Njemačka opasno klizi prema deindustrijalizaciji, upozorava čelnik slavne tvrtke električnih alata

Nikolaus Stihl
Foto: snimka zaslona

Njemačka ide prema točki prekretnice u pogledu svoje atraktivnosti kao mjesta za poslovanje, upozorava Nikolas Stihl, predsjednik slavne tvrtke električnih alata Stihl AG.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Opasnost od deindustrijalizacije ne može se odmah odbaciti”, rekao je u intervjuu novinskoj agenciji dpa poduzetnik, čija je tvrtka u svijetu najpoznatija po svojim motornim pilama.

Njemačka industrija djelovala je vrlo otporno i koliko-toliko se nosila s teretima, no iz godine u godinu sve je teže, dodao je.

“Njemačka bi u jednom trenutku mogla doći do kritične točke sa snažnim negativnim utjecajem na spremnost za poslovanje u ovoj zemlji”, rekao je predsjednik Stihla. Za njegovu tvrtku, rekao je, ta će točka biti dostignuta kada više ne bude mogla proizvoditi konkurentno u Njemačkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka je oduvijek bila relativno skupo mjesto za poslovanje, rekao je, i dosad se Stihl mogao nositi s tim, „ali razvoj u području birokracije, teret troškova, nedostatak ulaganja koja su nam hitno potrebna, sve to dovodi do činjenice da su lokacijski uvjeti u ovoj zemlji svake godine sve lošiji.”

“Velika koalicija nije rješavala suštinske probleme, a ne rješava ih ni semaforska vlada”

Desetljećima se previše ulagalo u potrošnju u Njemačkoj, a premalo u pomoć industriji, požalio se Stihl. “I sada osjećamo posljedice.” Velika koalicija, rekao je, nije rješavala suštinske probleme, a ne rješava ih ni semaforska vlada, prenosi Remix.

“Premalo obnavljamo infrastrukturu, premalo dodatno gradimo i nismo dovoljno inovativni. Gledamo najvažnije konkurente na svijetu – kao što su SAD i Kina – kako nas pretječu slijeva i zdesna.” Rekao je i da mirovinski sustav nije zamišljen tako da bude usmjeren na budućnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stihl nije jedini koji upozorava na budućnost deindustrijalizacije, a izvršni direktor njemačkog ArcelorMittala upozorava da zemlju čeka neizvjesna budućnost.

“Proizvodnja u Njemačkoj trenutno više nije konkurentna”, rekao je Reiner Blaschek, izvršni direktor ArcelorMittala, koji je nedavno zatvorio dvije tvornice u zemlji. Pozvao je na brzu političku intervenciju: “Potrebne su nam konkurentne cijene energije za industriju.”

U listopadu je predsjednik Udruge njemačke kemijske industrije (VCI), Markus Steilemann, upozorio da je Njemačka u opasnosti da od industrijske zemlje postane “industrijski muzej” zbog energetske politike savezne vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.