Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump rekao je jučer da se dogovara sastanak između njega i ruskog predsjednika Vladimira Putina. Potvrdio je to danas i Kremlj koji “pozdravlja iskazanu spremnost novoizabranog američkog predsjednika da se problemi rješavaju dijalogom”.
> Reuters: Tinejdžeri iz Ukrajine suočeni su s mračnom dilemom – boriti se ili pobjeći?
– Rusija pozdravlja iskazanu spremnost novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa da se problemi rješavaju dijalogom. Možda će biti napretka u ugovaranju sastanka između Trumpa i Putina nakon što Trump položi prisegu 20. siječnja, rekao je u petak glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov. Putin je opetovano izrazio spremnost da razgovara s međunarodnim čelnicima, uključujući Trumpa, dodao je. Vijest prenosi HRT.
Peskov: Dijalog je želja i Putina i Trumpa
– Za to nisu potrebni nikakvi uvjeti, potrebna je (samo) obostrana želja i politička volja da se dijalogom rješavaju postojeći problemi. Vidimo da gospodin Trump također izjavljuje svoju spremnost za rješavanje problema kroz dijalog. Mi to pozdravljamo, rekao je Peskov.
Premda je pozitivno govorio o Trumpu, Peskov je bio vrlo kritičan prema odlazećem predsjedniku Joeu Bidenu. Rekao je da Bidenova administracija, u posljednjih 10 dana, “namjerava nastaviti činiti sve da nastavi rat“, uključujući moguće nove sankcije protiv Rusije. Svjesni smo da će administracija svakako pokušati ostaviti najteže nasljeđe u smislu bilateralnih odnosa za Trumpa i njegove suradnike, rekao je Peskov.
> Trumpov tim oštro kritizira Bidena: Dva mjeseca prije odlaska eskalirao je rat u Ukrajini
Trump: Moramo završiti s tim ratom
– On se želi sastati, a mi to dogovaramo. On je to rekao čak i javno i mi moramo završiti s tim ratom, rekao je Trump prije sastanka s republikanskim guvernerima u Mar-a-Lagu u Palm Beachu na Floridi. Pritom nije ponudio vremenski rok u kojem bi se taj susret trebao dogoditi.
Trumpov povratak u Bijelu kuću 20. siječnja potaknuo je nadu u diplomatsko rješenje kojim bi se okončala invazija Moskve na Ukrajinu koja je započela u veljači 2022., ali je također potaknuo strah u Kijevu da bi brzi mirovni sporazum mogao imati visoku cijenu za Ukrajinu, analizira Reuters.
Možda će vas zanimati
Ukrajina završava godinu iscrpljena: Rusija napreduje na sjeveru, istoku i jugu
Ukrajina sada završava godinu s neriješenim manjkom ljudstva, izglednim porazima u nekoliko ključnih bitaka i malim izgledima za promjenu situacije na bojnom polju.
Naime, neki Trumpovi savjetnici iznijeli su određene prijedloge za okončanje rata kojima bi se Rusiji u doglednoj budućnosti efektivno prepustili veliki dijelovi zemlje.
Od početka ruske invazije, SAD je pod predsjednikom Joeom Bidenom pružio Ukrajini vojnu i sigurnosnu pomoć vrijednu više od 175 milijardi dolara. Međutim, neizvjesno je hoće li se pomoć nastaviti tim tempom pod Trumpom koji je rekao da želi brzo okončati rat.
> U Europi porasle cijene plina nakon što je Ukrajina prekinula tranzit iz Rusije
Koja je cijena okončanja rata u Ukrajini?
Podsjetimo, Donald Trump je više puta tijekom svoje predizborne kampanje rekao da bi mogao okončati rusko-ukrajinski rat u roku od 24 sata. Međutim, on i savjetnici nedavno su sugerirali da bi se to moglo riješiti u roku od nekoliko mjeseci nakon što on preuzme dužnost. Njegov skori povratak u Bijelu kuću potaknuo je nade u diplomatsko rješenje, ali također izaziva strah u Kijevu da bi brzi mirovni sporazum mogao imati visoku cijenu za Ukrajinu.
Peskov je rekao da je rusko stajalište u skladu s onim koje je Putin iznio prošlog lipnja. Putin je tada rekao da je Rusija voljna okončati rat ako Ukrajina odustane od svojih ambicija za članstvo u NATO-u i potpuno se povuče iz četiri regije koje Rusija djelomično kontrolira i koje je proglasila svojima.
Kijev je to odbacio smatrajući to predajom.
> Rusija je lani osvojila zapanjujuće malo ukrajinskog teritorija; pogledajte brojke
Izvor: Narod.hr/HRT vijesti