Juncker smiruje strasti između Grčke i Španjolske

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker pokušao je u četvrtak, dan nakon energetskog sastanka u Madridu, smiriti strasti u prepirci u kojoj grčka vlada optužuje Španjolsku i Portugal da djeluju protiv nje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Polemika između Grčke te Španjolske i Portugala dominirala je energetskim sastankom u Madridu kojemu su prisustvovali Juncker, predsjednik španjolske vlade Mariano Rajoy, predsjednik portugalske vlade Pedro Passos Coelho i francuski predsjednik Francois Hollande.

“Nisam primijetio da Španjolska i Portugal imaju pakleni plan za uništenje Ciprasa”, rekao je Juncker ironično. “Da sam uočio da Mariano i Pedro rade tako nešto reagirao bih”, dodao je.

Predsjednik grčke vlade Aleksis Cipras optužio je španjolskog i portugalskog kolegu da su se u pregovorima o produljenju programa pomoći Grčkoj pokazali nepopustljivima te da su oni predstavnici konzervativnih snaga koje žele ugušiti lijevu grčku vladu zbog straha od ljevice u svojim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ta mi se optužba nije svidjela jer nemamo namjeru mijenjati grčku vladu”, uzvratio je Rajoy. “No ključno je da svi ispunjavamo ono što smo obećali”, dodao je.

U Španjolskoj se u svibnju održavaju regionalni, a krajem godine parlamentarni izbori.

“Želim da Grčkoj bude dobro, želim joj isto ono što i svojim građanima”, istaknuo je predsjednik španjolske vlade i čelnik konzervativne Pučke stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Španjolska je 2012. posudila Grčkoj 26 milijardi eura od ukupno 240 milijardi koliko je iznosio zajednički program pomoći Europske komisije, Europske središnje banke i Međunarodnog monetarnog fonda.

Predsjednik portugalske vlade Passos Coelho poručio je: “Ne želim kritizirati ono što se događa u Grčkoj, no želim reći jednu stvar – zemlje koje su pod financijskom potporom su zemlje koje su tražile tu potporu”.

Četvorica čelnika predstavila su u Madridu plan o energetskom povezivanju Iberskog poluotoka s ostatkom EU-a vrijedan oko 315 milijuna eura. Europska komisija će sredinom idućeg mjeseca objaviti rezultate studije o troškovima i koristi izgradnje plinovoda i električne mreže od Portugala preko Španjolske do Francuske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U siječnju su distribucijski operateri triju zemalja potpisali sporazum o strateškom povezivanju, a Europska komisija nastoji osigurati provođenje dogovora.

Prije petnaest dana su, pak, postavljeni električni kabeli između Španjolske i Francuske koji bi trebali udvostručiti protok struje među zemljama.

Pet dana kasnije Komisija je predstavila energetsku strategiju EU-a prema kojoj bi do 2020. godine svaka država članica trebala uvesti električne kabele pomoću kojih bi se najmanje 10 posto struje proizvedene u njihovim elektranama moglo prenijeti u susjedne zemlje. Time bi se osigurala opskrba u svim dijelovima EU-a te ujedinilo tržište.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.