Novi početak: Europska unija i Kina jačaju suradnju

Kineski premijer Li Keqiang otvorio je u ponedjeljak novo poglavlje u kineskim odnosima s Europskom unijom, na summitu u Bruxellesu na kojem su u prvom planu bili novi ekonomski planovi, ali i dugogodišnje nesuglasice između dviju strana, prenosi dpa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sedamnaesti summit Kine i EU-a može biti novi početak”, rekao je Li na zajedničkoj konferenciji za novinare s najvišim europskim dužnosnicima.

“Trebali bismo imati smjelosti da nadiđemo, nadmašimo i stvorimo novu situaciju u odnosima Kine i EU-a”, rekao je. “Dvije strane postigle su velik konsenzus kako bi zajedno povećale uzajamno političko povjerenje i produbile suradnju.”

Keqiang je istaknuo da je Kina spremna sudjelovati u novom europskom investicijskom planu koji je osmišljen kao odgovor na ekonomsku krizu, a europski dužnosnici izrazili su interes za kinesku strategiju poboljšanja infrastrukturnih veza s Europom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Li nije rekao koliko točno novca Kina planira uložiti u Junckerov fond za poticanje investicija u Europi. Predložio je također mogućnost osnivanja zajedničkog europsko-kineskog investicijskog fonda.

Summit je održan u trenutku kad dvije strane obilježavaju četiri desetljeća diplomatskih odnosa.

“Odnosi EU-a i Kine stari su 40 godina i imaju mnogo potencijala pred sobom”, napisao je predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz na Twitteru nakon sastanka s Lijem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No odnosi između Pekinga i Bruxellesa često su bili napeti, posebice na području trgovine i ljudskih prava.

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk izrazio je zabrinutost zbog “slobode istražavanja i udruživanja u Kini”, posebice kad je riječ o tibetskoj i ujgurskoj manjini.

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker ranije je na poslovnoj konferenciji upozorio da se “poslovna klima u Kini pogoršava”, iako dvije strane upravo pregovaraju o investicijskom sporazumu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Li se osvrnuo i na grčku krizu. “Došao sam u Europu u kritičnom trenutku. Naravno da mi ovaj trenutak nije drag, mislim zbog grčke dužničke krize”, rekao je.

Istaknuo je da Kina želi snažnu eurozonu. “To je u kineskom interesu. Željeli bismo da Grčka ostane u eurozoni i pozivamo međunarodne kreditore da postignu dogovor s grčkom stranom”, rekao je.

Nije želio reći hoće li Kina priskočiti Grčkoj u pomoć kreditima, ali je kazao: “Kina je spremna imati konstruktivnu ulogu”, prenosi Reuters.

Juncker se više puta javno ispričao Liju zbog promjene termina održavanja sastanaka zbog situacije u Grčkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na dnevnom redu summita bile su migracije, klimatske promjene te diplomatske krize u Ukrajini, Siriji i u Južnokineskom moru.

Li je istaknuo da se Kina zauzima za pravedan, globalni sustav za borbu protiv klimatskih promjena te je najavio da će u utorak objaviti koliko Kina planira smanjiti emisije C02.

Li će u utorak posjetiti Francusku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.