Jean-Marie Le Pen, bivši čelnik krajnje desnice u Francuskoj, koji je vodio Nacionalnu frontu četrdeset godina prije nego što ga je na čelu ove stranke zamijenila kćer Marine, preminuo je u 96. godini, objavila je njegova obitelj.
Jean Louis Marie Le Pen (20. lipnja 1928. – 7. siječnja 2025.), poznat kao Jean-Marie Le Pen bio je francuski krajnje desni političar, predsjednik Nacionalne fronte od 1972. do 2011. i počasni predsjednik iste stranke od 2011. do 2015. godine.
Le Pen je bio fokusiran na na pitanja vezana uz useljavanje u Francusku , Europsku uniju , tradicionalnu kulturu i vrijednosti , zakon i red te visoku stopu nezaposlenosti u Francuskoj.
Njegov utjecaj tijekom 1980-ih poznato je kao “lepénizacija umova” zbog učinka na glavno političko mišljenje. Njegovi kontroverzni govori polarizirali su javni prostor, od toga da su ga protivnici nazivali ”vragom Republike”, a pristaše “posljednjim samurajem u politici”. Osuđen je zbog izjava koje umanjuju značaj holokausta i novčano kažnjen zbog poticanja na diskriminaciju u vezi s izjavama o muslimanima u Francuskoj.
Le Penova dugovječnost u politici i njegovih pet pokušaja da postane predsjednik Francuske učinili su ga važnom figurom francuskog političkog života. Bivši zastupnik u Europskom parlamentu (MEP), Le Pen je od 2011. do 2015. obnašao dužnost počasnog predsjednika Nacionalne fronte.
Iz stranke ga je izbacila njegova kći Marine 2015. godine, nakon novih kontroverznih izjava i plinskim komorama u vrijeme Holokausta.
>Lik i djelo Marine Le Pen: Je li zaštitno lice stranke u međuvremenu i oličenje Francuske?
Najstariji predsjednički kandidat
Le Pen je bio kandidat na predsjedničkim izborima 1974., 1988., 1995., 2002. i 2007. na tim posljednjim izborima na kojima se kandidirao završio je na četvrtom mjestu, a s tadašnjih 78 godina i 9 mjeseci, bio je ga najstariji kandidat za predsjedničku dužnost u francuskoj povijest .
Le Pen je bila glasni kritičar Ugovora o europskim reformama (službeno poznatog kao Lisabonski ugovor) koji su države članice EU-a potpisale 13. prosinca 2007., a stupio je na snagu 1. prosinca 2009.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.