Site icon narod.hr

Otvoreno pitanje za Ursulu von der Leyen: Gdje je povjerenik EU-a za vjerske slobode?

Von der Leyen

Foto: Fah

Europska kršćanska mreža (CNE) objavila je komentar Marca Gombaccija, analitičara EU-a i vanjskih poslova upućen šefici Europske komisije Ursuli von der Leyen u kojem je pita gdje je do sada izaslanik Europske unije za vjerske slobode. Njegov komentar za CNE prenosimo u cijelost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Poštovana predsjednice von der Leyen,
Izravno pitanje: Zašto Europska unija još uvijek nema posebnog izaslanika/visokog predstavnika za vjerske slobode i uvjerenja? Zašto, nakon ostavke ciparskog grčkog političara i bivšeg povjerenika EU Christosa Stylianidesa prije više od godinu dana, ova funkcija nije obnovljena? Osobno, očekivao bih barem spominjanje ovog položaja, koji je predugo ostao upražnjen, tijekom govora o stanju Unije koji ste održali 14. rujna.

>Optužena za zločin iz mržnje zbog citiranja Biblije, finska zastupnica kaže da njezina bitka tek počinje

Naravno, slažemo se da postoji mnogo prioriteta i vremena u kojima živimo – između pandemije i rata na pragu Europe. Tjeraju nas na razmišljanje o jačanju Atlantskog saveza, suočavanju s energetskom krizom, visokim računima te tehnološkoj i proizvodnoj autonomiji da ne ovisimo o državama konkurentima poput Rusije i Kine. Izazova je mnogo, u to nitko ne sumnja. Ali nije moguće podcijeniti stratešku važnost uloge koja bi, osim odlučujuće u obrani temeljnog ljudskog prava, mogla povećati i poziciju EU-a i njezine meke moći na međunarodnoj sceni.

>(VIDEO) Donald Trump u UN-u o vjerskim slobodama: Ljudska prava dolaze od Boga, a ne od vlade

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobar rad ne može i ne smije biti izgubljen

Predsjednik Juncker 2016. imenovao Jána Figela posebnim izaslanikom za vjerske slobode i uvjerenja izvan Europske unije. Time je odgovorio na izričit zahtjev Europskog parlamenta. Dobar rad Jána Figela ne može i ne smije biti izgubljen.

Njegova uloga u oslobađanju Asie Bibi bila je možda njegov najveći uspjeh. Ipak, ne možemo zaboraviti njegove napore za međureligijski dijalog i njegovu osudu progona i masakriranja kršćana na Bliskom istoku i u Africi. Sa smanjenim sredstvima i instrumentima, Ján Figel uspio je Europskoj uniji dati vodeću ulogu u pitanjima slobode vjere i uvjerenja.

>Asia Bibi želi biti glas progonjenih kršćana širom svijeta: ‘I u zatvoru sam imala nadu u Gospodina’
>Europarlamentarci pozvali Vijeće i Komisiju da institucionaliziraju mandat povjerenika za promicanje slobode vjeroispovijesti ili uvjerenja izvan EU

Zašto EU još nije imenovala nikoga za vjerske slobode?

Nažalost, od nepotvrđivanja g. Figela i gledajući koliko je kratko g. Stylianides obnašao tu ulogu, EU je izgubila važan prostor. UN i sve razvijenije i prava svjesnije nacije posljednjih su godina imenovale predstavnika za vjerske slobode. Zašto EU još uvijek nema nikoga? Zašto je odlučila ne ulagati u tako osjetljivo i važno pitanje u globalnom svijetu koji se mijenja, kojemu je potreban vodič?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Petir: ‘Vjerska sloboda u samom je srcu ljudskih prava’

Europska unija i njezino vodstvo na mnoge načine pokušavaju odgovoriti na potrebe svojih građana i brojne probleme s kojima se naš kontinent suočava. To ponekad čak pobudi neku naklonost, neku nadu, ali svakako ne i sigurnost.

Razlike

Ne želim se pridružiti kritici EU samo radi svrstavanja na nečiju stranu. Različiti nacionalni interesi, različita lokalna osjetljivost i prioriteti građana – ne samo različiti nego čak suprotstavljeni – koji mogu postojati između Talijana i Nizozemaca, između Portugalaca i Estonaca, čine posao političara na europskoj razini posebno složenom misijom.

Svi mogu vidjeti razlike: od poteškoća u odobravanju Fonda za oporavak do trenutne rasprave o ograničenju cijena plina do različitih migracijskih politika ili vladavine prava u zemljama srednje i istočne Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi dosjei koji prođu kroz briselske stolove uvijek stradaju prije eventualnog odobrenja ili rasprave koje slijede izazovu još više lomova i podjela.

‘Možda postoji nešto što bi moglo ujediniti zemlje EU umjesto da ih razdvaja’

No, možda postoji nešto što bi moglo ujediniti zemlje EU umjesto da ih razdvaja. To nije nešto što bi dospjelo na naslovnice ili riješilo trenutnu energetsku krizu. Ali možda bi to moglo spriječiti neke sukobe. Upravo je očuvanje vjerske slobode neizostavna vrijednost za definiranje demokracija i pravnih država i uloga od koje Europa ne može odustati.

Stoga, evo apela predsjednici Komisije von der Leyen, nadležnom europskom povjereniku Schinasu, da ne samo ponovno imenuje posebnog izaslanika za vjerske slobode što je prije moguće, nego i da ojača njegovu ili njezinu ulogu u provedbi napora po ovom pitanju koje je središnje, ali nažalost podcijenjeno.”

*O autoru: Marco Gombacci rođen je 1985. u Trstu, Italija. Radi kao analitičar EU i vanjskih poslova. Izvještavao je o ofenzivi na Mosul (Irak), borbi za ponovno osvajanje Raqqe, iz Deir Ezzora (Sirija) i Nagorno Karabaha (tijekom sukoba između Armenije i Azerbejdžana).
Mišljenja i članke objavili su Wall Street Journal, Bloomberg, The Daily Express, TgCom45, TG5, Rai1, RaiNews 24, TRECE TV, FRANCE24, La Libre, Le Temps i mnogi drugi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version