Ni nepunih deset mjeseci otkako smo proslavili ulazak Hrvatske u Schengen, a kreće ponovna uspostava kontrole na granicama sa Slovenijom – prvo na deset dana, a nakon toga je moguće produžavanje. Istovremeno su se zbog istog razloga – migranata – probudile i neke Vlade.
Iako naša Vlada kaže da to nije suspnezija Schengena, a iz Slovenije poručuju da kontrole neće biti kakve su bile prije nove godine, činjenica je da će ih ipak biti.
> Vlada Olafa Scholza pomalo dolazi k sebi: Potrebno je smanjiti broj ilegalnih migranata, previše ih je
“Granična kontrola provodit će se ciljano. Provjeravat će se dokumenti za ulazak, ali će policajci provjeravati i sve ostalo što bi moglo upućivati ne terorizam, ektremizam i ostale pojavne oblike”, izjavio je Robert More, iz sektora Granične policije Slovenija.
Ministar Grlić Radman tvrdi – to nije suspenzija Schengena.
“Ovo što će biti u Hrvatskoj, to je desetak dana. To je rezultat, to je domino efekt koji je znači prvo krenuo od Italije, talijanski ministar vanjskih poslova je kazao da je razlog terorističke prijetnje. Italija uvela Sloveniji, a onda je shodno tome Italija uvela Mađarskoj i Hrvatskoj. Prema tome, mi ne možemo govoriti o suspenziji”, poručio je ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.
Budi se i Njemačka
“Njemačka mora brže deportirati migrante koji nemaju pravo ostati, ali i nastaviti prihvaćati one koji imaju pravo na azil i one s potrebnim vještinama”, rekao je njemački kancelar Olaf Scholz u intervjuu u petak.
“Moramo deportirati u velikim razmjerima one koji nemaju pravo ostati u Njemačkoj”, rekao je Scholz za Der Spiegel.
Ipak je dodao da Njemačka mora nastaviti prihvaćati izbjeglice koje imaju pravo na azil zbog političkog progona ili drugih legitimnih razloga, kao i privlačiti više migranata s potrebnim vještinama.
“Ali oni koji ne pripadaju ni jednoj ni drugoj skupini ne mogu ostati kod nas”, ponovio je.
>Zamjena stanovništva u Njemačkoj: Vlasti planiraju bez ikakvih kriterija dati državljanstvo za 2 milijuna migranata
Porast od preko 70% u usporedbi s istim razdobljem prošle godine
U prvih osam mjeseci u Njemačkoj je azil zatražilo preko 200.000 osoba što je porast od preko 70 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.
Desna konzervativna stranka Alternativa za Njemačku (AfD) dugo je upozoravala na problem migrantske politike što su pozitivno prepoznali i građani Njemačke davši joj svoju podršku. U ispitivanjima javnog mijenja na saveznoj razini, AfD se ustalila kao druga po redu najjača stranka, a u mnogim saveznim pokrajinama na istoku zemlje uvjerljivo vodi. Ima simpatizere različitog političkog spektra, uglavnom građana nezadovoljnih politikom sadašnje vlade.