Američka država Arkansas zaštićuje život nerođene djece: Ukinut će se pobačaj nakon 18. tjedna trudnoće

Foto: javno vlasništvo, Thinkstock; fotomontaža: narod.hr

Senat u američkoj saveznoj državi Arkansas u ponedjeljak je odobrio zakon kojim se, uz neke iznimke, ukida pobačaj nakon 18 tjedana trudnoće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Iowa: Ukinut pobačaj od trenutka kada se detektiraju otkucaji srca – ‘Štitimo svoje najkrhkije, one koji nemaju glasa’

Izvorni tekst zakona dopuštao je samo iznimke za hitne medicinske slučajeve, ali državni senator Jason Rapert  ponudio je amandman koji uključuje iznimke za silovanje i incest, javlja Catholic News Agency.

Zakon se sada suočava s posljednjim glasovanjem u Domu, koji mora odobriti amandmane Senata, prije nego što bude predstavljen vladi koju vodi guverner William Asa Hutchinson. Prema medijima, guverner podupire tu mjeru te se očekuje da zakon bude potpisan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako konačno bude donesen, američka savezna država Arkansas imat će najpovoljniji zakon po pitanju zaštite nerođene djece u SAD-u. Arkansas već ima zakon koji štiti nerođenu djecu nakon 20. tjedna trudnoće.

Guverner Hutchison prošlog je pak mjeseca potpisao zakon kojim bi se gotovo u potpunosti ukinuo pobačaj, u slučaju da Vrhovni sud Sjedinjenih Država ukine odluku iz 1973. koja je priznala pobačaj kao ustavno pravo.

> (VIDEO) Guverner New Yorka organizirao proslavu legalizacije ubojstva djeteta do rođenja: Znate li od koje dobi prerano rođeno dijete može preživjeti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Biskupija Little Rock pozdravila je ovu odluku, kojom bi pobačaj bio ukinut, osim u slučaju hitne medicinske pomoći.

Arkansas je peta država koja je donijela zakon kojim se zabranjuje abortus ako se poništi odluka Vrhovnog suda iz 1973. Takvi zakoni također su doneseni u Louisiani, Sjevernoj Dakoti, Južnoj Dakoti i Mississippiju. Slični zakoni također napreduju kroz zakonodavstvo u Kentuckyju i Tennesseeju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.