Kina je poručila SAD-u da “u potpunosti ukine sve jednostrane carinske mjere” ako Washington želi trgovinske pregovore, u nekim od najoštrijih komentara Pekinga o produbljenju trgovinskog rata između dviju najvećih svjetskih ekonomija.
> Kina u 2025. za obranu planira izdvojiti 7,2 posto BDP-a
Peking je također izjavio da “ne postoje nikakvi ekonomski ni trgovinski pregovori između Kine i Sjedinjenih Država”, unatoč opetovanim izjavama predsjednika Donalda Trumpa da dvije strane razgovaraju.
Kina: Ako SAD doista želi riješiti problem, treba u potpunosti ukinuti sve jednostrane carinske mjere
Američki ministar financija Scott Bessent izjavio je posljednjih dana da trgovinski rat “nije održiv” te da “mora doći do smirivanja situacije s obje strane”.
He Yadong, glasnogovornik kineskog ministarstva trgovine, izjavio je u četvrtak: “Jednostrane carinske mjere pokrenule su Sjedinjene Države.”
“Ako SAD doista želi riješiti problem, treba u potpunosti ukinuti sve jednostrane carinske mjere protiv Kine i pronaći način za rješavanje razlika putem ravnopravnog dijaloga.”
Trump je želio pregovarati o sporazumu s predsjednikom Xijem Jinpingom, no Kina je inzistirala da se neće pokoriti onome što smatra ekonomskim nasilništvom.
Peking je također jasno dao do znanja Bijeloj kući da SAD mora napraviti prvi korak prema smirivanju krize, koja prijeti potpunim gospodarskim razdvajanjem dviju zemalja.
> Trump Kini dignuo carine na 245 %
Peking: Kina i SAD nisu blizu dogovora
Kina dosljedno tvrdi da su njena “vrata otvorena” za razgovore, no inzistiranje da SAD prvo jednostrano ukloni carine kao preduvjet za pregovore predstavlja zaoštravanje njenog stava.
Na pitanje u srijedu kada bi mogao smanjiti carine na kineske proizvode, Trump je rekao: “To ovisi o njima.” Bijela kuća također je naglasila da predsjednik neće jednostrano povući svoje namete na kinesku robu.
Washington i Peking su u uzajamnom nadmetanju otkad je Trump u veljači počeo povećavati carine na kineski uvoz. Američke carine na kinesku robu dosegle su 145 posto, dok je Peking uveo uzvratne carine od 125 posto.
Bessent je u utorak rekao da tako visoke carine s obje strane predstavljaju trgovinski “embargo”.
Trump je ublažio dio svojih ukupnih carinskih mjera, dajući izuzeća za pametne telefone, poluvodiče i elektroniku.
U utorak je predsjednik izjavio da će carine biti “znatno” smanjene te da će sporazum biti postignut “vrlo brzo”. No, Peking je u četvrtak izjavio da su svi izvještaji o tome da su Kina i SAD blizu dogovora – “lažne vijesti“.
“Nije bilo nikakvih konzultacija ni pregovora između Kine i Sjedinjenih Država o carinama, a kamoli dogovora,” izjavio je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Guo Jiakun.
> EU zamrznula recipročne carine, Kina smanjuje broj američkih filmova
‘Pritiskanje, prijetnje i ucjene nisu ispravan način za suradnju s Kinom’
U četvrtak je Trump rekao novinarima da su se američki i kineski dužnosnici sastali toga dana, ali nije iznio nikakve detalje. Bijela kuća i Ministarstvo financija nisu odmah odgovorili na zahtjev za više informacija o sastanku.
Kineski ministar financija Lan Fo’an i guverner središnje banke Pan Gongsheng u četvrtak su u Washingtonu boravili na proljetnim sastancima MMF-a.
Na pitanje kako komentira to što je Kina njegove izjave o trgovinskim pregovorima nazvala “lažnim vijestima”, Trump je rekao: “Imali su sastanak jutros… Nije važno tko su oni, možda ćemo to kasnije otkriti, ali imali su sastanke jutros, i sastajemo se s Kinom.”
He Yadong je rekao: “Onaj tko je vezao zvono [tigru] treba ga i odvezati”, pozivajući se na kinesku poslovicu koja znači da onaj tko je stvorio problem treba biti taj koji će ga i riješiti.
Dodao je da je Peking zadržao “otvoren stav prema konzultacijama i dijalogu”, ali da “pritiskanje, prijetnje i ucjene nisu ispravan način za suradnju s Kinom”.
“Trgovinski rat je jednostrano pokrenuo SAD… ako žele pregovarati, moraju pokazati iskrenost i vratiti se ispravnom putu ravnopravnog dijaloga i konzultacija”, zaključio je He Yadong. Vijest donosi Financial Times.
> Beck: U američko-kineski carinski rat uključio se i Mao Zedong
‘Obostrano smirivanje’
Bessent je u utorak izjavio da bi svako smirivanje trgovinskog rata moralo biti obostrano, odbacujući izvješća da bi Trump mogao jednostrano smanjiti carine na kinesku robu.
Kineski analitičari tvrde da visoke carine koje je nametnuo SAD otežavaju Pekingu pronalazak načina za smanjenje napetosti u krizi.
Navode da bi za Xija bilo teško osobno se uključiti u trgovinski sukob s Trumpom ako tome ne bi prethodili opsežni pregovori s ciljem postizanja sporazuma.
> Inflacija, burze, turistička sezona: Kako će Trumpove carine oblikovati globalnu ekonomiju?
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa