Wagner puč: Prigožinov pokušaj državnog udara bio je predstava; što stoji iza toga?

wagner
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah

Pobuna koju je pokrenuo vođa Wagnera, Jevgenij Prigožin, uglavnom je bila teatar i sada bi mogla poslužiti ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu kao poluga u njegovim pokušajima da izvrši pritisak na bjeloruskog diktatora Lukašenka da se pridruži ruskom ratu u Ukrajini, ustvrdio je umirovljeni poljski general Leon Komornicki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U intervjuu za Poljski radio, Komornicki je rekao kako sumnja da Prigožinova odluka da zadrži ruski grad Rostov i maršira na Moskvu nije njegova vlastita zasluga i da je u to umiješan Kremlj. Korist od ishoda ove kratke svađe je ta što će Wagnerova grupa biti smještena u Bjelorusiji, zemlji koju Putin želi uvući u rat u Ukrajini, javlja Remix.

>Nije kuhar, ali se bavi uslužnim djelatnostima: Tko je Jevgenij Prigožin?

Umirovljeni poljski general smatra da Putin više ne mari za svoj ugled ni u zemlji ni u inozemstvu. Njegov cilj je i dalje držati vlast i pobijediti u ratu u Ukrajini. Komornicki smatra da je Prigožin tvorevina ruskih sigurnosnih službi, bivši robijaš koji sve što ima duguje Kremlju.

Događaji u Rusiji tijekom vikenda podsjetili su mnoge donositelje odluka u Poljskoj na Yanayev puč, za koji neki tvrde da je bio provokacija koju su organizirali službenici KGB-a kako bi pomogli bivšem ruskom predsjedniku Borisu Jeljcinu da preuzme vlast. Uslijedilo je desetljeće kaosa dok su se KGB, vojska i lobiji za fosilna goriva borili za moć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jeljcin je konačno dao ostavku, a tadašnji premijer Vladimir Putin došao je na vlast kao predsjednik 2000. godine.

Mnogi komentatori u Poljskoj vide događaje od ovog vikenda kao poniženje za Vladimira Putina i dokaz da moć nestaje iz njega. Neki su rekli da događaji podsjećaju na državne udare u Africi kada diktatori pregovaraju s gospodarima rata nakon što su izbile borbe i susjedne države bile zahvaćene posljedicama.

No, odlazak Wagnerove skupine u Bjelorusiju potencijalno je problem za istočni bok NATO-a i, naravno, Poljsku, koja se boji da će Bjelorusija doći u iskušenje da eskalira ilegalnu migrantsku krizu na granici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.