Njemačka već šestu godinu zaredom teško uspijeva privući inozemne ulagače, a izravna inozemna ulaganja prošle su godine pala za 12 posto.
Istraživanje revizorske tvrtke EY pokazalo je da je broj investicijskih projekata koje su objavile međunarodne tvrtke u Njemačkoj pao na samo 733 u 2023. godini, što je najniža brojka od 2013. godine.
O gospodarskom padu Njemačke svjedoči činjenica da se inozemni ulagači suzdržavaju od poslovanja u toj zemlji. Od 2017. godine projekti stranih ulaganja diljem Njemačke smanjili su se za 35 posto, piše Remix.
Njemačka je po inozemnim ulaganjima treća u Europi, iz Francuske i Velike Britanije
Njemačka je i nadalje treća na popisu na listi europskih zemalja po inozemnim ulaganjima. Zaostaje za Francuskom, koja je ostala na vrhu unatoč padu od 5 posto na 1.194 projekta koji su započeti prošle godine i Velikom Britanijom, u kojoj su nove mogućnosti ulaganja porasle za 6 posto, na 985.
>Njemačka opasno klizi prema deindustrijalizaciji, upozorava čelnik slavne tvrtke električnih alata
Prema istraživanju investicijskih aktivnosti EY-a, ulagači su ocijenili London kao najatraktivniji grad za ulaganja, a Pariz je na drugom mjestu.
Predsjednik upravnog odbora EY-a Henrik Ahlers okrivio je gospodarsku i političku scenu u Njemačkoj za pad ulaganja.
“U Njemačkoj imamo veliko porezno opterećenje, visoke troškove rada, skupu energiju i istodobno paralizirajuću birokraciju. Rezultat je da ulaganja padaju, raspoloženje među potrošačima i tvrtkama je u podrumu, a gospodarstvo se razvija slabije nego u bilo kojoj drugoj industrijskoj zemlji”, rekao je Ahlers.
Ulaganja u Mađarsku rastu, slijede Švicarska i Turska
Dok Njemačka posustaje, ostale europske zemlje prošle su godine zabilježile porast udjela izravnih stranih ulaganja (FDI). Mađarska je, primjerice, zabilježila najveći porast od 54 posto u novim investicijskim projektima u zemlji. Time je otvorila ukupno 11.349 radnih mjesta, u usporedbi s njemačkih 14.261.
Švicarska i Turska zauzele su drugo i treće mjesto po postotnom rastu, zabilježivši povećanje inozemnih ulaganja za 53 odnosno 17 posto.
>Njemačka štiti svoj javni interes: Vlada postrožuje propise o inozemnom preuzimanju domaćih kompanija
Europske zemlje koje su doživjele najveći pad izravnih stranih ulaganja bile su Irska (-46 posto), Finska (-31 posto) i Austrija (-21 posto).
Ukupno su projekti izravnih inozemnih ulaganja diljem Europe prošle godine pali za 4 posto, s 5.962 na 5.694. Vodeće neeuropske zemlje ulagači bile su Sjedinjene Države s 19 posto, Kina s 5 posto i Japan s 3 posto.
Tekst se nastavlja ispod oglasa