Gruzijski šef parlamenta potpisao zakon o obiteljskim vrijednostima: Oporba optužuje za ‘rusofiliju’

Gruzijski
Foto: iStock by Getty Images

Gruzijski šef parlamenta potpisao je zakon o obiteljskim vrijednostima i protiv promidžbe homoseksualnih odnosa. Europska unija, SAD i organizacije za ljudska prava prosvjedovali su protiv te odluke. Navedeno je kako takvi zakoni „ograničavaju prava LGBT osoba“. Gruzija se nalazi i pred parlamentarnim izborima koji će se održati za nekoliko tjedana. Vijest donosi Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Bugarski parlament zabranio LGBTIQ+ propagandu u školama

Čelnik gruzijskog parlamenta Šalva Papuašvili u četvrtak je potpisao zakon. Papuašvili je rekao da prihvaća taj zakon jer želi zaštititi obitelj i djecu u zemlji, prenosi lokalna televizija Rustavi 2.

Gruzijski parlament želi zaštititi brak, djecu i Gruzijsku crkvu

Zakon zabranjuje istospolne brakove, posvajanje djece homoseksualnim parovima te ‘promjenu spola’. Većina u parlamentu podržala je taj zakon koji je prije dva tjedna predstavila vladajuća stranka Gruzijski san. Predsjednica Salome Zurabičvili nije potpisala zakon, no nije ni stavila svoj veto, što znači da ga je trebao potpisati samo šef parlamenta. Stupit će na snagu objavom u Gruzijskom pravnom zborniku.

> Gruzija usvojila zakon o zaštiti obiteljskih vrijednosti: Zabranjuje istospolne brakove, promjene spola

Europska unija kritizirala je mjeru. Odnosi između Bruxellesa i Tbilisija su se pogoršali još otkako je Gruzija uvela ograničenja rada nevladinim organizacijama. Zakon je nazvan: ‘ruski zakon’. I zakon o LGBT osobama sličan je onima u Rusiji. Gruzija je objavila i kako je cilj zakona zaštititi Gruzijsku pravoslavnu crkvu od utjecaja izvana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gruzija ne želi sukob s Rusijom

Oporba ovaj čin promatra u kontekstu predstojećih izbora koji će se održati 26. listopada. Gruzijski san mogao biti osvojiti četvrti uzastopni mandat. Zapadni mediji i vlade kritiziraju Gruziju i upozoravaju vlast kako je ovaj potez protiv LGBT pokreta ‘put prema autoritarnosti’.

Naravno, upućena je i kritika kako se Gruzija ovime približava Rusiji, a udaljava od Europe. Odnosi s Moskvom obilježili su ovu državu od raspada SSSR-a. Vođeni su ratovi u 1990-im i 2008. godine. Gruzijski san želi bolje odnose s Rusijom, a oporbu optužuje za pokušaje raspirivanja sukoba s tom zemljom. Rusija se izrazito protivi gruzijskom članstvu u NATO savezu jer bi time dobila još jednu državu članicu na svojim granicama.

> Gruzijski parlamentarci se potukli zbog donošenja zakona o nevladinim organizacijama po uzoru na Rusiju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.