Britanski parlament prihvatio Bradyjev amandman – May dobiva novu priliku da ispregovara bolji dogovor o Brexitu

Foto: Fah

Zastupnici britanskog parlamenta prihvatili su utorak tzv. Bradyjev amandman kojim se tvrda granica u Irskoj zamjenjuje “alternativnim rješenjima” dajući premijerki Theresi May “mandat” da zatraži nove pregovore kako bi s Bruxellesom dogovorila bolji sporazum o izlasku iz Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici su danas, dva mjeseca prije roka predviđenog za izlazak iz Unije, počeli glasati o amandmanima na sporazum o Brexitu koji je premijerka mukotrpno dogovarala, ali ga je parlament odbio 15. siječnja s 432 glasova ‘za’ i 202 ‘protiv’.

>Irski DUP uvjetovao svoju podršku premijerki oko Brexita: ‘May mora odbaciti tzv. backstop’

>Povjerenik EU-a Moscovici u Davosu: ‘Na Britaniji je da prekine zastoj u pregovorima oko Brexita

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S 317 glasova ‘za’ i 301 ‘protiv’ zastupnici su u utorak navečer izglasali amandman “N”, konzervativnog zastupnika Grahama Bradyja kojim se traže “alternativna rješenja” za tzv. backstop, tvrdu granicu između Sjeverne Irske i Republike Irske.

Upravo je povratak tvrde granice najveća zamjerka sporazumu koji je premijerka ispregovarala s EU.

>Bivši britanski premijer Brown: ‘Treba odgoditi Brexit i organizirati skupštine građana’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Premijerka May preživjela glasovanje o povjerenju i pozvala zastupnike da zajedno rade na Brexitu

>Povjerenik Europske komisije Hogan: ‘Ostalo je malo vremena za sređivanje nereda oko Brexita’

>May će pokušati prekinuti zastoj oko Brexita tražeći ustupke EU-a

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije glasanja May je rekla da bi joj taj amandman mogao dati “mandat” da ponovno otvori pregovore, što ipak briselski dužnosnici odbacuju, a to su ponovili i odmah nakon glasanja.

“Jasno je da postoji … velika i održiva većina za izlazak iz EU-a sa sporazumom”, rekla je premijerka nakon što je izglasan Bradyjev amandman.

Alternativna rješenja nisu specificirana, ali njima se nastoji izbjeći povratak graničnih kontrola u Irskoj, a zastupnici obećaju da će podržati sporazum o brexitu koji bi May dogovorila s EU i koji bi sadržao takve izmjene.

Međutim, europski pregovarači i dužnosnici opetovano su govorili da je dogovoreni sporazum zaključen i da je “backstop” njegov dio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odmah nakon glasanja u britanskom parlamentu, glasnogovornik predsjednika Europskog vijeća Donalda Tuska rekao je da se o “backstopu” više neće pregovarati.

Zastupnici su odbacili dva amandmana kojim bi parlament spriječio da Velika Britanija izađe iz EU bez sporazuma ako premijerka May ne uspije potvrditi sporazum idući mjesec. Međutim, poslije su ipak tijesno, simbolički prihvatili prijedlog kojim se poziva vlada da zaustavi potencijalni neuredni sporazum o izlasku.

Takozvani amandman Spelman dobio je 318 glasova ‘za’, a 310 je bilo ‘protiv’ i njime se odbacuje “mogućnost da UK napusti EU bez Sporazuma o povlačenju i okvira za buduće odnose”.

Znak je to da se parlament kao cjelina protivi izlasku bez dogovorenog sporazuma, a što će se dogoditi 29. ožujka, ako se ne dogovori alternativni sporazum, no istodobno ne prisiljava vladu da spriječi takav izlazak.

Čelnik laburista Jeremy Corbyn rekao je da će se sastati s May kako bi “pronašli razumno rješenje za Brexit koje će biti dobro za cijelu zemlju”, pri čemu će navesti promjene koje laburisti žele.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.