Gruzija usvojila zakon o zaštiti obiteljskih vrijednosti: Zabranjuje istospolne brakove, promjene spola…

zakon
Foto: iStock

Gruzijska vlada usvojila je novi zakon s ciljem zaštite tradicionalnih obiteljskih vrijednosti. Zabranjuje istospolne brakove i promjene spola. Odmah je stigla kritika iz Bruxellesa i optužbe za homofobiju i diskriminaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Visoki predstavnik Europske unije za vanjske poslove Joseph Borrell Traži povlačenje prijedloga zakona.

“Gruzijski parlament usvojio je zakone o ‘obiteljskim vrijednostima i zaštiti maloljetnika’ koji će potkopati temeljna prava ljudi i povećati diskriminaciju i stigmatizaciju”, napisao je na X-u Borrell.

Borrell je potom zaprijetio Gruziju zaustavljanjem procesa pristupanja EU ako ne povuče zakon. Iste prijetnje Bruxelles je uputio ranije ovog mjeseca, nakon drugog čitanja prijedloga zakona. U priopćenju diplomatske službe koju vodi Borrell navodi se da će zakon imati “važne posljedice” na integraciju Gruzije u EU. Podsjetio je Tbilisi da je proces “de facto zaustavljen” dok se zakon ne povuče i zemlja se “ponovno ne obveže” europskim vrijednostima, javlja The European Conservative.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Gruzijski parlamentarci se potukli zbog donošenja zakona o nevladinim organizacijama po uzoru na Rusiju

Prijedlog zakona “O obiteljskim vrijednostima i zaštiti maloljetnika” usvojen je u parlamentu od 150 zastupnika većinom od 84 glasova vladajuće stranke Gruzijski san. Glasova protiv nije bilo. Oporbene stranke odlučile su bojkotirati zasjedanje.

Što se navodi u zakonu?

Zakon zabranjuje istospolne brakove, posvajanje od strane istospolnih parova, operacije promjene spola te promjenu oznake spola na službenim dokumentima. Također, zabranjuje LGBT događaje i javno isticanje zastave duginih boja, promicanje homoseksualizma i promjene spola u medijima i reklamama.

Zabranjeno je i bilo kakvog prikazivanja ili promicanja LGBT ideologije u školama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Kako zemlje EU-a reguliraju ‘promjenu spola’? Od toga da je dovoljna samo izjava pa do oduzimanja skrbništva

“Ova inicijativa jasno razlikuje one koji daju prioritet najboljim interesima društva i one koji slijede vanjske ciljeve. Pravi razliku između pojedinaca kojima je istinski stalo do zaštite ljudskih prava i onih koji pokušavaju promicati štetnu propagandu”, rekao je Rati Ionatamishvili.

Dodao je da je cilj zakona “zaštititi maloljetnike od štetnih utjecaja, jer neki zagovaraju pitanja kao što su operacije promjene spola i uključivanje LGBT materijala u škole i vrtiće“.

Zakon također utvrđuje 17. svibnja, koji se u svijetu obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv homofobije, kao novi državni praznik posvećen “svetosti obitelji i poštovanju roditelja”. Gruzijska pravoslavna crkva već godinama obilježava 17. svibnja kao ‘Dan čistoće’ kao protutežu najvećim gay paradama u zemlji koji su se obično održavali na taj dan.

Prijedlog opisuje brak kao dobrovoljnu zajednicu dviju osoba različitog biološkog spola u svrhu stvaranja obitelji. Zabranjuje priznavanje ili registraciju bilo koje druge vrste zajednice kao braka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.