Site icon narod.hr

Cure strašni detalji silovanja koja su počinili Hamasovci: Ovakva iživljavanja viđana su i u vrijeme rata u Hrvatskoj i BiH

hamasovci

Foto: Fah

U istraživanju koje je napravio BBC otkriveni su zastrašujući podaci o brutalnim silovanjima koje je počinila militantna skupina Hamas nad židovskim djevojkama u napadu 7. listopada ove godine. Brutalna sakaćenja, grupna silovanja nad živim, ranjenim i čak mrtvim djevojkama te uzbuđivanje nad samim nasiljem, sakaćenjem i ubijanjem od strane Hamasovih vojnika, neke su podsjetili na silovanja koja su kao ratni zločin počinjena na tlu BiH i Hrvatske. Upozoravamo vas na uznemirujuće informacije u nastavku teksta vezane za silovanja u napadu Hamasa na Izrael.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog napredne tehnologije i svima lako dostupnog digitalnog sadržaja danas svi mogu biti upoznati s onim što se događa u Izraelu i Palestini, no prije trideset godina malo je tko znao što se događa u Vukovaru ili u nekim drugim dijelovima Hrvatske i BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Malo tko zna i danas, a ponajviše zahvaljujući hrvatskoj politici koja je vrlo malo učinila za žrtve četničkih zločina u ratu, a silovanje je ratni zločin. Prva stvar koju treba napraviti je procesuirati zločince i maksimalno zaštititi žrtve, ali mnogi od njih i danas slobodno šetaju, žive kao da se ništa nije dogodilo. Netko ih je zaštitio, netko im je to dopustio.

Možda će vas zanimati

Prof. Biočić: Silovane žene i danas u Vukovaru gledaju svoje silovatelje na slobodi

Da je država ima minimum osjetljivosti, ne bi još nakon 30 godina silovane žene gledale svoje silovatelje po gradu Vukovaru

Brutalna silovanja i sakaćenja od strane Hamasa

Novinari BBC-a izvijestili su da su hamasovci na festivalu 7. listopada neke žene silovali prije nego što su ih ubili, neke dok su bile ozlijeđene, a neke kad su već bile mrtve. Neke žrtve su su preživjele i nalaze se na psihijatrijskom liječenju, no mnoge su umrle ili počinile samoubojstvo. Obdukcijski nalazi pokazuju modrice, tragove nasilja, slomljene zdjelice zbog dugotrajnog silovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna svjedokinja je opisala kako su hamasovci prvo grupno silovali ženu, osakatili je, a zatim joj je jedan od napadača pucao u glavu i nastavio je silovati. “Bila je živa. Krvarila je. Odsjekli su joj grudi i bacili ih na ulicu, igrali su se s njima. Zatim su je predali drugom militantu koji je penetrirao u nju te joj pucao u glavu prije nego što je svršio. Nije čak ni podigao hlače, pucao je i ejakulirao”, ispričala je žena.

Ispričali su i da su jednoj od žrtava zabili nož u vaginu i zatim joj odstranili sve unutarnje organe. Hamasovci su silovali i izmasakrirali jednu trudnicu. Nakon silovanja su joj razrezali utrobu, izvadili joj fetus i zatim ga izboli. Svjedoci kažu da su vidjeli spaljena tijela mrtvih žena kojima je nedostajao donji dio tijela.

Pravnica Cochav Elkayam-Levy zaključila je kako “izgleda da je Hamas od ISIS-a u Iraku i iz slučajeva u Bosni naučio kako koristiti ženska tijela kao oružje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Uhvaćeni Hamasovci bit će optuženi za silovanje? Nekoliko svjedoka vidjelo je grupna silovanja i strašna ubojstva

Silovanja u Domovinskom ratu

2012. DORH je povodom najave predaje 1600 pisama kojima se traži da se masovna silovanja priznaju kao ratni zločin i počinitelji procesuiraju i kazne, priopćio da je neupitno da se silovanje smatra ratnim zločinom. Zatočeništvo i silovanje žena je bila ratna strategija četnika.

Nakon višegodišnje borbe žrtve su dobile poseban zakon, pravo na jednokratnu naknadu od 100.000 kuna, mjesečnu naknadu i invalidninu. No, pravne zadovoljštine nema, upozorava Marija Slišković, predsjednica udruge Žene u Domovinskom ratu: ”Ozbiljna država se bavi ozbiljnim problemima. Ratni zločin je vrlo ozbiljan problem”.

U Ministarstvu branitelja kažu da je status žrtve do sada zatražila 281 osoba. Pozitivno mišljenje dobilo ih je 190, a negativno 77. Popise prosljeđuju DORH-u, ali ne podižu kaznene prijave, a Slišković upozorava: ”To je najstrašnije što se može čovjeku dogoditi da te država i institucija ponovno siluje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Procjenjuje se da je tijekom agresije, najviše u logorima i zatvorima, silovano oko 1800 osoba; između 20 i 30 posto žena i jedan posto muškaraca. Silovatelji neće odgovarati jer su nedostupni ili su umrli.

>Mučne priče žena žrtava silovanja koje su počinili srpski vojnici: Bila sam ucjenjivana da će strijeljati cijelo selo

Zločinci i dalje šetaju slobodno, neće odgovarati za svoje zločine, žrtve im i dalje gledaju lica u susjedstvu

Hrvatska nije do kraja zaštitila žrtve silovanja, mnoge nemaju prava koja su zaslužile i nakon trideset godina moraju dokazivati svoje silovanje. Većina žrtava podigla je zid šutnje. Prema izvješću DORH-a, na širem vukovarskom području do sada je osuđeno tek 17 silovatelja.

Mnogi od njih i dalje šetaju slobodno, čak i žive u blizini žrtava, ali za to nikoga nije briga. Oni neće odgovarati na ovoj zemlji, netko ih očito dobro štiti. Četnici su se baš kao i hamasovci iživljavali nad svojim žrtvama, nisu imali milosti ni prema djeci, maloljetnicama i trudnicama.

Tek ove godine pokrenuta je istraga zbog silovanja 16-godišnjakinje na širem vukovarskom području. Većina silovatelja nije kažnjena. ”Jedan je u Londonu, jedan je preko u Srbiji”, kaže jedna od žrtava, a druga dodaje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Osuđeni su, ali su u bijegu, izdana je međunarodna tjeralica, do danas nisu, već je šest godina prošlo od presude, a oni su dobili šest godina”.

Neke žrtve svoje zlostavljače još sreću na ulicama. ”U manjim mjestima oko Vukovara da, žive ljudi koji su počinitelji”, rekla je Marija Slišković za Dnevnik.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Žene u Domovinskom ratu upozoravaju: Documenta govori o ratnom zločinu seksualnog zlostavljanja izdvajajući nacionalnost
>Svjedočanstvo žene koja je silovana u Domovinskom ratu: Kad sam jednog vidjela u uniformi policije, predala sam tužbu

Slučajevi u Bosni i Hercegovini

Između 12.000 i 50.000 djevojaka i žena silovane su od strane srpskih oružanih snaga u BiH od 1992. do 1995., prema analizama UN-ovog Odbora protiv diskriminacije žena (CEDAW). Istraživanje UN-a provedeno 2017. o socioekonomskim preprekama s kojima se suočavaju preživjele žrtve seksualnog nasilja u Domovinskom ratu, pokazalo je da je 62 posto preživjelih bilo nezaposleno, 64 posto nije imalo socijalnu pomoć, a više od polovice ih je živjelo ispod granice siromaštva.

Jedna od tih žrtava, bosanska Hrvatica identificirana samo kao S.H. kako bi zaštitila svoju privatnost, opljačkana je i silovana u gradu Prijedoru, koji su u to vrijeme okupirale snage bosanskih Srba. Ona je prijavila incident policiji, ali nije dobila kopiju službenog izvješća i istraga nije pokrenuta. Godine 2008. S.H. je otkrila da su 10 godina nakon kaznenog djela njezini početni spisi slučaja odbačeni. 2017. je stupila u kontakt s UN-om i rekla da njezino iskustvo odražava situaciju mnogih žrtava seksualnog nasilja u ratu, od kojih mnogi nisu  pravodobno i učinkovito istraženi.

2019. godine vlasti BiH su preuzele slučaj i odlučile žrtvi kao naknadu dati ponižavajućih 66 američkih dolara mjesečno. Žena je u ratu prošla neizbrisivu traumu, narušeno je njezino mentalno i fizičko zdravlje, obolila je od infekcije za čije liječenje tada nije imala novaca, a država je tu nepravdu odlučila kompenzirati sa 66 dolara ni ne pomišljajući o kažnjavanju ratnih zločinaca.

>Zločini silovanja muškaraca i žena u ratu: Srbijanski logori smrti i hrvatska nebriga za svoje žrtve!
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version