Novi val agresije na Hrvatsku u obliku svojatanja hrvatske kulture od strane Srba se očito nastavlja. Ovog puta u Crnoj Gori, u organizaciji portala IN4S postavljeno je 50 oglasnih ploča s dubrovačkim velikanima koje su proglasili Srbima.
Odgovor na ovu sramotnu provokaciju od strane Srba stigao je i iz Ministarstva vanjskih i EU poslova RH. Oni su naime poslali svoju prosvjednu notu u kojoj najoštrije osuđuju ovakav postupak svojatanja hrvatske kulturne baštine od strane Srba.
>Srbi i dalje ustraju u svojatanju Dubrovnika i hrvatske kulture: Što hrvatska politika radi po tom pitanju!?
Postavili 50 oglasnih ploča
Crnogorski portal IN4S je pokrenuo kampanju pod nazivom “Ponosni na svoj srpski narod” i kao svoju prvu aktivnost postavio 50 oglasnih ploča po Crnoj Gori. Kažu kako će na taj način podsjetiti sugrađane, građane i sunarodnjake na srpsko podrijetlo i identitet.
Baltazar Bogišić, Medo Pucić i Ruđer Bošković
“Recimo svima tko smo i što smo, jer mi stvarno znamo tko smo!
Srbi smo. Mi smo vjernici Srpske pravoslavne crkve. Govorimo srpski.” Na zakupljenim oglasnim pločama nalaze se i Baltazar Bogišić, Medo Pucić i Ruđer Bošković.
Svojatanje dubrovačkih velikana nije od jučer, nastavlja se i očito nikada neće prestati, prenosi Dubrovnik Insider.
MVEP je reagirao protestnom notom
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH uputilo je prosvjednu notu Crnoj Gori, nastavno na postavljanje reklamnih panoa uz ceste u Crnoj Gori, kao dio kampanje „Ponosni na svoje srpsko“ u organizaciji portala IN4S.
Ministarstvo u noti ukazuje da korištenje hrvatskih velikana i poznatih ličnosti iz hrvatske, osobito dubrovačke povijesti, na plakatima kojima se promovira srpstvo u Crnoj Gori, je apsolutno neprihvatljiv pokušaj posezanja i pripisivanja srpskoj kulturi kulturne i povijesne baštine Republike Hrvatske i hrvatskog naroda.
Ministarstvo najoštrije osuđuje ovaj čin
Na njima se nalaze, među ostalima, dubrovački povijesni uglednici Ruđer Bošković i Baltazar Bogišić. Neprihvatljivost i apsurdnost ovakvog posezanja još je razvidnija u kontekstu činjenice da je prije više od trideset godina s područja Crne Gore izvršeno granatiranje Dubrovnika koji je bio pod opsadom od 1. listopada 1991. do konca svibnja 1992. godine, kada su poginuli brojni civili, mnogi su bili zatočeni u logorima u Crnoj Gori te je provođena pljačka privatnih i javnih dobara.
Ministarstvo ovakve akcije, koje su za građane Hrvatske i pripadnike hrvatske manjine u Crnoj Gori duboko uznemirujuće i koje utječu i na bilateralne odnose, najoštrije osuđuje te izražava uvjerenje da će Vlada Crne Gore učiniti maksimalne napore kako bi sporni plakati bili uklonjeni te u budućnosti spriječiti svaki pokušaj ovakve i slične zlouporabe medijskog i javnog prostora.
>Stanić: Posezanje Srbije za hrvatskom kulturom u Deklaraciji o granicama srpske književnosti
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.