Države moraju na dostojanstven način tretirati tijela djece koja su umrla tijekom pobačaja, odredio je američki Vrhovni sud omjerima glasova 7:2 u ponedjeljak, dok je istovremeno odbio odlučivati o pobačajima vezanim uz selekciju na temelju spola, javlja Breitbart.com. No istovremeno, sudac Clarence Thomas u svojem se mišljenju osvrnuo na selektivne pobačaje zbog bolesti djeteta ili spola, dovodeći ih u vezu s eugeničkim pokretima vezanim za nacizam. Američki potpredsjednik Mike Pence pozdravio je odluku o dostojanstvenom zbrinjavanju ostataka nerođene djece te pozvao Vrhovni sud da potvrdi i odluku o ukidanju selektivnih pobačaja.
Američki potpredsjednik Mike Pence izrazio je očekivanje da će Vrhovni sud potvrditi zakone nekoliko saveznih država o zabrani “selektivnih” pobačaja. Među tim zakonima je i onaj iz Indiane, koji je Pence potpisao dok je bio guverner te države. Pence se nada „da će se zakonska zaštita od diskriminacija na temelju spola, rase ili tjelesnog oštećenja jednog dana proširiti i na još nerođene Amerikance”.
“Potpredsjednik pozdravlja što je Vrhovni sud potvrdio odredbu Indiane koja štiti svetost života propisujući obvezu da se prema ostacima pobačenog fetusa postupa s poštovanjem i dostojanstvom”, napisala je njegova glasnogovornica Alyssa Farah. Potpredsjednik vjeruje da će Vrhovni sud naknadno potvrditi i zabranu selektivnog pobačaja, napisala je Farah te dodala: “Države diljem svijeta zabranjuju selektivne pobačaje i Sjedinjene Države trebale bi učiniti isto”, prenijela je HINA.
Institut priziva savjesti – pravo zajamčeno međunarodnim dokumentima i hrvatskim Ustavom
Tijela nerođene djece obično se zbrinjavaju jednako kao „infektivni otpad“. Zakonodavci iz Indiane željeli su riješiti to pitanje 2016., a zatim je guverner Mike Pence potpisao zakon kojim se omogućava kremiranje ili pokop ostataka nerođene djece. Statut Indiane također zabranjuje abortus samo zbog rase, spola ili invaliditeta nerođenog djeteta.
Selektivni pobačaj – rasistički čin
U mišljenju kojeg je objavio sudac Clarence Thomas, a koje je gotovo sedam puta dulje od same odluke Vrhovnog suda, on je povezao pobačaj s rasističkim eugeničkim pokretom s početka 20. stoljeća, navodeći da zakon iz Indiane sprječava “pobačaj da postane sredstvo suvremene eugenike”, prenosi Pastemagazine.com.
Ova polovična odluka Vrhovnog suda uslijedila je nakon vala odluka kojim se zaštićuje nerođeni život u Georgiji, Kentuckeyu i Missouriju, a koji izravno utječu na moguće poništavanje odluke iz 1973., kojim je legaliziran pobačaj (zakon „Roe protiv Wade“). Najpoznatiji od nedavnih zakona koji štite život je zakon iz Alabame kojim se praktički u potpunosti zaštićuje nerođeni život, pa i u slučaju silovanja ili incesta.
I dok je Vrhovni sud ovoga puta odbio odlučivati o zakonu iz 1973. (Roe protiv Wade), građani koji se zalažu za zaštitu života od začeća do prirodne smrti pokreću koordiniranu pravnu kampanju kojom obećavaju da će se dnevni red za predstojeće sjednice dopuniti pitanjima pobačaja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa