Vladimir Putin podignuo je nuklearne snage na visok stupanj pripravnosti, čime je svijet uronio u novo mučno poglavlje mogućeg hladnog rata. Tonči Tadić, stručnjak za nuklearnu fuziju i nuklearno naoružanje s Instituta Ruđer Bošković kaže za Narod.hr da se ne boji da bi moglo doći do nuklearnog sukoba jer ‘Putin nije psihopat kao Hitler’, već da se kao ‘kum narkomafije bavi zastrašivanjem i ucjenama’.
Na pitanje boji li se da bi moglo doći do nuklearnog sukoba, odgovara: ‘Ne, ne! Tu se ne radi o psihopatu kao što je bio Hitler, nego o čovjeku koji funkcionira kao kum narkomafije koji zastrašivanjem i ucjenama želi postići svoj cilj’.
‘Putin nije rekao da stavlja u pripravnost nuklearne snage za napad, nego za odvraćanje’
Kaže da je izuzetno važno naglasiti da Putin nije rekao da stavlja u pripravnost nuklearne snage za napad, nego za odvraćanje. ‘On dobro zna da bi korištenje nuklearnog oružja bez provokacije drugog nuklearnog oružja posebno na zemlju koja nema nuklearno oružje, značilo izbacivanje iz Vijeća sigurnosti i svođenje Rusije na razinu divlje države, negdje stepenicu ispod Sjeverne Koreje’.
>Zelenski: Formiramo legiju stranaca za strane dragovoljce, borite se s nama rame uz rame
Na pitanje nije li Rusija, s obzirom na osudu od strane Zapadnog svijeta i sankcije, već na tom stupnju, Tadić odgovara da idu prema tome. ‘Svakih novih tisuću mrtvih u Ukrajini., će ih voditi prema toj razini’, dodaje.
Odgovor NATO saveza, osobito SAD-a. tj. Pentagona na podizanje razine pripravnosti nuklearnih snaga, jest da su to besmislice.
‘Idi mi, dođi mi pristup Zapada Putina je ohrabrio’
Bitno je za podsjetiti da je Putin nuklearne snage stavio u stanje pripravnosti i u vrijeme aneksije Krima. Tadić kaže da upravo taj ‘idi mi, dođi mi’ pristup Europske unije i NATO saveza u to doba, Putina ohrabrio da radi ovo što radi.
Nije, naglašava Tadić, Putin došao u ovu fazu samo tako. ‘Došao je jer kod svih ranijih kriza u Gruziji i Ukrajini, radio što hoće. On je ispravno pročitao da niti sada Zapad neće snažno reagirati’, smatra.
Putin ima polovicu od ukupnog broja bojevih glava u svijetu
Naime, na svijetu je oko 12.700 bojevih glava, a Rusija ima polovicu, dakle oko 6800. Ostatak je uglavnom u rukama SAD-a, dok po stotinjak imaju Francuska i Velika Britanija. Kina, ima manje od stotinu bojevih glava.
Iako je statistika zanimljiva, ona je, naglašava Tadić, u ovom slučaju, posve nebitna jer ‘kada krene jedna, kreću sve’.
Naglašava da je nuklearno naoružanje jedino oružje bliže politici i PR-u nego stvarnoj uporabi. ‘To je pištolj koji se drži iza leđa, kojeg nećeš upotrijebiti osim ako ti je život ugrožen. Ruska vojna doktrina govori o upotrebi nuklearnog oružja smo ako je ugrožena opstojnost Rusije. To bi značilo da su ukrajinske trupe pred Moskvom. A nisu, nego su ruske trupe pred Kijevom. Stoga ove prijetnje služe za zastrašivanje javnost u zemljama NATO-a da odustanu od pomaganja Ukrajini’, analizira Tadić.
Zauzet Černobil
Na pitanje kako komentira činjenicu da su Rusi pod svoju kontrolu stavili bivšu nuklearku Černobil, kaže da je preko tog pravca najlakši put prema Kijevu.
‘Između autoceste i nuklearke je Pripjat. I cijelo to područje, lijevo i desno oko autoceste koja vodi od Bjelorusije prema Kijevu, su močvare. I kada se otopi snijeg za koji dan, nitko neće moći proći osim po autocesti. Radioaktivnu prašinu su podignula vojna vozila i detonacije. Rusi kažu da su osvojili Černobil da zaštite Ukrajinu, no Černobil bi bio najsigurniji da se Rusi vrate doma’, smatra.
Što će se događati?
Na pitanje što će se po njemu događati sljedećih dana, odgovara da će Kijev biti pod opsadom, da će Rusi rasporediti golemu količinu artiljerije i teškog raketnog naoružanja i da će ići na zauzimanje glavnog grada pod svaku cijenu, neovisno o broju žrtava i da će izazvati medijski pritisak na zapadne vlade. Zapad je, dodaje, najavio slanje vojnih aviona Ukrajini, no pitanje je gdje će oni biti stacionirani. ‘Bio bi puno sretniji da je granica NATO-a na istočnoj, a ne na zapadnoj granici Ukrajine’, zaključuje Tadić.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.