Američki predsjednik Donald Trump nametnuo je 25 posto carina na kineske izvozne proizvode vrijedne 50 milijardi dolara, i optužio Peking za krađu intelektualnog vlasništva i autorskih prava.
Carine koje obuhvaćaju 800 proizvoda, čija trgovinska razmjena između Kine i SAD dosiže 34 milijarde dolara godišnje trebaju stupiti na snagu 6. srpnja.
Bijela kuća je priopćila kako postoji još jedan popis proizvoda vrijednih 16 milijardi dolara godišnje i nametnuti dodatne carine ukoliko Kina odgovori protumjerama.
Kina će uzvratiti udarac
Kina je već obećala da će to uraditi, najavljujući tako trgovinski rat.
Donald Trump je uvođenje carina opravdavao time da je to “nužno za sprječavanje daljnjeg nepoštenog prenošenja američke tehnologije i intelektualnog vlasništva u Kinu”, tj. krađe intelektualnog vlasništva, i rekao da će se tako zaštiti američki poslovi. “Sjedinjene Države više ne mogu tolerirati gubitak naše tehnologije i intelektualnog vlasništva kroz nepoštene trgovačke prakse”, komentirao je.
Britanija zainteresirana za transpacifički trgovinski sporazum nakon izlaska iz EU-a
Kineske linije proizvoda koje su pogođene novim carinama uključuju sve od zrakoplova do perilica posuđa. SAD žele da Kina prekine prakse koje navodno potiču prijenos intelektualnog vlasništva – dizajn i ideje o proizvodu – kineskim tvrtkama. Kina zahtijeva da strane tvrtke koje posluju u Kini uzmu za partnera u vlasništvu kinesku tvrtku ukoliko žele pristup kineskom tržištu, a ta tvrtka onda tako dobiva pristup američkoj tehnologiji.
SAD: Štitimo našu konkurentnost
Američki veleposlanik u Kini Robert Lighthizer je rekao da je predsjednik Trump „s pravom prepoznaje da ako želimo da naša zemlja ima prosperitetnu budućnost, moramo zauzeti stav koji će podržavati pravednu trgovinu i zaštititi američku konkurentnost.”
Peking zadovoljan razvojem kinesko-hrvatske suradnje
Ranije u petak, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Geng Shuang ponovio je upozorenja kako će svi trgovinski sporazumi Kine i SAD biti proglašeni nevažećima uvede li Washington carine. “Naš je stav još uvijek isti”, rekao je.
“Ako SAD poduzme jednostrane i protekcionističke mjere koje štete kineskim interesima, odmah ćemo odgovoriti donošenjem potrebnih odluka kako bismo zaštitili naša legitimna prava i interese”.
U četvrtak, direktorica Međunarodnog monetarnog fonda Christine Lagarde upozorila je da bi politika predsjednika Trumpa mogla naštetiti američkom gospodarstvu i potkopati svjetski trgovinski sustav.
Rekla je da će gubitnici trgovinskog rata biti “na obje strane” i da bi mogao imati “ozbiljan utjecaj”. No najviše je brine kakav će stvarni utjecaj tog trgovinskog rata biti na povjerenje. “Ono što je kritičnije i teže faktorizirati u ovom trenutku … jest stvarni utjecaj na povjerenje”, rekla je na konferenciji za novinare u Washingtonu.
MMF je priopćio kako je Bijela kuća, koja je također prijetila povlačenjem iz sporazuma o slobodnoj trgovini Sjeverne Amerike (Nafta), tim mjerama reagirala na nuspojave slobodne trgovine.
“Te mjere, međutim, vjerojatno će udaljiti planetu od otvorenog, pravednog trgovinskog sustava koji se temelji na pravilima, uz nepovoljne učinke za američko gospodarstvo i za trgovinske partnere”, poručuje MMF.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/agencije
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.