Francuski sud donio je odluku o kaznama od osam do trinaest godina zatvora trima osobama koje su bile blisko povezane s dvojicom mladih džihadista koji su u srpnju 2016. u Francuskoj ubili katoličkog svećenika, oca Jacquesa Hamela.
Jednoj osobi sudilo se u odsutnosti, dok su tri od četiri osobe bile prisutne na suđenju. Dvojicu 19-godišnjih napadača, Adela Kermichea i Abdel-Malika Petitjeana koji su se predstavljali kao članovi skupine Islamske države (IS), policija je ustrijelila na izlasku iz crkve u predgrađu Rouena, na sjeverozapadu Francuske, 26. srpnja 2016.
Zaklali svećenika i teško ranili osamdesetogodišnjaka
U napadu , koji se dogodio samo 12 dana nakon napada u Nici u kojemu je ubijeno 86 ljudi i prvi je u Europi koji je uperen protiv svećenika u njegovoj crkvi, zaklali su zaklali oca Jacquesa Hamela (85) i teško ranili osamdesetogodišnjaka pred njegovom suprugom i trima redovnicama.
Trojici članova obitelji počinitelja i pomagačima s kojima su telefonski kontaktirali, sudilo se od 14. veljače na posebnom kaznenom sudu u Parizu za “zločinačko terorističko udruživanje”, za što je zapriječena kazna do 30 godina zatvora.
> Francuska crkva u kojoj je ubijen svećenik ponovno se otvara
> U Francuskoj pokopan svećenik ubijen u napadu islamista
> (VIDEO) Ubojice francuskog svećenika “prisegnuli na vjernost IS-u”
Sud je na osam godina zatvora osudio Yassinea Sebaihiju, Farida Khelila na deset i Jean-Philippea Jean Louisa na trinaest. Za njih je državno tužiteljstvo tražilo za njih sedam do četrnaest godina zatvora.
Četvrtooptuženi Rachid Kassim, koji je radio u propagandnoj službi IS-a i navodno je ubijen u Iraku, osuđen je u odsutnosti na doživotni zatvor uz dodatnu mjeru sigurnosti u trajanju od 22 godine za “pomaganje” u ubojstvu.
Događaji sa suđenja
Saslušanje je trajalo četiri tjedna, a bilo je obilježeno kontaktima između optuženika, članova njihovih obitelji i privatnih tužitelja, što se rijetko događa u sudnici.
Roseline Hamel, sestra ubijenog svećenika, prišla je četirima sestrama Jean-Philippea Jeana Louisa kako bi ih “tješila, pokazala im ljubav i nadu koju ima u njih i u optuženike”.
Nadbiskup Dominique Lebrun uoči izricanja presude prišao je optuženicima iza ograde kako bi ih pozdravio.
Izvor: narod.hr