U Oswiecimu se održala komemoracija u povodu 75 godišnjice oslobađanja zatvorenika iz bivšeg nacističkog logora Auschwitza. Središnja manifestacija je pokraj tzv. Vrata smrti u Birkenauu, platformi za istovar iz vagona na željezničkom ulazu u logor.
Na skupu je sudjelovao i hrvatski premijer Andrej Plenković koji je poručio kako je ključna poruka svih okupljenih lidera da se takva tragedija više nikada i nigdje ne smije ponoviti i da se mora raditi na zaštiti manjina u našem društvu, toleranciji, kulturi sjećanja te uvijek voditi računa da te tema budu uključene u obrazovni sustav kako bi i nove generacije osvijestile ono što se u Auschwitzu događalo.
Polaganjem svijeća ispred spomen ploče na hrvatskom jeziku odajemo počast žrtvama nacističkog koncentracijskog logora #Auschwitz75. Trajni spomen i oštra osuda #Holocaust dio su naše kulture sjećanja i zalog europske budućnosti. #HolocaustMemorialDay #WeRemember pic.twitter.com/33XozbtbKl
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) January 27, 2020
Tekst se nastavlja ispod oglasa
“Polaganjem svijeća ispred spomen ploče na hrvatskom jeziku odajemo počast žrtvama nacističkog koncentracijskog logora Auschwitz. Trajni spomen i oštra osuda holokausta dio su naše kulture sjećanja i zalog europske budućnosti.” – poručio je premijer putem Twittera.
Komemoracija se održala pred rampom koncentracijskog logora Auschwitz-Birkenau, mjesta na koje je tijekom Drugog svjetskog rata dolazili vlakovi puni mnoštvom ljudi koji su u logoru lišeni osnovne ljudskosti te uskoro nestajali u plinskim komorama. Prije točno 75 godina sovjetske su snage ušle u logor što je značilo oslobođenje za sve preostale logoraše.
Među okupljenima na skupu je bilo i onih koji su preživjeli ovaj logor i koji su ovom prigodom svjedočili.
Poljski predsjednik Andrzej Duda pozvao je svijet da očuva sjećanje na zvjerstva počinjena u logoru smrti Auschwitzu kako bi se spriječilo da se povijest ponovi. Pozvao je goste okupljene u Auschwitzu da slijede “zajedničku obvezu preuzetu pred posljednjim preživjelima i svjedocima: da nastave nositi u budućnost poruku i upozorenje s ovog mjesta za cijelo čovječanstvo”. Kritizirao je iskrivljavanje povijesti II. svjetskog rata.
Poručio je da je nijekanje zločina genocida i holokausta kao i instrumentalizacija Auschwitza kako bi se postigao bilo koji zadani cilj oskrvnuće je sjećanja na žrtve.
Tekst se nastavlja ispod oglasa