Srijeda, 26 ožujka, 2025
9.9 C
Zagreb
Pratite nas:
PLENKOVIĆ NA VIDEOVEZI

Francuska saziva drugi sastanak o Ukrajini, pozvana i Hrvatska

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuska danas održava drugi sastanak o Ukrajini i europskoj sigurnosti, ali je ovaj put pozvala europske zemlje koje nisu bile prisutne ranije ovog tjedna te NATO saveznicu Kanadu. Sastanak se održava dan nakon što su SAD i Rusija dogovorili strukturu plana za pregovore o miru u Ukrajini, bez Ukrajine i Europe.

Premijer Andrej Plenković sudjelovat će danas popodne na drugom ovotjednom sastanku o Ukrajini i europskoj sigurnosti koji saziva francuski predsjednik Emanuel Macron, saznaje se iz hrvatske vlade, javlja HRT.

Plenković, koji danas završava posjet Egiptu, na sastanak će se uključiti videovezom kao i drugi pozvani.

Pozvane druge članice EU-a i Kanada

Prema diplomatskim izvorima na sastanak su pozvane Norveška, Kanada, Litva, Estonija, Latvija, Češka, Grčka, Finska, Rumunjska, Švedska i Belgija.

Format sastanka trebao bi biti hibridan, to jest uključivao bi sudjelovanje putem videopoziva, rekla su tri diplomata.

Podsjetimo, francuski predsjednik Emmanuel Macron u ponedjeljak je sazvao hitan sastanak s Velikom Britanijom, Njemačkom i Italijom, kao i s predstavnicima NATO saveza i izvršnim tijelima EU-a. Neke su članice EU-a bile nezadovoljne što je sastanak bio ograničen na odabrane lidere, ali ne sve, rekli su dužnosnici Unije.

Sastanak je bio dio napora da se procijeni kako bi mogla izgledati sigurnosna jamstva za Ukrajinu, kako bi EU mogla brže povećati izdvajanja za obranu te kako ubrzati djelovanje dok američka administracija intenzivira diplomatske napore za okončanje trogodišnjeg rata između Ukrajine i Rusije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/HRT

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci