Facebook je potvrdio da je povukao naizgled bezazlen oglas u kampanji koji poziva žene da podrže predsjednika Donalda Trumpa i to nakon što je objavio revizijsko izvješće u kojem se založio za uklanjanje stranačkih predrasuda.
“The Women for Trump Coalition needs the support of strong women like you!” pic.twitter.com/vR2QzNAFq5
Tekst se nastavlja ispod oglasa— God ✝️ Country?? Freedom?? Deplorable ? (@therealme2756) 21. kolovoza 2019.
Međutim, Popular Information izvijestio je tri dana kasnije kako je Facebook ustvrdio da oglas krši pravila oglašavanje jer uključuje “izravne ili neizravne tvrdnje ili implikacije o rodnom identitetu osoba“. Prema ovome, predsjednik Donald Trump ne smije se obratiti pojedinoj biračkoj skupini s obzirom na spol.
Iz kampanje ‘Žene za Trumpa’ odgovorili su: ‘Izborni inženjering već je počeo. Ovo je nevjerojatno i velike tehnološke kompanije moraju odgovarati. Nikad se nemojte bojati. Ne mogu nas usporiti i sigurno neće zaustaviti žene koje podržavaju predsjednika Trumpa. Pobijedit ćemo i nadvladati prepreke’.
Facebookova povijest cenzuriranja
Facebook se već drugu godinu zaredom nalazi pod kritikama zbog učestalih cenzura vijesti i informacija, pretežito onih iz konzervativnih krugova.
Tako je vlasnik Facebooka, Mark Zuckerberg ove godine kao primjer zašto zemlje trebaju jasnije zakone o dopuštenosti stranog oglašavanja o određenim temama naveo iskustvo tvrtke u irskom referendumu u svibnju 2018. o ukidanju ustavne zaštite nerođene djece.
>Trump prozvao društvene mreže za cenzuru i ušutkavanje milijuna ljudi
“Tijekom tih izbora, koji su doveli do tog referenduma, grupa američkih ogranizacija koje se zalažu za pravo na život i koje su se u Irskoj oglašavale, dovodeći do irskih izbora, pokušale su utjecati na javno mnijenje”, kazao je Zuckerberg i potom priznao. “Otišli smo do Iraca i pitali ljude tamo, kako želite da to riješimo? Nemate zakone koji su relevantni za to trebamo ku dopustiti takvu vrstu govora tijekom vašeg referenduma, i zapravo to se ne čini kao nešto o čemu bi privatna tvrtka trebala donositi odluke”, ustvrdio je Zuckerberg.
On kaže da su im u to vrijeme irski dužnosnici rekli kako trenutno nemaju zakon koji bi ograničio takvo oglašavanje, tako da može donijeti koju god odluku želi. Ipak, iako irska vlada nije prepoznala američke reklame kao miješanje u izbore, tj. referendum, Zuckerberg je potvrdio da su ih zabranili.
Mnogi su primijetili kako je njegovo priznanje o cenzuri proturječno njegovom svjedočenju pred američkim kongresom iz travnja 2018. kada je tvrdio da “nema apsolutno nikakvih direktiva u bilo kojoj od promjena koje činimo s ciljem pristranosti u bilo čemu što radimo”.
Predsjednik Savezne komisije za komunikacije (FCC) Ajit Pai izjavio je prošlog mjeseca pred Kongresom kako smatra da su “neregulirani tehnički divovi u Silicijskoj dolini” današnja “najveća prijetnja slobodnom i otvorenom internetu”. Iako su konzervativci podijeljeni oko pravog rješenja, republikanski senator Josh Hawley predložio je zakone koji bi od društvenih platformi zahtijevali dobivanje potvrde o političkoj neutralnosti od FCC-a.
Izvor: narod.hr/Popular Information