Ukrajinska vlada pojačava napore kako bi olakšala povratak ratnih izbjeglica koje trenutno borave u Njemačkoj otvaranjem “centara jedinstva” u Berlinu.
Centri, koji će najprije biti otvoreni u njemačkoj prijestolnici, a potom i u drugim većim gradovima, imaju za cilj pomoći izbjeglicama pri zapošljavanju, pronalasku smještaja i pristupu obrazovnim prilikama u domovini kako bi ih potaknuli na povratak.
“Značajan broj Ukrajinaca ozbiljno razmišlja o povratku kući,” izjavio je ukrajinski potpredsjednik vlade Oleksij Černišov u intervjuu za njemačku novinsku agenciju dpa.
Černišov, koji vodi Ministarstvo nacionalnog jedinstva – odjel osnovan u prosincu za upravljanje povratkom izbjeglica – prošli je tjedan posjetio Berlin kako bi pripremio pokretanje centara.
>Nastavak operacije Kursk: Ukrajina pokrenula novu veliku ofenzivu
Centri jedinstva služit će kao kontaktne točke
U priopćenju za javnost od 16. siječnja, njemačka vlada izjavila je kako će centri jedinstva “služiti kao kontaktne točke za ukrajinske izbjeglice u Njemačkoj, pružajući kulturne sadržaje, tečajeve o njemačkom jeziku i kulturi, pomoć pri pronalaženju poslova u Ukrajini i Njemačkoj, kao i savjete o dobrovoljnom povratku u Ukrajinu i sudjelovanju u obnovi zemlje.”
“Pomažemo Ukrajini održavati bliske veze s ukrajinskim državljanima koji su pobjegli u Njemačku zbog ovog strašnog rata, a prvi Centar jedinstva u Berlinu uskoro će nam pomoći u tom naporu,” dodala je njemačka ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser.
1,24 milijuna Ukrajinaca pobjeglo u Njemačku
Prema podacima Visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR), od 11. siječnja u Njemačkoj je registrirano 1,24 milijuna Ukrajinaca od ruske invazije u veljači 2022.
Administracija u Kijevu procjenjuje da 32 milijuna ukrajinskih građana živi na teritorijima pod kontrolom vlade, dok između 20 i 25 milijuna trenutno živi u inozemstvu.
Černišov je naglasio kako je Ukrajini hitno potrebna radna snaga za ključne sektore poput proizvodnje oružja, energetike i obnove.
Mnogi ukrajinski muškarci radne dobi pobjegli su iz zemlje kako bi izbjegli regrutaciju, no vlada sada tvrdi da će ponuditi odgode vojne službe onima koji rade u ključnim sektorima.
“Ako radite u elektrani, nećete biti pozvani. Imate jamstvo,” izjavio je Černišov.
Sve više Ukrajinaca ne želi se vratiti u domovinu
Unatoč ovim poticajima, uvjeravanje izbjeglica da se vrate moglo bi biti teško. Studeni 2024. donio je istraživanje u berlinskom hitnom skloništu Tegel koje je otkrilo da 65 posto ispitanika želi trajno ostati u Njemačkoj. Ovo predstavlja značajan pomak u odnosu na ranije stavove, kada je većina planirala povratak u Ukrajinu nakon rata.
Mark Seibert, predsjednik Državnog ureda za pitanja izbjeglica u Berlinu (LAF), primijetio je promjenu stavova: “Vidimo da se slika mijenja. Trenutno većina kaže: ‘Ostajemo ovdje. Skućujemo se.'”
>Ukrajina do jeseni 2025. planira otvoriti više od 150 podzemnih škola
Ukrajinske izbjeglice u Njemačkoj uživaju poseban pravni status koji im omogućuje rad, pristup zdravstvenoj skrbi, socijalnim pogodnostima i tečajevima jezika. Nacionalni trendovi odražavaju nalaze iz Berlina, pri čemu ankete pokazuju sve veći interes za ostanak.
Istraživanje IAB grupe iz 2023. pokazalo je da 44 posto ukrajinskih izbjeglica namjerava ostati u Njemačkoj, u odnosu na 37 posto prethodne godine.
Unatoč visokoj uključenosti u tečajeve jezika – tri četvrtine radno sposobnih izbjeglica pohađalo je ili završilo tečajeve – poznavanje jezika ostaje prepreka. Samo 8 posto ispitanika u posljednjem nacionalnom istraživanju izjavilo je da ima “dobro” ili “vrlo dobro” znanje njemačkog.
To je ograničilo mogućnosti zapošljavanja, s tek 18 posto radno sposobnih izbjeglica koji imaju redovite poslove.
Dok Ukrajina nastoji ojačati svoju radnu snagu, vlada priznaje potrebu podrške onima koji odluče ostati u inozemstvu. Planirani “centri jedinstva” također će pomagati izbjeglicama u Njemačkoj u pronalasku poslova ili stjecanju stručnih kvalifikacija, prenosi Remix.
“Ne biste trebali biti teret vladi,” naglasio je Černišov.
>Ukrajina bi trebala primiti još 30 milijardi eura od EU-a; proizvodnja oružja nije dostatna
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/remix
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.