Lijes s tijelom princa Philipa tijekom poslijepodneva je spušten u kraljevsku kriptu. Ceremonija je skromnija zbog pandemije koronavirusa, iako odražava njegovu dugogodišnju karijeru u vojsci i javnoj službi.
Ceremonija, koja se održava u kapeli svetog Jurja u povijesnoj kraljevskoj rezidenciji zapadno od Londona, počela je procesijom u 14.40 sati po mjesnom vremenu (15.40 po srednjoeuropskom vremenu) i nacionalnom minutom šutnje u 15 sati. Lijes su vozila posebna mrtvačka kola u čijem je projektiranju on sam sudjelovao.
Vojni glazbenici odsvirali su himnu nakon što je kraljica izašla iz dvorca. Kraljici je to prvo službeno pojavljivanje u javnosti nakon što je objavila da je princ preminuo.
Svi gosti, uključujući kraljicu, koja će idući tjedan napuniti 95 godina, nosili su maske i poštovali fizičku distancu.
Kraljica je sjedila sama, a prinčevi William i Harry jedan nasuprot drugog u kapeli. Harryjeva supruga Meghan zbog trudnoće nije mogla doputovati iz SAD-a.
Ovo je pogreb najvišeg člana kraljevske obitelji od pogreba kraljičine majke 2002. Zbog pandemije koronavirusa planovi za pogreb brzo su izmijenjeni, budući da vladine smjernice ograničavaju broj gostiju na samo 30.
No Buckinghamska palača istaknula je da će ceremonija odražavati cjeloživotnu povezanost princa Filipa s britanskom mornaricom, piše HRT.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT



Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.