Gang Chen, ugledni profesor na jednom od najprestižnijih svjetskih sveučilišta MIT, uhićen je u četvrtak u Cambridgeu (SAD), nakon što je ustanovljeno da je tajio svoje kontakte i rad za Narodnu Republiku Kinu, piše geopolitika.news
Ranije je profesor Chen (56), kojega su uhitili u njegovom domu američki savezni agenti, primio od američkih agencija 19 milijuna dolara (od 2013,) za istraživanja u polju nanotehnologije.
Čelnik bostonskog ureda FBI-a Joseph Bonavolonta kazao je da su agenti pretražili njegov dom i ured na sveučilištu.
>Tajni dokumenti: Komunistička Kina skrivala informacije o virusu represijom i cenzurom
Chen je rođen u Kini te je naturalizirani američki državljanin. Trenutno je direktor MIT-evog Pappalardo Micro/Nano inženjerskog laboratorija te je direktor S3TEC-a (Solid-State Solar Thermal Energy Conversion Center).
Od 2013. do 2018. bio je pročelnik Odjela za strojarstvo na MIT-u.
Daily Mail navodi da je Chen, dok je radio za MIT, imao razne ugovore s Narodnom Republikom Kinom, pri čemu je bio postao i “prekomorski stručnjak” kineske vlade na zahtjev kineskog konzulata u New Yorku. Vlasti navode da su mnoge od Chenovih uloga “bile izričito namijenjene promicanju znanstvenih i tehnoloških ciljeva Narodne Republike Kine”.
Chen nije, u prijavama za projekte, naveo svoju povezanost s kineskim vlastima.
“Nije ilegalno surađivati sa stranim istraživačima. Ilegalno je lagati o tome”, rekao je novinarima tužitelj Massachusettsa Andrew Lelling, javlja Daily Mail.
MIT je “duboko potresen” uhićenjem, stoji u priopćenju prestižnog sveučilišta.
Prema Google Scholaru profesor Chen je citiran čak 73914 puta, a primio je i više nagrada za svoj znanstveni rad.
Izvor: narod.hr/geopolitika.news
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.