Subota, 8 veljače, 2025
3.3 C
Zagreb
Pratite nas:
PRVI DIPLOMAT

Marco Rubio imenovan državnim tajnikom SAD-a; evo što znamo o njemu

Podijeli

Podijeli

Američki Senat je jednoglasno potvrdio republikanskog senatora Marca Rubia, oštrog kritičara Kine i nepokolebljivog zagovornika Izraela, za državnog tajnika predsjednika Donalda Trumpa. Ova funkcija izjednačena je s ministrom vanjskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Senat je podržao Rubia s 99-0 glasova, nekoliko dana nakon što je dugogodišnji član senatskih odbora za vanjske odnose i obavještajne poslove prošao saslušanje u Kongresu za potvrdu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rubio je postao prvi od Trumpovih kandidata za kabinet kojega je potvrdio Senat, samo nekoliko sati nakon što je predsjednik položio prisegu za drugi mandat u Bijeloj kući.

>Nova imenovanja Trumpa: Rubio državni tajnik, Noem ministrica domovinske sigurnosti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj tjedan očekuju se druga glasovanja o Trumpovim kandidatima.

Mark Rubio (53) oštar je kritičar Kine i zagovornik Izraela. Sin imigranata s Kube, također se zalaže za oštre mjere protiv otoka kojim vladaju komunisti i njegovih saveznika, posebno protiv vlade venezuelanskog predsjednika Nicolasa Madura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom saslušanja u Kongresu upozorio je da SAD mora promijeniti smjer kako bi izbjegao da se više oslanja na Kinu i obećao čvrstu vanjsku politiku usmjerenu na američke interese.

Rubio je također rekao da bi američka politika trebala biti da rat u Ukrajini mora prestati. Rekao je da bi postizanje sporazuma o prekidu borbi uključivalo ustupke i Moskve i Kijeva, te je sugerirao da bi Ukrajina morala odustati od svog cilja da povrati sav teritorij koji je Rusija zauzela u posljednjem desetljeću. Rubio je prva osoba latinoameričkog podrijetla koja služi kao glavni diplomat u zemlji.

Iz biografije sa stranica Bijele kuće

Marco Rubio sin je  marljivih imigranata s Kube. Otac mu je radio kao barmen na banketima, a majka je radila u tvornici, kao blagajnica i hotelska sobarica. Rubio je iz prve ruke vidio kako su naporan rad, vjera i zajednica pomogli njegovim roditeljima da ostvare američki san, stoji u biografiji Marca Rubija na stranicama Bijele kuće.

Rođen u Miamiju, Rubija je privlačila javna služba velikim dijelom zbog svog djeda, koji je vidio kako mu je komunizam uništio domovinu. Tijekom svojih 14 godina u Senatu SAD-a, Rubio se borio za zaštitu sloboda i mogućnosti koje su Ameriku učinile najvećom zemljom u povijesti svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rubio je također putovao u desetke zemalja, susreo se s nebrojenim stranim vođama i iz prve ruke vidio kako američki neprijatelji slabe našu naciju.

”Kao američki 72. američki državni tajnik, Rubio će osigurati da vanjska politika SAD-a učini Ameriku jačom, sigurnijom i prosperitetnijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rubio je svoju suprugu Jeanette, koja je također rođena i odrasla u Miamiju, upoznao preko zajedničkih prijatelja. Vjenčali su se 1998. Zajedno su odgojili četvero djece: Amandu, Daniellu, Anthonyja i Dominicka”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci