Od početka ove godine, Njemačka će provoditi zakon koji je donijela još u lipnju prošle (2017.) godine, a prema kojemu društvene mreže moraju u roku od 24 sata ukloniti poruke koje sadržavaju govor mržnje, ilegalne materijale i lažne vijesti.
Da bi se spriječilo ne provođenje tog zakona, sve internetske stranice koje to neće poštivati, bit će sankcionirane s velikim novčanim kaznama do 50 milijuna eura. To se tiče svih društvenih mreža i stranica s više od dva milijuna korisnika, a u centru pozornosti će biti Facebook, You Tube, Twitter, zatim i Reddit, Tumblr te ruska društvena mreža VK. Vjerojatnost je da će se to primjenjivati i na Vimeo i Flickr.
>Njemačka političarka nakon cenzure na Twitteru: Dobrodošli u DDR 2.0
U slučaju da društvena mreža u roku od 24 sata ne obrišu ili blokiraju sadržaj za koji se smatra da je kazneni, tvrtku bi to koštalo 50 milijuna eura, a predstavnika tvrte u Njemačkoj do 5 milijuna eura.
Dakle, društvene mreže moraju u roku od sedam dana riješiti i manje jasne slučajeve, ali i izvijestiti osobu koja je uložila žalbu o rješenju tog slučaja.
Što se pak, tiče Hrvatske, ona nema zakon koji bi regulirao društvene mreže, no govor mržnje je svakako kažnjiv.
Sudski vještak za telekomunikacije i izvršni direktor Digitalne Hrvatske, Đuro Lubura, rekao je da ovakav zakon kakav je stupio na snagu u Njemačkoj može dovesti do ozbiljnih poremećaja i dramatične cenzure, te smatra kako nije jasno prema kojim kriterijima će se izvan sudskih ili drugih postupaka prosuđivati je li nešto govor mržnje ili nije, i tko su ljudi koji će to raditi.
“Ispada da je Facebooku i medijskim portalima mnogo jednostavnije izbrisati svaku vijest ili komentar na koju prime prigovor da je riječ o govoru mržnje nego riskirati kaznu do 50 milijuna eura, što otvara prostora raznim manipulacijama. Zato osobno smatram kako je pravac u kojem je Njemačka krenula, iako vjerojatno u dobroj namjeri, dugoročno pogrešan”, kazao je Lubura.
Njemački ministar pravosuđa Heiko Maas je prilikom izglasavanja zakona u parlamentu rekao da je to predugo čekana mjera “kojom se treba okončati internetski zakon džungle”.
Mnogi smatraju da će to u Njemačkoj oduzeti slobodu govora, a ta zemlja već ima neke od najstrožih zakona u svijetu za klevete, javno poticanje na zločin i prijetnje nasiljem, zatvorskim kaznama za poricanje holokausta i poticanje na mržnju prema manjinama.