Papa je Crkvu zamislio kao poljsku bolnicu, kazao je komunikolog Danijel Labaš u emisiji Hrvatskog radija “U mreži Prvog”. Istaknuo je da je Papa pozivao svećenike da idu tamo gdje je život, da se više približe narodu.
Papa Franjo je bio neobičan čovjek, kazao je Boris Beck s Fakulteta političkih znanosti. Kaže da to bi mu takva izjava mogla proizaći iz toga što je papa bio Isusovac te da je poznato kako su Isusovci veliki individualci. Kako su oni renesansni ljudi, kaže Beck, oni su vrlo optimistični, dinamični.
Po čemu je poseban papa Franjo?
Beck je istaknuo da je papu Franju više zanimala praksa od same teologije. Nastojao je vidjeti što bi se u praksi moglo promijeniti.
– Jako mu je bilo stalo do sinodalne strukture crkve, kaže Beck. Dodaje da će se tek vidjeti što će od toga biti.
Posvetio se i organizacijskim pitanjima, poput toga hoće li biti zastupljeno više žena, hoće li se uvesti red u poslovanju s novcem, procesuiranje pedofila iz crkvenih redova. Beck je istaknuo i Papinu jednostavnost koja je zračila cijelo vrijeme njegova pontifikata te nastojanje da bude drugačiji.
“Buona sera”
Danijel Labaš, komunikolog s Katoličkog bogoslovnog fakulteta, smatra da je papu obilježila njegova otvorenost prema svima. Podsjetio je na njegovo prvo pojavljivanje na lođi Bazilike svetog Petra, kada je kazao “Buona Sera”, a ne npr. “Hvaljen Isus i Marija”.
– Molio je puk koji se okupio da ga blagoslovi. Već je možda samim time pokazao da će biti drugačiji. I bio je drugačiji. Mi koji smo suvremenici ili koji imamo nešto godina, imamo sreću da smo u 20., pa i u 21. stoljeću imali zaista velike pape. Papa Franjo je tri prethodnika proglasio svetima – Ivana XXIII., Pavla VI. i Ivana Pavla II., kazao je Labaš. Dodao je da je papa Franjo bio prvi papa koji je “suživio sa svojim prethodnikom”.
Labaš: Papa nije htio nove cipele, tražio je da stare odnesu postolaru
Istina je da je bio Isusovac i da su oni individualci, ali oni žive u zajednici. Papa Franjo nije htio iz te zajednice, tvrdi Labaš.
U Domu svete Marte u Vatikanu se Papa mogao susretati s kim je htio, rekao je Labaš govoreći o jednostavnosti Pape te je ispričao priču o njegovim cipelama.
– Kad su mu rekli Sveti Oče trebate nove cipele, on je kazao – što fali ovima, odnesite postolaru. To su te neke geste u kojima je on zapravo dosljedan sebi samome od prvih dana kad se odlučio za svećeništvo i onda nije ništa mijenjao, samo je mijenjao službe, izjavio je Labaš.
Za njega je specifično da si nije postavljao ciljeve. On je, kaže, govorio da počinje procese.
– Reforma rimske kurije, razmišljanja o tome da se Crkva treba otvoriti na jedan još noviji način, premda je otvorena nakon Drugog vatikanskog koncila svijetu – to je možda jedna novost, kazao je.
“Tražio je svećenstvo da se približi narodu”
Govoreći o odnosu prema kleru i obrnuto, Beck je potvrdio da je papa Franjo smijenio mnoge te da bi se to isto možda moglo pripisati pripadanju isusovačkom redu. Disciplina mu je bila vrlo važna.
– Ono što je bilo jako važno, papa je Crkvu zamislio kao poljsku bolnicu. Stalno je pozivao – idemo na periferije. To nisu bile samo periferije velikih gradova u kojima žive siromašni, premda su siromašni bili uvijek u prvom planu, nego je svećenike pozivao, kao što je rekao, da moraju mirisati na svoje stado, odnosno moraju ići tamo gdje je život, gdje se živi. U tom kontekstu ne bih rekao da je to bila neka hiperkritika, već poziv. Budimo ono što jesmo, približimo se tom narodu, idimo tamo gdje nas najviše trebaju, dodao je Labaš, javlja HRT.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.