Predsjedatelj Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić upozorio je u utorak kako nepotrebni politički problemi koče provedbu reformi i napredak te zemlje na putu ka članstvu u Europskoj uniji, istodobno izrazivši nadu kako će prevladati razum te kako će se s takvim blokadama uskoro prestati.
“BiH je već izgubila dovoljno vremena”, kazao je Zvizdić novinarima u Sarajevu nakon povratka iz Bruxellesa s neformalnog sastanka predsjednika vlada država zapadnog Balkana s visokom predstavnicom EU za vanjsku politiku i sigurnost Federicom Mogherini.
Zvizdić je kazao kako na tom skupu nije bilo govora ni o kakvim rokovima za pristupanje država regije EU te kako je samo potvrđeno da će to ovisiti o ispunjavanju dobro poznatih uvjeta.
“Najbolje bi bilo kada bi to (članstvo) bilo moguće istodobno za cijeli prostor zapadnog Balkana, no mi kao BiH pristajemo da to bude usklađeno s dinamikom provedbe obveza”, kazao je Zvizdić.
Podsjetio je kako su sve države regije osim Kosova za proteklih osam godina uspjele dobiti status kandidata za članstvo u EU, a BiH, koja je 2007. godine bila ispred svih njih, to nije uspjela ni do danas i to samo zbog stalnih političkih prepucavanja.
Proteklih sedam-osam godina Zvizdić je opisao kao “razdoblje blamaže” za BiH dodajući kako ipak neće odustati od nastojanja da se to napokon promijeni, a proces europskih integracija maksimalno ubrza.
Tvrdi kako je bez obzira na opstrukcije sadašnji sastav Vijeća ministara BiH bio generator procesa europskih integracija.
Komentirajući to što BiH ni za godinu dana nije uspjela ispuniti upitnik Europske komisije bitan za donošenje odluke o eventualnom kandidatskom statusu, Zvizdić je ustvrdio kako je to rezultat činjenice da je ustroj BiH znatno kompliciraniji nego kod drugih država regije kojima je za to trebalo dva do pet mjeseci.
U BiH, kako je pojasnio, na usuglašavanju odgovora radi više od 1300 osoba koje predstavljau različite razine vlasti, dok su u drugim državama taj posao obavljale najviše dvije osobe u svakom od ministarstava.
Sve to traži vrijeme i strpljenje pa je riječ o procesu koji traje, istaknuo je Zvizdić dodajući kako je trenutačno usuglašeno 97 posto odgovora, a do kraja godine trebalo bi postići suglasnost i o preostalih tri posto.
Bude li doista tako za predvođenje odgovora trebalo bi dodatnih tjedna ili dva pa bi uz takav razvoj događaja popunjeni upitnik mogao biti proslijeđen u Bruxelles do kraja siječnja iduće godine, najavio je predsjedatelj Vijeća ministara BiH.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: hina/em