nimalo ne odgovara istini. Dovoljno je samo promotriti kakve će posljedice ovakva ekonomija ostaviti na automobilsku industriju, ali i druge sektore poput zrakoplovne industrije. U automobilskoj industriji korist trenutno izvlače samo proizvođači električnih automobila, dok se za mnoge druge na tržištu predviđa pad ili propast.

>Trump protiv Bidenove klimatske politike: Ukida stroge propise o ograničenju emisija CO2 iz vozila

EU želi potpuni prelazak na čistu energiju, Trump je za ostanak fosilnih goriva

Trumpova vizija Amerike je suprotna onoj EU-a. Trump potiče ostanak fosilnih goriva na tržištu, što je istovremeno i dobar populistički potez jer na taj način smanjuje troškove energije. Njegov potez ukidanja Bidenovih subvencija za čistu energiju osigurat će stabilnost biznisa fosilnim gorivima kao i stabilnost cijena energije (+uz mogući pad).

Teresa Ribera, izjavila je da Trump ”uništava napore SAD-a oko klimatskih promjena. Kazala je kako Trump na taj način omogućava konkurentima da preuzmu kontrolu nad industrijama sutrašnjice, misleći pri tom na Kineze. Tvrdi da Europa ne smije ići tim putem te da treba razvijati i jačati svoju industriju, ne prepuštajući konkurentima da dominiraju tržištem električnih vozila.

Foto: Fah

”Nije dobra vijest da veliki igrač poput Sjedinjenih Država odluči krenuti u drugačijem smjeru”, rekla je Teresa Ribera u intervjuu za Politico. ”Nije to dobra vijest za nikoga. No… kad god neki veliki igrač odluči napustiti prostoriju, ući će drugi igrači.”

>Kako je rat u Ukrajini pomogao u ostvarivanju ciljeva Zelenog plana

Da bi zeleni biznis cvao, potrebno je osigurati stabilnost na tržištu

Kako bi zeleni biznis nesmetano cvao bez drastičnih šokova na burzi potrebno je osigurati stabilnost na tržištu. Ribera je izjavila kako je to ključ. ”Ne mislim da će biti privlačno za bilo koga tko želi ulagati svoj novac ako jednog dana kažemo ‘da’, a sljedeći dan kažemo ‘ne’, ako mijenjamo vremenske okvire ili parametre… To ne funkcionira za nikoga”, izjavila je u intervjuu za Politico.

Tvrdi da je stoga potrebno postaviti novi, širi EU cilj za klimu do 2040. godine kako bi se tvrtkama jamčila sigurnost. U tom smislu Komisija planira predložiti zakonodavstvo koje cilja na 90-postotno smanjenje emisija koje zagrijavaju planet do planirane godine.

Iz ovoga proizlazi da je svaka drugačija politika, slična onoj Donalda Trumpa u Americi, može biti prepreka za ostvarivanje ovog plana. Odnosno za stvaranje nestabilnosti na ”zelenom tržištu”.

>SAD će promijeniti politiku prema klimatskim promjenama

Zelena i digitalna revolucija

Zelena politika je ustvari prelazak u novo doba.

Ribera tvrdi da za stvaranje i ažuriranje novog zlatnog doba industrije u Europi postoje dva glava pokretača: Zelena revolucija i digitalna revolucija. ”Moramo stvoriti uvjete kako bi se te dvije revolucije dogodile”, ustvrdila je.

Kad je u pitanju konkurencija u automobilskoj industriji, Ribera smatra kako strane tvrtke koje mogu pomoći u dekarbonizaciji, mogu ući na tržište. No, ne bi smjele dominirati. Odnosno dokle god postoji ”ravnoteža na tržištu”, strane tvrtke su dobrodošle.

Ribera uporno tvrdi da je ova strategija u najboljem interesu europske ekonomije, premda praksa pokazuje drugačije. Kazala je i kako je svjesna nemira u društvu koji se stvaraju kao posljedica ovakve politike. No ističe kako EU mora osigurati da Europljani podrže ovu tranziciju. I to bez da je dožive kao prijetnju.

>Trudeau: Trumpova pobjeda mogla bi ugroziti borbu protiv klimatskih promjena

 

* Ovaj članak omogućuju donacije naših čitatelja. Podržite i vi slobodno i neovisno novinarstvo koje stoji uz prave vrijednosti putem DONACIJE.

izazovi

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci