Macron ‘pravo na pobačaj’ stavio u Ustav: Isto želi u cijeloj EU

Foto: fah

Francuski predsjednik Emmanuel Macron 8. ožujka, na Dan žena, uvrstio je pobačaj kao “zajamčenu slobodu” u francuski Ustav u petak. No to je, čini se, tek prvi korak; sada želi da se pravo na pobačaj doda na europskoj razini u Povelju o temeljnim pravima EU-a. O tome se danas raspravljalo u Europskom parlamentu, a o rezoluciji će se glasovati u travnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Službena ceremonija održana je u petak, 8. ožujka na Place Vendôme u Parizu, u Ministarstvu pravosuđa, kako bi se obilježilo dodavanje u Ustav Pete Republike “zajamčene slobode pobačaja”. Emmanuel Macron iskoristio je priliku za novu objavu: nada se da će francuski presedan biti primjer i da će pravo na pobačaj od sada biti priznato na europskoj razini. Po njegovom mišljenju, to bi trebalo biti ugrađeno u Povelju o temeljnim pravima — pravno obvezujući dokument koji objedinjuje najvažnije osobne slobode i prava građana EU-a. Macron smatra da, kada je riječ o pobačaju na europskom kontinentu, “ništa se ne može uzeti zdravo za gotovo i sve se mora braniti”.

>Francuska ustavom zaštitila pobačaj; pogledajte kako se u Parizu slavi ubijanje nerođenih

Macron je u svom govoru hvalio činjenicu da je “Francuska postala jedina zemlja u svijetu čiji Ustav izričito štiti” pravo na pobačaj. Dodao je da neće stati “sve dok ovo obećanje ne bude održano u cijelom svijetu”, prenosi The European Conservative.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Poruke s Noćnih marševa: Prostačenjem za pobačaj, protiv braka i molitelja

Tri mjeseca do europskih izbora, Macron je objasnio da želi voditi borbu protiv “reakcionarnih snaga” koje djeluju na europskom kontinentu: “Vodit ću ovu borbu na našem kontinentu, u našoj Europi gdje reakcionarne snage prvo i uvijek napadaju prava žena prije nego što napadnu prava manjina, svih potlačenih, svih sloboda.”

“Izvan Europe, borit ćemo se da osiguramo da ovo pravo postane univerzalno i učinkovito”, dodao je na kraju.

Bitka u EP-u

Tako je europarlamentarka Valérie Hayer, iz Macronove stranke Renaissance i Klub zastupnika Renew Europe, potaknula raspravu u parlamentu o uključivanju pobačaja u Povelju o temeljnim pravima Europske unije. O tome se raspravljalo u četvrtak. O rezoluciji za uključivanje “prava na pobačaj” u Povelju EU-a glasat će se na sjednici od 10. do 11. travnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Izvješća Planned Parenthood-a pokazuju: Svaki dan ubiju 1200 beba pobačajima

Zastupnik u Europskom parlamentu Nicolas Bay, član francuske strane Reconquête i Kluba europski konzervativaca i reformista upozorio je na X-u:

“Na prijedlog ljevice, Macronove kandidatkinje i zahvaljujući pasivnoj podršci izabranih dužnosnika RN-a (stranka Marine Le Pen) koji su bili suzdržani, Europski parlament morat će glasovati o tekstu kojim se traži uključivanje pobačaja u Povelju o temeljnim pravima.

>SAD: Kamala Harris na proabortivnoj turneji pokušava pridobiti glasače

143 za, 135 protiv, 26 suzdržanih (od toga 12 iz RN)”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među suzdržanim je bilo 12 članova Nacionalne rasprave Marine Le Pen koji bi, da su glasali protiv, mogli odgoditi raspravu.

>Matićev izvještaj u EP: Želi pobačaj proglasiti ‘ljudskim pravom’, učiniti besplatnim, ukinuti priziv savjesti…

Otvaranje rasprave ne znači da je uvrštavanje u Povelju odlučeno, ali svakako će borbu idućih mjeseci žestoko voditi pobornici pobačaja u europskim institucijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.