Site icon narod.hr

Presudni izbori: U kojem će smjeru Gruzija, ruskom ili europskom?

Foto: fah (na slici u sredini Bidzin Ivanišvili)

Gruzijci ove subote izlaze na parlamentarne izbore. Mnogi smatraju da su izbori ključni za budućnost gruzijskog puta u Europsku uniju. Naime, kritičari vladajuću stranku Gruzijski san optužuju da je bliska Rusiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vanjska politika zauzela je središnje mjesto u predizbornoj kampanji. Oporbene stranke optužuju Gruzijski san da je ima proruski program. Izbore su postavili kao izbor između Europe i Rusije. S druge strane pak vladajući Gruzijski san tvrdi da se radi o izboru između rata i mira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gruzijski san, EU i zakoni

Vladajuća stranka Gruzijski san Bidzina Ivanišvilija na čelu zemlje je od 2012. Gruziji je u prosincu 2023. dodijeljen status zemlje kandidatkinje za članstvo u EU-u. No, EU je izrazila zabrinutost zbog određenih zakona koja je u posljednjih godinu dana donijela gruzijska vlada.

Smatraju da oni predstavljaju nazadovanje u odnosu na korake utvrđene u preporuci Komisije za status Gruzije kao zemlje kandidatkinje, kojim se njezin proces pristupanja de facto zaustavlja. U tom su pogledu čelnici i čelnice EU-a pozvali gruzijske vlasti da razjasne svoje namjere poništavanjem nedavnih koraka te da zajamče da predstojeći parlamentarni izbori zakazani za jesen budu slobodni i pošteni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Gruzija usvojila zakon o zaštiti obiteljskih vrijednosti: Zabranjuje istospolne brakove, promjene spola…

Jedan od zakona zbog kojeg je EU prozvala Gruziju je tzv. zakon o stranim agentima. Riječ je o zakonu kojim se organizacije civilnog društva, nevladine i medijske organizacije koje primaju 20 ili više posto financiranja iz inozemstva proglašavaju ‘stranim agentima‘. Sličan zakon ima i Rusija.

Gruzijskom snu zamjera se oštar stav prema LGBT agendi i rodnoj ideologiji. Gruzijska vlada tako je nedavno usvojila novi zakon s ciljem zaštite tradicionalnih obiteljskih vrijednosti. Njime se također zabranjuje istospolne brakove i promjene spola. Zbog toga je također naišla na kritike iz Bruxellesa i optužbe za homofobiju i diskriminaciju, što je jedan od razloga za optužbe da je stranka proruska i antizapadna.

>Europski parlament stao uz Moldaviju i upozorio Gruziju: ‘Ne možete sjediti na dvije stolice!’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz stranke tvrde da se Europskoj uniji žele pridružiti pod vlastitim uvjetima, odnosno “s dostojanstvom”, piše Politico.

Što je na kocki?

Dok izgledi Gruzije za EU vise o niti, zapadne vlade pozorno prate izbore.

“Sljedeći izbori bit će trenutak istine i gruzijski će narod morati odlučiti kojim putem želi ići: prema Europi ili odvajanju od Europe”, rekao je visoki predstavnik EU za vanjske poslove Josep Borrell.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udaljavanje od EU ima političke i ekonomske posljedice. Gruzija je već izgubila 121 milijun eura pomoći iz Bruxellesa, a kako je veleposlanik EU-a u Gruziji upozorio, zemlja riskira gubitak financijske pomoći ako Tbilisi zaustavi proces pristupanja.

>Gruzijski šef parlamenta potpisao zakon o obiteljskim vrijednostima: Oporba optužuje za ‘rusofiliju’

Sjedinjene Države već su uvele financijska ograničenja i zabrane putovanja visokim osobama u gruzijskoj vladi zbog “potkopavanja demokracije”.

Politico piše da je vlada sklopila strateško partnerstvo s Kinom i pokušava uspostaviti bliže veze s Iranom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: iStock

Tko je još u igri?

Oporbene stranke pokušavaju svrgnuti vladu Gruzijskog sna više od desetljeća. Gruzijski san zadržao je vlast diskreditirajući oporbene skupine i optužujući političku stranku Ujedinjeni nacionalni pokret (UNM) za probleme u zemlji.

UNM je osnovao bivši predsjednik Mihail Sakašvili. Stranka je na vlasti bila od 2003. Svrgnula ju je tada oporbena koalicija Gruzijski san 2012. nakon skandala s ljudskim pravima i velikih prosvjeda. Gruzijski san se od tada obvezao spriječiti povratak UNM-a na vlast. Vladajuća stranka nedavno je obećala zabraniti gotovo sve oporbene stranke ako pobijedi na izborima jer tvrde da se UNM infiltrirao u sve njih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Fah

>Gruzijski parlamentarci se potukli zbog donošenja zakona o nevladinim organizacijama po uzoru na Rusiju

Oporbu predvodi predsjednica Salome Zourabičvili koja je prvotno izabrana uz potporu Gruzijskog sna, ali je poslije postala oštra kritičarka vlade. Ona je inicirala da sve glavne oporbene stranke potpišu Gruzijsku povelju u kojoj su se složili da će nakon ulaska u parlament ukinuti zakone koji stoje na putu pridruživanja EU, očistiti od korupcije pravosuđe i nadležna tijela za provođenje zakona te reformirati izborno povjerenstvo. Povelja također ovlašćuje predsjednika da imenuje članove vlade, uključujući premijera.

Što pokazuju ankete?

Sve ankete pokazuju da bi Gruzijski san mogao dobiti najviše glasova, ali samo to mu ne jamči pobjedu. Stranka se zalaže za ustavnu većinu, koja bi joj dala ovlast da donosi zakone, uključujući ustavne amandmane, bez potrebe za podrškom oporbe. Međutim, malo je vjerojatno da će postići taj cilj, jer bi Gruzijski san mogao imati problema samo s formiranjem vlade.

Ovogodišnji izbori bit će proporcionalni, što znači da će se 150 zastupničkih mandata raspodijeliti prema postotku glasova koje svaka stranka dobije. Nova anketa koju je proveo Edison Research za oporbenu TV Formula TV predviđa da će Gruzijski san dobiti 34 posto, a oporbene stranke koje prijeđu prag od 5 posto za zastupljenost u parlamentu zajedno će dobiti 53 posto, piše Politico.

Nasuprot tome, rujanska anketa koju je proveo Gorbi za provladin kanal Imedi dala je Gruzijskom snu uvjerljivo vodstvo s 59,5 posto, projicirajući da će samo dvije oporbene koalicije prijeći prag od 5 posto, ukupno 23,9 posto.

Da bi odobrio vladu, gruzijski parlament treba 76 glasova za – prostu većinu od svojih 150 mjesta. I Gruzijski san i oporbene stranke trebale bi najmanje 50 posto za formiranje vlade. Ali čak i ako ne osvoje 50 posto na biralištima, još uvijek mogu dobiti mjesta od manje popularnih stranaka koje ne uspiju prijeći prag od 5 posto, čija će se potpora proporcionalno redistribuirati.

Ako ne osvoji većinu, najveća stranka morat će sklopiti sporazum s drugim strankama. Sve su oporbene stranke, međutim, isključile suradnju s Gruzijskim snom. Ako Gruzijski san ne osvoji 76 mjesta, ujedinjena oporba mogla bi formirati vladu. Skupine su se složile dopustiti predsjednici Zourabičvili da imenuje kandidata za premijera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version