Međunarodna zajednica sve je aktivnija u političkim događanjima u BiH.
Jučer je objavljeno da je Velika Britanija u ponedjeljak sankcionirala Milorada Dodika, srpskog člana predsjedništva BiH i Željku Cvijanović, predsjednicu Republike Srpske (RS), zbog njihova destabilizirajućeg djelovanja u Bosni i Hercegovini te im je zabranjeno putovanje i zamrznuta imovina.
Amerikanci uveli sankcije Sarajliću i Tadić
Istoga dana objavljeno je i kako je američka administracija uvela sankcije zbog korupcije bošnjačke SDA u Domu naroda parlamenta BiH Asimu Sarajliću i sadašnjoj tužiteljici u Tužiteljstvu BiH Gordani Tadić koju je u listopadu prošle godine Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće (VSTV) BiH smijenilo s mjesta glavne državne tužiteljice, javio je jučer Jutarnji list.
Danas je pak visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt prvi put u mandatu započetom u kolovozu prošle godine iskoristio široke ovlasti koje mu stoje na raspolaganju i suspendirao zakon kojim su vlasti Republike Srpske kanile preuzeti nekretnine čiji je vlasnik država BiH.
Tko je Sarajlić?
SDA-ov zastupnik Sarajlić, kako je objašnjeno, bio je uključen u korupciju visoke razine što uključuje trgovinu utjecajem, zloporabu položaja te primanje mita u zamjenu za utjecanje na odluke o zapošljavanju u državnim tvrtkama kakva je BH Telecom.
Sarajliću se trenutačno sudi pred Općinskim sudom u Sarajevu po optužnici za trgovinu utjecajem koja je podignuta nakon što su u javnost dospjele snimke njegovih telefonskih razgovora u kojima se hvalio mogućnošću zapošljavanja i postavljanja kadrova bliskih njegovoj stranci.
Ranije je bio prisiljen podnijeti ostavku na dužnost potpredsjednika SDA u kojoj je bio i na dužnosti predsjednika kadrovske komisije. Čelnik SDA Bakir Izetbegović ipak nije tražio njegovo isključenje iz stranke, a nagradio ga je i mjestom u državnom parlamentu uz obrazloženje kako se borio u ratu i bio ranjen. Sarajlić je čak dobio mjesto predstavnika BiH u parlamentarnoj skupštini NATO-a.
Tko je Tadić?
Gordana Tadić, koja je bila glavna tužiteljica BiH od 2019. do 2021. godine, kako je ocijenila američka administracija, koristila se svim položajem za promociju osobnih i obiteljskih interesa, ali i za “zaštitu svojih političkih pokrovitelja od kaznenog progona”.
Koga SAD smatra njezinim političkim pokroviteljima nije objašnjeno, no dio medija u BiH opetovano je prozivao Tadić zbog prevelike bliskosti HDZ-u BiH.
“Ova veoma ozbiljna zloporaba položaja simbol je neprimjerenog političkog utjecaja na pravosudna tijela BiH i spremnosti nositelja pravosudnih funkcija da ignoriraju opredjeljenje da objektivno provode zakon”, stoji u izjavi u kojoj se dodaje kako je povjerenje građana u pravosudna tijela BiH na dosad najnižoj razini velikim dijelom upravo zbog onoga što je radila Tadić.
Osim zabrane putovanja u SAD i zamrzavanja eventualne imovine u toj zemlji, Sarajlić i Tadić sad su u poziciji da s njima ne smije poslovati nijedan američki državljanin. Poštvanje ovih kaznenih mjera nadzirat će Ured za kontrolu imovine pri američkom Ministarstvu financija (OFAC).
Schmidt: Obustavio sam primjenu zakona do odluke Ustavnog suda
Visoki predstavnik Schmidt obustavio je pak danas zakon donesen u “Republici Srpskoj”.
– Obustavio sam primjenu Zakona do odluke Ustavnog suda i proširujem zabranu raspolaganja državnom imovinom. Ovom odlukom jasno se daje do znanja da samo država BiH može raspolagati državnom imovinom odnosno uređivati način raspolaganja državnom imovinom, izjavio je Schmidt u Sarajevu dodavši da se ovaj problem ne može riješiti nikakvim jednostranim mjerama.
Istaknuo je kako je odlučio koristiti se svojim ovlastima “da bi BiH poveo naprijed a neke ljude priveo razumu”.
Po njegovim riječima, ova odluka odmah stupa na snagu. Svima koji bi se njezinoj provedbi pokušati usprotiviti poručio je kako će se suočiti sa zakonskim posljedicama takvog ponašanja, uključujući osobnu odgovornost kao i blokiranje njihovih financijskih transakcija.
Sporni zakon RS, sukladno Schmidtovoj odluci, neće se primjenjivati sve dok se o njemu ne očituje Ustvani sud BiH, javlja HRT.
Zakon koji treba donijeti Parlament BiH
Bivši visoki predstavnik Paddy Ashdown još je 2005. godine donio obvezujuću odluku kojom je zabranio raspolaganje državnom imovinom sve dok se to pitanje ne regulira zakonom koji treba donijeti parlament BiH, piše HRT.
Unatoč tome, Narodna skupština RS je na inzistiranje srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika 10. veljače donijela zakon kojim je taj entitet proglasila vlasništvom nekretnina na njegovom teritoriju.
Međunarodna zajednica uzaludno je pozivala vlasti u RS-u da to ne čine, a predsjednica entiteta Željka Cvijanović prošlog je tjedna potpisala ukaz o stupanju na snagu tog zakona čija je primjena trebala početi od 14. travnja.
Daytonskim sporazumom BiH je kao pravni sljednik bivše jugoslavenske Republike BiH ujedno postala titularom cjelokupne nepokretne imovine koja je bila u nekadašnjem državnom vlasništvu, što je u nekoliko sporova potvrdio i Ustavni sud BiH.
Bilo je predviđeno da se to naknadno detaljno uredi zakonom kojim bi državi ostale nekretnine potrebne za njezino funkcioniranje, a entitetima bi bilo prepušteno upravljanje ostalom nepokretnom imovinom no to se još uvijek nije dogodilo zbog stalnih političkih blokada i prijepora.
Vlasti “RS” ignorirale upozorenja
Vlasti RS odlučile su ignorirati pravorijek Ustavnog suda kao i sam Ustav jednostrano se proglasivši vlasnikom državnih nekretnina u tom entitetu.
Schmidt ih je prošlog tjedna upozorio kako privremena zabrana raspolaganja državnom imovinom ostaje na snazi, no na to nije bilo nikakve reakcije iz Banje Luke.
– To što smo vidjeli u Banjoj Luci nažalost je bilo protivno Ustavu BiH, kazao je Schmidt u utorak dodajući kako bi sporni zakon samo narušio pravnu sigurnost i ugrozio sve moguće investicije.
Mogućnost nametanja odluka i zakona te izricanja sankcija izabranim dužnosnicima dio su mandata visokog predstavnika međunarodne zajednice za BiH dane odlukama Vijeća za provedbu mira (PIC) iz 1997. godine.
U posljednjih desetak godina gotovo uopće nisu korištene, no to se promijenilo u srpnju 2021. kada je Schmidtov prethodnik Valentin Inzko nametnuo zakon o zabrani nijekanja ratnih zločina.
Džaferović pozdravio Schmidtovu odluku, Dodik rekao da ne priznaje Schmidta
Predsjedatelj Predsjedništva BiH Šefik Džaferović pozdravio je u utorak odluku visokog predstavnika Christiana Schmidta da suspendira zakon kojim je Republika Srpska kanila preuzeti vlasništvo nad državnom imovinom dok je Milorad Dodik rekao da ne priznaje ni Schmidta ni njegove ovlasti.
U izjavi danoj nakon što je Schmidt objavio svoju odluku da do pravorijeka Ustavnog suda BiH suspendira primjenu Zakona o državnim nekretninama što ga je 10. veljače donio parlament RS, Džaferović je kazao kako je reakcija visokog predstavnika važna za očuvanje mira i stabilnosti koje je Milorad Dodik ozbiljno doveo u pitanje. Da vlasti RS na čelu sa Miloradom Dodikom svojim secesionističkim odlukama ugrožavaju suverenitet i teritorijalni integritet BiH, jasan je stav međunarodne javnosti, relevantnih međunarodnih institucija, većine građana BiH kao i značajnog dijela političke javnosti u RS, kazao je Džaferović.
Pozvao je sve u BiH da odustanu od pokušaja jednostranog mijenjanja Daytonskog sporazuma te da se dijalogom dođe do rješenja za otvorena pitanja.
Slično je reagirala i ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković koja je kazala kako je Schmidtova odluka jasan signal da se neće dopustiti podrivanje države i napretka u njoj kroz pravno nasilje kakvome pribjegava parlament RS.
Hrvatski član državnog vrha Željko Komšić ocijenio je kako je Schmidtova reakcija dobro došla no nije dovoljna jer bi svoje ovlasti trebao iskoristiti tako da poništi sve neustavne zakone koje su donijeli u RS-u.
No srpski član Predsjendištva BiH Dodik u prvom je reagiranju naznačio kako Schmidtovu odluku ne kani poštovati jer ne priznaje ni njega kao zakonito izabranog visokog predstavnika ni njegove ovlasti.
Dodik Schmidtu: Neka kupi kartu za Njemačku u jednom pravcu
Dodik je kazao kako je pitanje državne imovine riješeno još Daytonskim sporazumom no njegovo je tumačenje, protivno onome što je tamo napisano, da imovina pripada entitetima a ne BiH.
– Partnere u Federaciji BiH pozivam da se poštuju ustav BiH i Daytonski sporazum a gospodinu Schmidtu preporučam da kupi kartu za Njemačku u jednom pravcu. Danas mu je istekao godišnji odmor, izjavio je Dodik.
Visoki predstavnik Schmidt je ranije tijekom dana suspendirao zakon kojega je donio parlament RS proglasivši taj entitet vlasnikom nekretnina čiji je stvarni vlasnik država BiH.
Taj je sporni zakon trebao stupiti na snagu 14. veljače a Schmidtovom odlukom on se ne bi smio primjenjivati sve dok se o njegovoj sadržini ne očituje Ustavni sud BiH.
Suspenzija zakona ujedno je prvo korištenje širokih ovlasti koje Schmidtu stoje na raspolaganju no on za njima nije posezao otkako je preuzeo mandat u BiH u kolovozu 2021. godine kada je naslijedio Valentina Inzka.
Izvor: narod.hr