Site icon narod.hr

Surogatstvo: Mediji do jučer oduševljeni španjolskom zvijezdom koja je dobila dijete u 68. godini, a danas prenose oštre kritike

Surogat

Foto: mfc.org, Twitter, Montaža: narod.hr

Dok su mediji ovih dana s oduševljenjem pisali kako je španjolska glumica i voditeljica Ana Obregon, u Hrvatskoj poznata kako nekadašnja djevojka Davora Šikera, u 68. godini dobila dijete putem surogatstva, danas prenose oštre reakcije iz španjolskog političkog vrha. Naime, surogatstvo u Španjolskoj je zabranjeno u bilo kakvom obliku, a oko toga se većinom slažu i lijevi i desni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski mediji prvu su vijest o tome da je Obregon postala majka u 68. godini s oduševljenjem prenijeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Nakon niza tragedija konačno sretna vijest: Bivša Šukerova ljubav postala majka sa 68 godina!”, piše Jutarnji list.

”Bivša djevojka Davora Šukera na pragu osmog desetljeća dobila kćer”, javio je tportal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Čestitamo! Španjolska glumica i voditeljica Ana Obregon postala je majka u 69. godini”, oduševljen je portal mirovina.hr.

No, nakon što su zapadni mediji objavili reakciju iz Španjolske na ovaj slučaj, naslovi se mijenjaju. Jutarnji javlja: ”Surogat majčinstvo Šukerove bivše izazvalo potres na španjolskoj političkoj sceni: To je ilegalno!”

Oblik nasilja nad ženama

“Surogat majčinstvo je praksa koja nije legalna u Španjolskoj. To je kod nas zakonski priznato kao oblik nasilja nad ženama“, kazala je ministrica jednakosti i zastupnica ljevičarske stranke Podemos (Možemo) Irene Montero.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Montero je upozorila i na profil žena koje se uglavnom odlučuju na surogatsvo.

“Postoje li predrasude prema siromašnim ženama? Definitivno. Ne možemo zaboraviti njihovu stvarnost u nesigurnim situacijama”, dodala je, prenosi Jutarnji list.

S njom se slaže i nekoliko ministara iz Socijalističke stranke, koja se nastoji pozicionirati kao nepokolebljiva braniteljica prava žena u Španjolskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Industrija komercijalnog surogatstva u porastu: Sve veći broj istospolnih parova i samaca traži načine za dobiti djecu

Ženska tijela ne bi se trebala kupovati niti iznajmljivati da bi se zadovoljile nečije želje”, kazao je novinarima Felix Bolaños, ministar za predsjedništvo.

Ministrica proračuna María Jesús Montero to je opisala kao “još jedan način iskorištavanja ženskog tijela”.

Vođa konzervativne Narodne stranke Alberto Núñez Feijóo kazao je da je to tema o kojoj se itekako treba raspravljati, ali trenutačno nije najveći problem u Španjolskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je praksa nezakonita u Španjolskoj, kao i u Francuskoj, Njemačkoj i Italiji, Španjolci koji odu u inozemstvo kako bi dobili djecu putem surogatstva nisu ni na koji način kažnjeni. U prošlom desetljeću, namjeravani roditelji više od 2500 djece rođene od surogata u inozemstvu dobili su zakonsko roditeljstvo u Španjolskoj, potkrijepljeno sudskim odlukama koje su pozvale vlasti da djeluju u najboljem interesu djeteta.

Italija želi pooštriti kazne

Istodobno, o toj temi naveliko se raspravlja i u Italiji. Tamošnja konzervativna većina najavila je kako će tražiti kazneni progon onih koji odu u inozemstvo kako bi dobili dijete putem surogatstva.

>Papa Franjo: ‘Surogatstvo iskorištava žene, a djeca se tretiraju kao roba’
>Članicama EU-a planira se nametnuti priznavanje roditeljstva putem surogatstva, što bi gay parovima olakšalo put do djece

Podsjetimo, 68-godišnja televizijska glumica prema napisima poznatog časopisa ¡Hola! posvojila dijete rođeno surogatstvom u SAD-u. Obregon su fotografirali ispred regionalne bolnice Memorial u Miamiju kako sjedi u invalidskim kolicima i drži novorođenu djevojčicu, prenosi Reuters. Ona je kasnije na Instagramu objavila sliku naslovnice časopisa uz poruku: “Uhvaćeni smo! Svjetlo puno ljubavi ušlo je u moju tamu. Nikada više neću biti sama. PONOVNO SAM ŽIVA.”

Kritičari surogatstvo izjednačavaju s trgovinom ljudima, a Ujedinjeni narodi to opisuju kao “prodaju djece prema zakonu o ljudskim pravima”. To je ilegalno u Europskoj uniji. Oni koji ga podržavaju kažu da je to način na koji LGBT i neplodni parovi, kao i samohrani roditelji, mogu formirati obitelji, omogućujući više uključenosti tijekom trudnoće od tradicionalnog posvajanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version