Site icon narod.hr

Macron želi 2022. ugraditi ‘pravo na pobačaj’ u Europsku povelju o temeljnim pravima

Emmanuel Macron

Foto: Fah

Macron  tvrdi da Francuska želi obilježiti 2022. godinu u EU. Kaže kako popis ljudskih prava treba revidirati. Pohvalio je zakonsku praksu da već 20 godina nema smrtne kazne u EU. Istovremeno se založio da se pobačaj, prekid života nerođene djece, uvrsti u EU povelju o temeljnim pravima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Novi dokumentarac o Macronu: Prisjetimo se kako je Brigitte ušla u maloljetnički odnos s Emmanuelom

Francuski predsjednik Emmanuel Macron predstavio je zastupnicima u Europskom parlamentu glavne ciljeve i strategiju francuskog upravljanja Europskom unijom u prvoj polovici 2022. godine.

Macron: ‘Pravo na pobačaj’ treba postati dio Europske povelje o temeljnim pravima

Između ostaloga, Macron se založio da se “pravo na pobačaj” uključi u Europsku povelju o temeljnim pravima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnicima u Europskom parlamentu Macron je poručio kako popis ljudskih prava, ratificiran 2000. godine, treba podvrgnuti reviziji.

“Dvadeset godina nakon proglašavanja Europske povelje o temeljnim pravima. U kojoj je posebno istaknuto napuštanje smrtne kazne u Uniji. Nadam se da je sada možemo ažurirati izravnijim očitovanjem o zaštiti okoliša ili prepoznavanjem prava na pobačaj”, rekao je francuski predsjednik.

EU parlamentarci pljeskali ‘pravu na pobačaj’

U nastavku govora, Macron je pozvao na otvaranje slobodne rasprave o načinima na koji je moguće udahnuti novi život u europski sustav vrijednosti kao zajednički politički projekt svih članica Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema francuskom televizijskom kanalu BFM TV, Macronova opaska o pobačaju naišla je na pljesak članova Europskog parlamenta.

Macronov poziv na ugradnju “prava na pobačaj” u Europsku povelju o temeljnim pravima došao je samo dan nakon što je novom predsjednicom Europskog parlamenta proglašena Maltežanka Roberta Metsola, koja se do sada protivila pobačaju.

Metsola je na mjestu predsjednice Europskog parlamenta naslijedila Davida Sassolija koji je preminuo u siječnju 2022. godine. Njezino postavljanje na navedenu funkciju pozdravili su europski biskupi i malteški kler, piše CNA., a prenosi bitno.net

Metsola rekla da će poštovati većinski pogled na pobačaj u EU parlamentu

Međutim, Metsola je za Euronews izjavila kako će poštovati većinski pogled na pobačaj u Europskom parlamentu. Glavnina od 27 članica Europske unije ima permisivne zakone o pobačaju. Uz iznimku Malte i Poljske, koje na prvo mjesto postavljaju život nerođenog djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Metsola (EPP) je nova predsjednica Europskog parlamenta: Što je govorila o pobačaju i LGBT osobama?

> EP usvojio Matićevo izvješće, on poručio: ‘Europa je dugo čekala ovakvu odluku’

> Dr. Markić za Novu TV: ‘Matićevo izvješće’ korak je u krivom smjeru ali i prilika za još veći angažman

U lipnju 2021. godine, Europski parlament izglasovao je kontroverzno izvješće hrvatskog europarlamentarca Predraga Matića. U njemu se pobačaj opisuje kao “osnovnu zdravstvenu skrb”, a priziv savjesti kao “uskratu medicinske njege”.

Europska povelja o temeljnim pravima prepoznaje pravo na život, ali ne spominje pobačaj. U njoj stoji kako “svatko ima pravo na život” i kako “nitko ne smije biti osuđen na smrtnu kaznu ili pogubljen”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version