Predsjedatelj Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić izjavio je u utorak u Sarajevu kako to tijelo nastavlja funkcionirati i upravljati državom unatoč političkim opstrukcijama i pokušajima blokada, a ponovo je istaknuo kako novog Vijeća ministara neće biti sve dok srpska strana ne prihvati provoditi utvrđenu vanjsku politiku koja znači približavanje BiH članstvu NATO-u.
“Vijeće ministara BiH redovito radi, što je naša zakonska obveza iako pod teškim uvjetima zbog različitih pritisaka”, kazao je Zvizdić na konferenciji za novinstvo održanoj nakon sjednice tog tijela.
Mandat sadašnjem sazivu Vijeća ministara BiH zapravo je trebao biti okončan odmah nakon provedbe izbora u listopadu 2018., no svi ministri imenovani prije četiri godine i dalje su u svojim foteljama, a zbog političkih sukoba oko članstva u NATO-u neizvjesno je kada će uopće dobiti nasljednike.
Ministar financija Vjekoslav Bevanda (HDZ BiH) nije bio na sjednici održanoj u utorak pa nije donesena ni odluka o privremenom financiranju tijela državne vlasti, no Zvizdić tvrdi kako nema opasnosti od blokade njihova rada jer ustav jasno predviđa postupanje u situacijama kada nova vlast nije formirana. Po tome bi se proračun za 2019. kreirao na razini onoga iz 2018., a do tada će se donositi odluke o privremenom financiranju.
“Siguran sam da nitko nije spreman zbog političkih razloga kršiti ustav”, kazao je Zvizdić koji je na izborima u listopadu 2018. izabran za zastupnika u parlamentu BiH te je ujedno zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma, a uskoro bi trebao preuzeti i predsjedanje tim tijelom.
Bio je to povod predsjedniku HDZ BiH Draganu Čoviću da ranije ovog tjedna izjavi kako će to vjerojatno biti “razdjelnica” odnosno trenutak kada Zvizdić više neće moći biti i na čelu Vijeća ministara pa će time biti okončana kriza uspostave nove izvršne vlasti.
Sam Zvizdić je u utorak istaknuo kako će “razdjelnica” za formiranje biti samo “trenutak u kojemu će svi kazati kako će poštovati vladavinu zakona”, konkretno Zakon o obrani, koji kao obvezu definira članstvo BiH u NATO-u, čemu se opet protive Milorad Dodik i njegov Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) iz čijih bi redova trebao biti novi predsjedatelj Vijeća ministara.
Bošnjačka strana pak na tome inzistira, a to uključuje i obvezu izrade godišnjeg nacionalnog plana reformi (ANP), koji treba biti dostavljen u Bruxelles kako bi NATO odobrio aktiviranje Akcijskog plana za članstvo.
“Nećemo pristati na formiranje Vijeća ministara, a zaboraviti na ANP”, kazao je Zvizdić rekavši kako su Čovićeve “insinuacije” potpuno neutemeljene.
Dodatne mjere zaštite od priliva migranata na istočnoj granici
Vijeće ministara, kako je potvrdio Zvizdić, ponovo je raspravljalo o migrantskoj krizi. Donesena je odluka da ministrica obrane Marina Pendeš pripremi odluku o angažiranju inženjerijskih postrojbi radi postavljanja fizičkih zapreka na istočnim granicama BiH na petnaest lokacija koje migranti koriste za ilegalni prelazak granice.
“Očekujemo da Predsjedništvo BiH odobri angažiranje ovih vojnih postrojbi”, kazao je Zvizdić iako je ranije aktualni predsjedatelj Predsjedništva BiH Dodik kazao kako neće pristati ni na kakvo postavljanje zapreka na granici sa Srbijom.
Dodatna mjera zaštite granice bit će slanje pripadnika entitetskih policija na samu graničnu crtu kako bi tamo pomogli pripadnicima granične policije.
Istodobno će biti osigurana policijska pojačanja, koja bi trebala biti aktivirana u slučaju pogoršanja stanja na području Unsko-sanske županije, gdje boravi najveći broj ilegalnih migranata koje se tamo planira premjestiti u novi prihvatni centar s boljim smještajnim uvjetima od onih koji sada postoje.
Zvizdić je ipak upozorio kako vlasti u BiH neće dopustiti da ta zemlja postane sabirni centar za neograničeni broj ilegalnih migranata.
“BiH sasvim sigurno neće biti sabiralište migranata. Unutar kapaciteta koje imamo u BiH ponašat ćemo se humano, no ukoliko bude hermetički zatvorena granica prema Hrvatskoj odnosno Europskoj uniji i mi ćemo uraditi to isto”, najavio je Zvizdić.
Izvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.