Austrijske katoličke udruge zatražile su u ponedjeljak 6. veljače od nadležnih austrijskih ministrica da na razini Europske unije glasuju za zabranu surogatstva. Naime, EK želi nametnuti članicama priznavanje roditeljstva putem surogatstva, što bi zapravo i homoseksualnim parovima olakšalo put do djece.
„Zauzmite se za prava djece i žena! Surogatstvo predstavlja trgovinu djecom i krši ljudska prava žena. Ni jedan čovjek ne smije biti predmetom trgovine“, piše u pozivu Austrijskog katoličkog obiteljskog saveza (Katholischer Familienverband Österreich), Austrijskog katoličkog laičkog vijeća (Katholischer Laienrat Österreichs), Austrijske katoličke akcije (Katholische Aktion Österreich), Radne zajednice katoličkih saveza Austrije (Arbeitsgemeinschaft Katholischer Verbände Österreich) i iznadkonfesionalne udruge „Akcija život” (Aktion Leben). Poziv je upućen austrijskoj ministrici žena, obitelji, integracija i medija Susanne Raab i ministrici pravosuđa Almi Zadić, izvijestio je Kathpress.
> Belgijska diplomacija ne želi pomoći gay paru da dođe do ‘surogat djeteta’, a hrvatska pomaže transrodnom paru
U pozadini surogatstva krije se koncept iskorištavanja globalnih nepravda kako bi se ostvario profit na teret tjelesnog i psihičkog integriteta žena. Stoga je ‘surogatstvo u Austriji zabranjeno u cilju zaštite žena i djece. Osim toga, konvencija Ujedinjenih naroda o pravima djece, koja je na međunarodnoj razini ljudskih prava, izričito zabranjuje trgovinu djecom, podsjećaju potpisnici.
Tvrde da Europska komisija sada namjerava svojim „Prijedlogom reguliranja i priznavanja prekograničnog roditeljstva“ legalizirati trgovinu djecom, budući da se predviđa izričito i priznavanje roditeljstva putem surogatstva. Austrijske udruge naglašuju kako je važno zaštititi prava djece u svakom pogledu, a surogatstvo ih iz temelja zanemaruje. „Stoga se protivimo tome da se, pozivanjem na prava djece, legalizira tehnika kojom se ona krše“, piše u pozivu.
> ‘Argumenti’ o stajalištu Crkve o umjetnoj oplodnji, surogat majčinstvu i prizivu savjesti
Udruge traže da se prava djece rođene uz pomoć ‘surogat žene’ osiguraju na drugi način, različit od onoga što ga predlaže Europska komisija, kao i da se ne potkopavaju nacionalne zabrane. Stoga mole da se uz austrijsko „ne“ prijedlogu Komisije poduzme i „dosljedna promjena perspektive“ u pitanju surogatstvate da se zakoni ne oblikuju po željama odraslih. „Pravo na dijete ne postoji“, poručile su austrijske katoličke udruge na kraju poziva, a izvijestio je Kathpress, prenosi IKA.
Primjeri štetnosti surogatstva
Prema povjereniku za pravosuđe Didieru Reyndersu, sva bi djeca trebala imati ista prava bez obzira na to kako su začeta ili rođena i vrsti obitelji. To bi moglo izazvati probleme konzervativnijim državama članicama.
Primjer toga je slučaj “Beba Sara”, gdje su djetetu koje je homoseksualni par dobio putem surogatstva, rođenom u Španjolskoj, bugarske vlasti odbile izdati rodni list jer Bugarska ne priznaje “istospolni brak” i” roditeljska prava” za istospolne parove. Međutim, 2021. Sud pravde Europske unije presudio je da ako jedna država EU-a prizna djetetov roditeljski odnos, onda bi sve zemlje EU-a trebale učiniti isto kako bi djetetu zajamčile slobodu kretanja diljem tog prostora.
Italija želi strože kazne za surogatstvo
I druge zemlje se bore protiv surogatstva. Talijanska stranka Fratelli d’Italia (Braća Italije) premijerke Georgije Meloni predstavila je prijedlog zakona protiv surogatstva, čak i kada se ono izvodi u inozemstvu.
Trenutačno je surogatstvo već zabranjeno u Italiji. Međutim, teško je procesuirati ljude koji dovedu bebu iz inozemstva. Iako je u travnju usvojen zakon koji surogatstvo propisuje univerzalnim zločinom, čak i ako je ostvareno u inozemstvu, kazne smatra Fratelli d’Italia nisu dovoljno stroge. Oni stoga žele povisiti kaznu za prekršitelje zakona: tri mjeseca zatvora planiraju se podići na dvije godine, a novčana sa kazna 600.000 na milijun eura. O prijedlogu zakona se tek treba glasovati, piše CNA.