Bez presedana: EK traži da se Mađarskoj zamrzne 7,5 milijardi eura iz EU fondova

Foto: Foto Európa Pont - Flickr EC13 wikimedia commons, epa; fotomontaža: narod.hr

Europska komisija preporučila je u nedjelju Vijeću EU-a obustavu financiranja Mađarske u iznosu od oko 7,5 milijardi eura zbog, kako tvrde, korupcije i problema s vladavinom prava, što je prvi takav slučaj u bloku od 27 zemalja pod novom sankcijom čiji je cilj bolja zaštita vladavine prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je odluka bez presedana, a uvodi se temeljem mehanizma prema kojem se korištenje sredstava iz europskih fondova uvjetuje poštivanjem vladavine prava. Podsjetimo, EK se kontinuirano obrušuje na Mađarsku, a i na Poljsku s takvim optužbama.

Uredba dosada nikad nije korištena, a njom se omogućuje Vijeću da na zahtjev Europske komisije donese, među ostalim, mjere poput suspenzije plaćanja koja se financiraju iz proračuna Unije ili suspenzije odobrenja jednog ili više programa financiranih iz tog proračuna.

Povjerenik Hahn preporučuje obustavu 7,5 milijardi eura

Mogućnost ove financijske sankcije EU je uvela prije dvije godine, navodeći da je to odgovor na “potkopavanje demokracije u Poljskoj i Mađarskoj”. Kao neke od aktivnosti Mađarske koje je EU problematizirala su navodno “ograničavanje prava migranata, homoseksualaca i žena.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Radi se o kršenju vladavine prava koje ugrožava korištenje i upravljanje fondovima EU-a”, rekao je povjerenik EU-a za proračun Johannes Hahn. “Ne možemo zaključiti da je proračun EU-a dovoljno zaštićen”, prenosi Reuters.

Istaknuo je sustavne nepravilnosti u mađarskim zakonima o javnoj nabavi, nedostatne zaštitne mjere protiv sukoba interesa, slabosti u učinkovitom kaznenom progonu i nedostatke u drugim mjerama protiv mita.

Hahn je rekao da Komisija preporučuje obustavu približno jedne trećine kohezijskih sredstava predviđenih za Mađarsku iz zajedničkog proračuna bloka za 2021.-27.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tih 7,5 milijardi eura iznosi 5% procijenjenog BDP-a zemlje za 2022. godinu. Zemlje EU sada imaju do tri mjeseca da odluče o prijedlogu.

Hahn je rekao da je najnovije obećanje Mađarske da će se pozabaviti kritikama EU-a značajan korak u pravom smjeru, ali da se i dalje mora pretočiti u nove zakone i praktične radnje prije nego što se blok umiri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.