Donošenje ovog zakona, kako govori Vlada, ima za cilj unapređenje položaja radnika, žena i majki u Crnoj Gori, koja su dosadašnjim radom nedjeljom bila bitno ugrožena.
Zastupnici u Skupštini Crne Gore usvojili su izmjene i dopune Zakona o unutarnjoj trgovini kojim je predviđeno da trgovine i supermarketi ne mogu raditi nedjeljom, a ovaj zakon će se početi primjenjivati od jeseni, piše tportal.hr
Crnogorska vlada je početkom ožujka ove godine utvrdila predložene izmjene i dopune zakona kojim se zabranjuje trgovina na veliko i malo nedjeljom i praznicima, osim u prodajnim objektima ili mjestima u kojima je to potrebno zbog osiguravanja životnih potreba građana.
Crnogorska Skupština usvojila je amandman kojim su propisane vrste prodajnih objekata koji će imati mogućnost rada nedjeljom i praznicima, među kojima su apoteke, specijalizirane prodavaonice ili kiosci za prodaju kruha, pekarskih proizvoda i kolača, cvijeća, suvenira, tiska i sredstava za zaštitu bilja ili pogrebne opreme.
Nedjeljom i praznicima moći će raditi i benzinske crpke i prodavaonice na malo u sklopu crpki, tržnice, štandovi, vitrine i automati izvan tržnica i pokretne prodavaonice, kao i prodavaonice, kiosci i automati smješteni unutar zatvorenih područja autobusnih i željezničkih postaja, aerodroma i luka.
Donošenje ovog zakona, kako govori Vlada, ima za cilj unapređenje položaja radnika, žena i majki u Crnoj Gori, koja su dosadašnjim radom nedjeljom bila bitno ugrožena.
Što čeka hrvatska Vlada i premijer Plenković?
Pohvalno je da Crna Gora brine o svojim građanima, ali pravo pitanje je što čeka hrvatska Vlada i premijer Plenković?
Nije ovo prvi slučaj da Hrvatsku u europskim i svjetskim standardima rada i prava radnika pretiču i države koje su realno bile ili jesu po društveno-ekonomskim pokazateljima iza nas.
Podsjetimo, U ime obitelji podnijela je Hrvatskom saboru 27. ožujka 2017. prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu, kojim bi se omogućilo da radnici zaposleni u trgovinama mogu odlučiti žele li raditi nedjeljom i, ako žele, osiguralo minimalnu naknadu koju im je poslodavac dužan platiti, a to je najmanje 50 posto više od standardne satnice zaposlenika.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/tportal.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.