Njemačka štiti svoj javni interes: Vlada postrožuje propise o inozemnom preuzimanju domaćih kompanija

Foto: Getty images

Njemačka vlada postrožila je propise o inozemnim preuzimanjima domaćih kompanija, a prošireni popis kompanija čija će kupnja ubuduće biti podvrgnuta analizi radi zaštite javnog interesa, obuhvaća i medijske kuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada će tako ubuduće analizirati i ponude kompanija izvan Europe za kupnju 10 posto vlasničkog udjela u njemačkim kompanijama važnim za javni interes. Dosada je prag vlasničkog udjela iznosio 25 posto.

Novi je prag u skladu s prijedlozima Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD), ne zahtijeva odobrenje njemačkog parlamenta i stupa na snagu u siječnju iduće godine.

Cilj je tih mjera zaštita ključne infrastrukture za distribuciju električne energije i opskrbu vodom i hranom te u telekomunikacijskom, financijskom i sektoru transporta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mediji postaju javni interes

Novim je propisima vlada na listu kompanija važnih za javni interes uvrstila i medijske kuće.

“To bi trebalo spriječiti da se njemački mediji – u slučaju da ih preuzmu inozemni ulagači – koriste za širenje dezinformacija”, stoji u priopćenju objavljenom na internetskoj stranici njemačke vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postroženim propisom Berlin reagira na sve izraženiju zabrinutost javnosti zbog pristupa ključnim tehnologijama koji u prvom redu kineske kompanije pod utjecajem Pekinga stječu preuzimanjem vlasničkih udjela u tvrtkama u Njemačkoj i drugim europskim zemljama.

Ministar gospodarstva Peter Altmaier već je u nekoliko navrata naglašavao da Njemačka želi ostati tržišno gospodarstvo, otvoreno za inozemna ulaganja, poručujući istodobno Kini da mora osigurati ravnopravnost u ekonomskim odnosima.

Obaveza je vlade zaštititi ključnu infrastrukturu poput elektrodistribucijskih i telekomunikacijskih mreža, upozoravao je Altmaier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka je uvela propis koji je omogućio provjeru inozemne kupnje 25 posto udjela u domaćim tvrtkama 2004. godine, a prošle je godine proširila ovlasti veta na inozemna preuzimanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.