-->
Četvrtak, 9 siječnja, 2025
13.3 C
Zagreb
Pratite nas:

Američki znanstvenici tvrde: Nemiri i državni udari mogu se predvidjeti

Podijeli

Tvrtke koje se bave predviđanjima demonstracija, nemira i državnih udara dosad su bile prilično uspješne. Neprofitna organizacija Armed Conflict Location & Event Data Project (ACLED), još je u listopadu 2020. upozorila na potencijalni rizik od napada na federalnu zgradu u Washingtonu, što se kasnije i dogodilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pentagon, CIA i State Department već naveliko koriste tehnologije strojnog učenja za predviđanje događanja širom svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jesu li se krvavi nemiri u Kazahstanu mogli predvidjeti? Ili pohod na Kapitol prošlog 6. siječnja? Kad bi barem postojao način da se takvi događaji predvide, baš kao što se predviđaju vremenski obrasci. Neki znanstvenici vjeruju da je to moguće, piše The Washington Post, a prenosi Bug.hr.

Razne zemlje svijeta

“Imamo podatke i priliku da krenemo sasvim drugačijim putem nego što smo to činili prije”, kaže Clayton Besaw, jedan od tvoraca CoupCasta. Riječ je o programu, osmišljenom na Sveučilištu Central Florida (UCF), koji temeljem strojnog učenja predviđa mogućnost udara u raznim zemljama svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ideja je da se nemiri mogu predvidjeti osmišljavanjem AI modela koji može kvantificirati varijable, od demokratske povijesti zemlje, preko stanja demokratskih institucija, ekonomskih promjena i razine međusobnog društvenog povjerenja, do poremećaja u transportu, nestabilnosti vremena…

I u demokratski postojanijim zemljama

Umjetnost predviđanja političkog nasilja danas može biti znanstvenija no ikad prije.
Ova vrsta prediktivnog modeliranja postoji već neko vrijeme, ali se uglavnom fokusirala na zemlje u kojima su politički nemiri mnogo češći. Sada neki znanstvenici vjeruju da se isti princip može iskoristiti i za predviđanja potencijalnog političkog nasilja i u demokratski postojanijim zemljama te tako spriječiti događanja poput onog u Washingtonu 6. siječnja 2021.

Tvrtke koje se bave takvim predviđanjima dosad su bile prilično uspješne. Neprofitna organizacija Armed Conflict Location & Event Data Project (ACLED), još je u listopadu 2020. upozorila na potencijalni rizik od napada na federalnu zgradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ljudi će vidjeti prijetnje kao što mi vidimo dolazak oluje. Možda to neće biti tako očito, ali rezultat će biti isti”, vjeruje Philip Schrodt, jedan od očeva predviđanja sukoba.

‘Nije savršeno i može biti skupo’

Pentagon, CIA i State Department već koriste umjetnu inteligenciju za praćenje nemira u inozemstvu, ali Ministarstvo domovinske sigurnosti i FBI još se nisu uključili. Pobornici nove tehnologije tvrde da bi i ove organizacije trebale početi koristiti tehnologije koje omogućavaju predviđanje događaja.

“Nije savršeno i može biti skupo”, kaže Sheldon Himelfarb, izvršni direktor PeaceTech Laba koji radi na smanjenju nasilnih sukoba korištenjem tehnologije, medija i podataka za ubrzanje i povećanje napora za izgradnju mira. “Ali postoji ogroman nerealizirani potencijal za korištenje podataka za rano upozoravanje i djelovanje. Ovi alati mogu pomoći.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Bug.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci