Tri dana uoči najavljenog referenduma o nezavisnosti Katalonije tisuće studenata i učenika izašle su na ulice Barcelone prosvjedujući protiv zabrane iz Madrida, piše HRT, a kako javlja Hina, u noći na petak bačena je i zapaljiva naprava na policiju, koja nije nikoga ozlijedila.
Nepoznata osoba bacila je zapaljivu napravu na postaju španjolske policije u mjestu Igualada, udaljenom 50 kilometara od Barcelone, nakon što je policija najavila da će u nedjelju sprečiti održavanje referenduma u Kataloniji, priopćeno je u petak.
Naprava bačena u noći na petak na zgradu u mjestu Igualada nije izazvala štetu niti je ikoga ozlijedila, objavila je policija.
Ona je u četvrtak zaplijenila oko 4 milijuna kuverti, 2,5 milijuna listića na kojima je pisalo “da” i “ne” te stotinjak glasačkih kutija, objavile su u petak novine El Mundo.
Osobe kod kojih je pronađen materijal rekle su da je on namijenjen izborima u sportskom klubu Barceloni a ne referendumu u nedjelju.
Španjolski državni tajnik za sigurnost rekao je u četvrtak da će policija spriječiti održavanje referenduma a da do izjašnjavanja stanovnika neće doći ponovio je u petak španjolski ministar vanjskih poslova Alfonso Dastis.
“Ne može se raditi nešto izvan zakona, to nikako ne može biti u skladu s demokracijom. Suci su zatražili da se primijeni zakon a Španjolska je zemlja koja poštuje zakon”, rekao je Dastis u razgovoru za CNN. “Moraju (katalonska vlada) zaustaviti ovaj referendum, ovu farsu od referenduma. A mi smo spremni razgovarati u okvirima ustava”, dodao je.
Prema španjolskom ustavu na snazi od 1978., kada je u Španjolsku uvedena demokracija, ovakvi referendumi su dopušteni jedino na razini čitave Španjolske čime se brani njena cjelovitost. Katalonija je jedna od 17 autonomnih pokrajina s vlastitim jezikom i policijom a zagovornici odcjepljenja traže punu nezavisnost ističući da volja naroda mora biti iznad svega.
Građani pozvani na mirni otpor
Organizacije koje traže stvaranje samostalne republike pozvale su svoje sljedbenike da se u nedjelju sudrže od nasilja prepriječi li policija prilaz školama i drugim mjestima namijenjenima za glasovanje.
Nacionalna katalonska skupština (ACN) i Ómnium posljednjih su godina organizirale masovna okupljanja i mirne prosvjede no prema izvještajima više medija u Barceloni se nalaze anarhisti pristigli iz raznih dijelova Europe.
Katalonska policija upozorila je u četvrtak kako bi moglo doći do nemira ako policija zatvori centre i onemogući glasovanje jer većina od 7,5 milijuna stanovnika, prema anketama, želi izaći na referendum iako nije izvjesno da bi pobijedili zagovornici nezavisnosti.
Katalonska vlada koja se zalaže za nezavisnost, sastavljena je od koalicije desnog centra i ljevice, a podržava ju antikapitalistička stranka CUP čiji su sljedbenici dosad bili najradikalniji u zahtjevu. Španjolski ustavni sud poništio je zakon o referendumu koji su oni donijeli u katalonskom parlamentu.
Policija bi mogla blokirati više od 2.500 obrazovnih ustanova diljem Katalonije. Oko 4.000 policijaca poslano je ondje iz raznih dijelova Španjolske kako bi onemogućili glasovanje. Još od ranije u Kataloniji se nalazi 5.000 stalno stacioniranih pripadnika španjolske civilne garde i nacionalne policije te 17.000 pripadnika regionalne katalonske policije.
“Nikakvo nasilje, maksimalna smjelost. Bude li prepriječen ulaz na biračka mjesta, nikako nećemo koristiti nasilje. Koristit ćemo se mirnim otporom, koristit ćemo hrabrost kako bismo ušli unutra”, navela je organizacija ANC u svojem internom dokumentu poslanom članovima.
Oni su pozvani da od jutra stvore nepregledne kolone ispred biračkih mjesta.
“Slika koju pošaljemo u svijet je ključna. Od 9 sati ujutro koristit ćemo efekte dugačkih redova ispred prostora za glasanje. Slika milijuna ljudi, s glasačkim listićem u ruci, bit će spektakularna”, navedeno je u tekstu.
Španjolska vlada desnog centra u Madridu vjeruje kako je učinila dovoljno da spriječi referendum, odnosno da ga transformira u narodnu zabavu. Državni tajnik José Antonio Nieto rekao je kako do referenduma neće doći ali da će biti dopušteni prosvjedi te izražavanje osjećaja koje ne krši zakon.
U petak će se održati redovni sastanak španjolskih ministara, posljednji uoči najavljenog referenduma u nedjelju, pa će Katalonija biti jedna od tema. Tijekom dana se očekuje i obraćanje katalonske vlade oko provedbe referenduma od kojega ne odustaje.
Studenti diljem Katalonije jutros su, umjesto na predavanja, krenuli u blokadu glavnih prometnica na izlazu iz Barcelone pa je promet bio zaustavljen na oko pola sata. Studentskom štrajku, koji će se nastaviti sutra, pridružili su se i srednjoškolci noseći katalonske zastave i transparente glasat ćemo.
Njihovo nezadovoljstvo usmjereno je prema vladi i sudovima u Madridu koji su zabranili održavanje nedjeljenog referenduma dok policija nastavlja sa zapljenom promotivnog materijala i potragom za biračkim kutijama.
Pod parolom napustimo učionice, branimo referendum mladi zagovornici odcjepljenja od Španjolske počeli su okupljanja jučer, a prilikom jednog takvog skupa pridružio im se i potpredsjednik katalonske vlade Oriol Junqueras, čelnik stranke Republikanska ljevica Katalonije. Ova zemlja je u vašim rukama i treba vas, sigurno ju nećete razočarati, rekao je Junqueras na okupljanju gdje je istaknut i transparent Neka ne zabrane demokraciju.
Nakon što je katalonska vlada pozvala 947 gradskih vijećnica da ustupe prostorije, od čega je to prihvatilo njih više od 700, očekuje se kako će u njima biti postavljeni stolovi i biračke kutije.
Policija bi mogla blokirati prilaze školama i držati ih zatvorenima. Državno odvjetništvo je upozorilo ravnatelje obrazovnih institucija da se suzdrže od bilo kakvih aktivnosti u održavanju nezakonitog referenduma. To je nedjelja, a onda nema nastave. Škole su tada zatvorene i zato one ne mogu biti izborna mjesta. Policija treba ispuniti svoju zadaću, rekao je Íigo Méndez de Vigo, glasnogovornik španjolske vlade desnog centra i ministar obrazovanja, kulture i sporta.
Gradonačelnica glavnog katalonskog grada, Barcelone, Ada Colau, zatražila je posredovanje Europske komisije u sukobu između Barcelone i Madrida. Premda je izvršno tijelo Europske unije još ranije reklo kako je to unutarnje pitanje Španjolske, Colau je poslala pismo u kojem traži podršku gradonačelnika 27 glavnih gradova EU-a.
Istaknula je kako su srušene internetske stranice regionalne vlade i civilnih organizacija, da se ispituju i ugnjetavaju direktori škola te da je došlo do masovnog premještanja policije u cilju suzbijanja referenduma.
Prema ustavu na snazi od 1978., kada je u Španjolsku uvedena demokracija a Katalonija postala jedna od 17 autonomnih pokrajina, ovakvi referendumi se mogu održavati jedino na razini čitave Španjolske čime se brani njena cjelovitost. Zagovornici samostalnosti tvrde pak da volja ljudi mora biti iznad svega.
Tekst se nastavlja ispod oglasa