Zaštita nerođenog života u Mađarskoj napreduje. Mađarska vlada izdala je dokument na temelju kojega će liječnici ženama koje razmišljaju o pobačaju, prije odluke prezentirati vitalne znakove fetusa, poput otkucaja djetetova srca. To je svakako jedan korak u smjeru veće zaštite života u državi.
Uredba izdana u ponedjeljak navodi da pružatelji zdravstvenih usluga moraju dati trudnicama “jasno prepoznatljive pokazatelje vitalnih znakova fetusa” prije nego što nastave s bilo kakvim postupkom pobačaja. Uredba stupa na snagu 15. rujna.
U priopćenju od ponedjeljka, Ministarstvo unutarnjih poslova reklo je da “gotovo dvije trećine Mađara povezuje početak života djeteta s prvim otkucajima srca”, te da moderna oprema može otkriti otkucaje srca rano u trudnoći, što može pružiti “sveobuhvatnije informacije za trudnice.” – navodi Washington post.
Zakon o pobačaju iz doba sovjetskog komunizma
Zakoni o pobačaju u Mađarskoj ostali su uglavnom nepromijenjeni otkako je postupak legaliziran tijekom socijalističkog razdoblja, 1953. godine.
Mađarska vlada na čelu s premijerom Viktorom Orbanom zagovara tradicionalne obiteljske vrijednosti i ponudila je značajne porezne olakšice i subvencije za obitelji koje imaju više djece u nastojanju da povećaju stopu nataliteta u zemlji.
Vlada je također unijela u mađarski ustav iz 2011. da će “život fetusa biti zaštićen od začeća”, ali dosad nije značajno promijenila zakone po tom pitanju.
> Orban: Mađarska može zaštititi svoju djecu i stati na kraj tom rodnom ludilu
U objavi na Facebooku u utorak, Dora Duro, zastupnica stranke Naša domovina, preuzela je zasluge za nove zahtjeve, napisavši da je vlada usvojila prijedlog njezine stranke da trudnice moraju čuti otkucaje srca fetusa prije prekida trudnoća.
“Ovo je prvi pro-life potez od regulacije pobačaja 1956. godine, čime je razbijen desetljećima star tabu”, napisala je Duro.
Izvor: narod.hr/washingtonpost.com
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.