Europska unija zabilježila je pad ilegalnih migracija u prošloj godini. U 2024. bilo je 38 % manje ilegalnih prelazaka granice nego u 2023. To je najniža brojka koju EU bilježi od 2021.
U 2024. u EU došlo je nešto više od 239.000 ilegalnih migranata, prema najnovijim preliminarnim podacima Europske agencije za granice i obalnu stražu (Frontex). To je 38 posto manje nego godinu dana ranije te ujedno i najniža brojka od 2021. kada je na migracije još utjecala pandemija COVID-a.
>Frontex priznaje poraz: Nemoguće je zaustaviti ilegalnu imigraciju
Kako je tekla ilegalan migracija po rutama?
Na ruti središnjeg Mediterana ilegalni prijelazi pali su za 59 % zbog manjeg broja polazaka iz Tunisa i Libije. Unatoč znatnom padu, ova je ruta i dalje imala oko 67 000 prijelaza, što je druga najveća među svim rutama.
Na zapadnobalkanskoj ruti oštar pad od 78% uslijedio je nakon snažnih nastojanja zemalja da zaustave tok.
>Zaštita granica: Hrvatska, Slovenija i Italija podržale potpisivanje sporazuma Frontexa i BiH
Broj ilegalnih dolazaka preko istočnomediteranske rute porastao je za 14%, na 69 400, potaknut novim koridorima iz istočne Libije, s migrantima pretežno iz Sirije, Afganistana i Egipta.
Kanarski otoci, gdje migranti dolaze preko zapadnoafričke rute, zabilježili su porast od 18 % s gotovo 47 000 ilegalnih migranata, što je najveća brojka otkako je Frontex počeo prikupljati podatke 2009. Tome su pridonijeli dolasci iz Mauritanije, iako su se tokovi iz drugih polazišta smanjili.
>Migranti se vraćaju u Hrvatsku na temelju sporazuma Dublin III: O čemu je riječ?
Na istočnoj ruti zabilježeno je trostruko povećanje ilegalnih prijelaza, uglavnom duž granica s Ukrajinom i Bjelorusijom.
Ključno pitanje
Frontex je priopćio da je do pada ilegalnih migracija prošle godine došlo zahvaljujući pojačanoj suradnji EU-a i partnera u borbi protiv krijumčarskih mreža.
>Plenković i migracije: Slijedi naredbe Bruxellesa, a vlastite migracijske politike nema
“Svake godine suočavamo se s jedinstvenim izazovima na našim granicama koji zahtijevaju stalni oprez i prilagodljivost. Iako je 2024. zabilježeno značajno smanjenje neregularnih prelazaka granice, ona je također istaknula nove rizike i promjene dinamike. Frontex i granične vlasti diljem Europe moraju ostati spremni i fleksibilni kako bi se učinkovito suočili s ovim sve većim izazovima. Naša je predanost zaštiti europskih granica dok podržavamo najviše standarde humanosti i suradnje”, rekao je izvršni direktor Frontexa Hans Leijtens.
Neregularne migracije postale su ključno pitanje u europskoj politici što je pokazalo jačanje desnih stranaka u zemljama poput Njemačke, Nizozemske, Francuske… Mnoge zemlje koje su dio Schengena, poput Italije, Slovenije, Njemačke, uvele su kontrole na granicama.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.