Site icon narod.hr

Surovikin pod sumnjom: Jesu li visoki ruski vojni dužnosnici bili u dosluhu s Prigožinom?

Surovikin

Foto: Montaža Narod.hr / Fah

Pobuna zapovjednika plaćeničke skupine “Wagner” Jevgenija Prigožina krajem prošlog tjedna, koja je naglo izbila i isto tako naglo okončana, pokrenula je pitanja o unutarnjoj stabilnosti ruske vojske, posebice glede mogućnosti da su neki vojni dužnosnici bili u dosluhu s Prigožinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojedini ruski portali izvijestili su kako postoje naznake da je zamjenik zapovjednika ruskih snaga u Ukrajini Sergej Surovikin bio upućen u Prigožinovo planiranje pobune, a nagađa se o tome da ga je u tome možda i podupirao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko je Surovikin znao o pobuni?

Mediji javljaju o tome da je Surovikin unaprijed znao o pobuni, što samo po sebi ne bi bila posebna vijest jer već od ranije postoje naznake da su i ruski predsjednik Vladimir Putin i zapadne obavještajne službe imali informacije o planiranoj pobuni. Međutim, iz najnovijih informacija kao i uvida u osobni profil Surovikina proizlazi da je na neki način bio u dosuhu s Prigožinom. Njegova bliskost s Prigožinom javna je tajna. Prema navodima iz ruskih izvora, Surovikin je u međuvremenu nestao, odnosno posljednjih nekoliko dana nije viđen u javnosti.

>Wagner puč: Prigožinov pokušaj državnog udara bio je predstava; što stoji iza toga?

Surovikin je 2017. imenovan glavnim zapovjednikom ruskih zračnih i svemirskih snaga. Prije toga bio je zapovjednik ruskih postrojba u Siriji, a na tu dužnost ponovno je imenovan 2019. Optužuje ga se da je zapovijedao zračne napade na civilne ciljeve u Siriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bezobziran zapovjednik, iza njega je ostajao krvavi trag

Surovikin je na glasu kao bezobziran vojni zapovjednik, a njegove ranije dužnosti povezane su s optužbama za zločine. Na početku ruske invazije na Ukrajinu zapovijedao je južnim krilom ruskih snaga, a u listopadu 2022. povjereno mu je vodstvo ruske vojske na cijeloj ukrajinskoj bojišnici. Pod njegovim vodstvom ruske su snage sustavno bombardirale elektroopskrbnu mrežu i druge infrastrukturne ciljeve u Ukrajini, što potpada pod kvalifikaciju ratnih zločina.

>Nije kuhar, ali se bavi uslužnim djelatnostima: Tko je Jevgenij Prigožin?

Ministar obrane Sergej Šojgu smijenio je Surovikina s mjesta zapovjednika u Ukrajini i imenovao ga zamjenikom njegova nasljednika Valerija Gerasimova.

U Rusiji se sada nagađa da je Surovikin zajedno s još nekolicinom generala pružao podršku Prigožinu u planiranju pobune. Kremlj tvrdi da pobuna nije odmah ugušena jer se htjelo spriječiti krvoproliće, međutim moguće je da se Prigožin pri zauzimanju Rostova uspješno oslanjao i na svoje saveznike u vojsci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putin je očito pokrenuo istragu, moguće su čistke

Predsjednik Vladimir Putin započeo je konzultacije s vojnim, policijskim i obavještajnim dužnosnicima o uzrocima, okolnostima i posljedicama pobune. Putin pritom, javljaju izvjestitelji iz Kremlja, nastoji djelovati umirujuće, odajući dojam da ima sve pod kontrolom. Međutim, ruski predsjednik očito u tim razgovorima želi saznati tko se kako ponašao u okolnostima pobune.

Ruski portal Ribar pritom je izvijestio da je Surovikin jedan od zapovjednika na kojega se sumnja da je surađivao s Prigožinom. Taj i drugi izvori nagađaju da je Surovikin podvrgnut saslušanju. Putin je u međuvremenu izjavio da su navodi o uhićenju Surovikina “glasine”, ali time nije prekinuo nagađanja o istrazi.

Iako je Kremlj od početka pobune tvrdio da je stanje pod kontrolom, ondje sad očito traje istraga kojom bi se trebalo utvrditi tko je bio informiran o Prigožinovim planovima, kako su vojni zapovjednici i drugi dužnosnici postupali tijekom pobune i kakav je njihov odnos prema Prigožinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>U Bjelorusiji vojska u stanju pripravnosti, Lukašenko: Ako Rusija propadne, svi ćemo izginuti

Rusija je prema dostupnim informacijama u Prigožinovoj ponudi izgubila najmanje dvadeset vojnika te šest helikoptera i jedan zrakoplov. Međutim, šteta za Rusiju očito je daleko veća ako se ima u vidu poljuljano povjerenje u stabilnost državnih struktura, posebice sigurnosnih. Stoga promatrači u Moskvi procjenjuju da bi uskoro mogla uslijediti čistka u ruskoj vojsci i ukupnom sigurnosnom aparatu.

Njemački kancelar Scholz suzdržan kad je riječ o budućnosti Putina

U inozemstvu se sada postavlja i pitanje, u kolikoj je mjeri pobuna Wagnera utjecala na poziciju samog predsjednika Putina, odnosno može li se on osloniti na svoje suradnike.

Njemački savezni kancelar Olaf Scholz, koji se od početka ruskog napada na Ukrajinu suzdržano izjašnjava o svim pitanjima vezanim za Rusiju, u međuvremenu je izjavio kako smatra da su događaji posljednjih dana ukazali na slabljenje pozicije predsjednika Putina.

“Vjerujem da je oslabljen”, rekao je Scholz na njemačkoj televiziji, dodavši kako će “to u svakom slučaju dugoročno imati posljedice”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Scholz je odbio reći želi li Putinov pad, naglasivši: “Ne znamo hoće li nakon Putina doći netko bolji ili gori”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version